Film
Ala za Greenpeace - 21 Marca 2024 godz. 11:32
21.03. 2024 r to Międzynarodowy Dzień Lasów. Greenpeace zwraca uwagę, że mimo deklaracji rządu o planach wyłączenia z wycinek 20 procent powierzchni lasów, każdego dnia wyjeżdża z nich blisko 6 tysięcy ciężarówek pełnych drzew*. Tymczasowe ograniczenia wycinek nie uchronią najcenniejszych lasów przed dewastacją.
Rząd Donalda Tuska, zadeklarował trwałe wyłączenie z wycinek 20 procent polskich lasów. Domaga się tego większość Polek i Polaków. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykorzystało pierwsze 100 dni na podtrzymanie tej deklaracji, jednak kroki podjęte przez ministerstwo w ostatnich miesiącach, nie są wystarczające, żeby zatrzymać machinę zniszczenia rozpędzoną w poprzednich latach przez rząd PiS.
– W polskich lasach ciągle słychać ryk pił. Każdego dnia wyjeżdża z nich blisko 6 tysięcy ciężarówek wypełnionych drewnem. Drzewa wciąż są wycinane na obszarach, które powinny zostać objęte ochroną. Wyłączenie z wycinek 20 procent lasów cennych przyrodniczo i społecznie, pozwoli na zaspokojenie potrzeb branży drzewnej i jednocześnie oszczędzi najcenniejsze kompleksy leśne – dla przyrody i ludzi – mówi Aleksandra Wiktor, koordynatorka kampanii przyrodniczych w Greenpeace.
Za postulatem ochrony 20 procent lasów opowiedziało się społeczeństwo w wyborach. Z badania przeprowadzonego na początku marca wynika, że aż ⅔ Polek i Polaków chce pilnego wyłączenia, deklarowanej przez rząd powierzchni lasów z wycinek**.
– Nie ma żadnych przeszkód, aby minister Dorożała – odpowiedzialny za ochronę przyrody, już teraz spełnił obietnicę koalicji rządzącej. Można to zrobić na podstawie dostępnych danych o wieku czy stopniu naturalności lasu. Pierwsze sto dni było, jak rozumiemy rozgrzewką, teraz czas na zwiększenie ambicji i realną ochronę ⅕ polskich lasów! – dodaje Aleksandra Wiktor.
Rekomendacje Greenpeace
Pilne wprowadzenie tymczasowego wyłączenia wycinek na 20% powierzchni polskich lasów zgodnie z deklaracjami zawartymi w umowie koalicyjnej, na podstawie dostępnych danych i kryteriów zaproponowanych przez współpracujący z ministerstwem zespół ekspercki. Wyłączenia powinny obejmować najcenniejsze przyrodniczo lasy oraz lasy ważne społecznie.
Pilne wypracowanie rozwiązań, które pozwoliłyby w sposób trwały wyłączyć 20% lasów z wycinek, m.in. w oparciu o prace okrągłego stołu leśnego uwzględniającego wszystkie zainteresowane strony.
Opracowanie nowych, przystosowanych do zmieniającej się sytuacji społecznej oraz wyzwań związanych z kryzysem przyrodniczo-klimatycznym zasad gospodarki leśnej, zmierzających do lepszej ochrony przyrody we wszystkich polskich lasach, zgodnie m.in. z postulatami Manifestu Leśnego oraz zobowiązaniami Polski wynikającymi z unijnej strategii ochrony bioróżnorodności i międzynarodowej konwencji ws. ochrony bioróżnorodności.