Koszalin, Poland
KATEGORIA

Wideo

Jedzenie na upały

Film Ala za Media Room/PAP - 18 Lipca 2022 godz. 5:39
Jak odżywiać się gdy żar leje się z nieba? Jak wycisnąć lata to co najcenniejsze? Lato to przecież najlepszy czas aby poprawić nawyki żywieniowe. Oferta różnokolorowych warzyw i owoców jest szeroka. Staraj się więc spędzać czas aktywnie, jeszcze dziś wybierz się na spacer i koniecznie sprawdź jak odżywiać się latem. Im temperatura na zewnątrz wyższa tym apetyt mniejszy. Coś jednak jeść trzeba, gdyż zapotrzebowanie organizmu na energię jest stałe a nawet zwiększa się jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Najrozsądniej byłoby sięgać po posiłki, które nasz przewód pokarmowy łatwo strawi by go w tych warunkach nie obciążać. Podstawą letniego menu powinny być warzywa i owoce. Z przewagą tych w formie surowej. Przygotowując letnie sałatki i surówki najlepiej skrapiać je olejami bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe jak olej rzepakowy lub lniany. Obecność tłuszczu sprzyja wchłanianiu licznych mikroskładników takich jak karotenoidy, witaminy: E, K i A. Nie możemy pomijać też cennych i niezbędnych na co dzień źródeł makroskładników. Białka możemy dostarczyć wraz z gotowanym bobem, grillowaną rybą/mięsem, sadzonym jajkiem lub orzeźwiającym kefirem. Węglowodanów złożonych dostarczą nam różnorodne kasze, choć nie rezygnujmy też z polskich młodych ziemniaków. Zawierają one mniej skrobi ale za to więcej wody, dzięki czemu mają niższą kaloryczność. W towarzystwie koperku i zsiadłego mleka mogą być lekką i pożywną kolacją. Poza tym, lepiej jeść mało a często. Dzięki temu po posiłku nie będziemy czuli się ociężali a pełni energii i gotowi na spacer czy przejażdżkę rowerem. Pomidor + ogórek. Czy takie połączenie na pewno jest zdrowe? W kolorowej prasie często możemy przeczytać aby nie łączyć pomidora z ogórkiem, gdyż jest to niezdrowe. Z punktu widzenia dietetyka prawda leży gdzieś w środku. Pomidor (ale też wiele innych warzyw) to doskonałe źródło kwasu askorbinowego (witaminy C). Świeży ogórek ma tej witaminy bardzo mało zaś obfituje w wodę w której rozpuszczony jest enzym askorbinaza. Jego działanie polega na rozkładzie kwasu askorbinowego i niszczeniu witaminy C. Czy jest to problem? Niekoniecznie, po pierwsze, spożywając dużo różnorodnych warzyw na co dzień bez problemu dostarczymy do organizmu odpowiedniej ilości tej witaminy, po drugie przygotowując sałatkę z wielu warzyw (w tym z ogórkiem) wystarczy zakwasić ją octem jabłkowym aby dezaktywować wspomniany enzym. Pamiętajmy, że ogórki małosolne i kiszone nie mają już askorbinazy. Szukajmy zatem rozwiązań a nie przeszkód by jeść więcej warzyw i owoców. Chroń skórę przed słońcem z beta karotenem Beta karoten należy do grupy karotenoidów a jego źródłem są warzywa i owoce. W organizmie związek ten ulega przekształceniu do witaminy A. Beta-karoten jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, a co za tym idzie, może chronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi, m.in. przed chorobami serca oraz nowotworami. Latem jest szczególnie ważny gdyż kumulując się w komórkach naszego naskórka tworzy warstwę ochronną przed szkodliwym promieniowaniem UV a dodatkowo nadaje skórze ładnego, rumianego kolorytu. Rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warzywa i owoce bogate w beta-karoten należy łączyć z odrobiną oleju rzepakowego, oleju lnianego, pestek, nasion lub orzechów. Latem, dobrym jego źródłem są botwina, szczaw, szpinak, natka pietruszki, marchew, fasolka szparagowa, pomidor, różne sałaty, agrest. Woda nie tylko w butelce. Które warzywa i owoce nawodnią cię najskuteczniej? Latem dużo czasu spędzamy aktywnie na świeżym powietrzu, uprawiając sport czy spacerując i zwiedzając nowe miejsca. Wówczas, zapotrzebowanie na płyny gwałtownie wzrasta. Z jednej strony podyktowane jest to wysoką temperaturą (pocąc się tracimy wodę i elektrolity) a z drugiej dodatkowym ruchem. Odwodnienie może przyczynić się do silnego bólu głowy i ogólnego wyczerpania, zmęczenia. Najlepiej nie dopuścić do takich skrajnych sytuacji i zadbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów, będzie to nawet ponad 2 l na dzień. Jednak warto dodać, że warzywa i owoce w 80-90 proc. składają się z wody a dodatkowo stanowią bogate źródło witamin oraz mikro- i makroelementów, które tracimy w nadmiarze podczas upalnych dni. Wniosek jest prosty: chcesz się nawodnić - jedz dużo warzyw i owoców. Które zawierają najwięcej wody? Ogórki, pomidory, kalafior, kalarepa, kapusta, sałaty i wszystkie nasze polskie superowoce jagodowe. Malina, jeżyna, porzeczki, agrest, truskawka i królowa lata – borówka. Sztafeta jagodowa trwa. Dołącz do niej Polskie superowoce możemy jeść od kwietnia aż do października ale to w lato mamy ich zatrzęsienie. Ponad pół roku na to, aby jedzenie owoców weszło nam w nawyk, bo to między innymi od nich zależy nasze zdrowie i uroda. Wszystkie bez wyjątku owoce jagodowe, od truskawek, agrestu, malin, porzeczek, aronii czy jakże polskich jagody kamczackiej i minikiwi, są źródłem włókna pokarmowego, mikroskładników i związków aktywnych takich jak antyoksydanty. Warto postrzegać owoce jagodowe przez pryzmat ich wybitnych walorów zdrowotnych i nie traktować jedynie jako źródła przyjemności. Jakie są twoje ulubione owoce lata? Ja uwielbiam borówki i maliny. Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, „Z kaloriami na pieńku” Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, ekspert programów i projektów poprawiających nawyki żywieniowe Polaków. Autorka wielu artykułów z zakresu zdrowego odżywiania, współautorka książek. Prowadzi poradnię dietetyczną „Z kaloriami na pieńku”. Uczy jak jeść zdrowo, sezonowo, smacznie i jak docenić rolę warzyw i owoców.  

Pochodzący z Koszalina, Marek Kamiński stworzył aplikację do budowania odporności psychicznej

Film Ala za Newseria.pl - 18 Lipca 2022 godz. 5:20
Wyznaczanie celów i przejście drogi do ich osiągnięcia pozwala stać się bardziej świadomym siebie – mówi podróżnik Marek Kamiński, twórca Metody Biegun, która pomogła niepełnosprawnemu podróżnikowi Janowi Meli przezwyciężyć swoje słabości i zdobyć biegun północny. Teraz metoda ta będzie udostępniana w formie aplikacji mobilnej. Lepsze poznanie swojej psychiki ma ludziom pozwolić się obronić m.in. przed profilowaniem proponowanych im ofert. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie coraz większe. Rynek aplikacji o charakterze psychologicznym wzrośnie w najbliższych latach niemal pięciokrotnie. – Chcemy zdigitalizować to doświadczenie, które zdobyłem podczas wyprawy z Jaśkiem Melą, kiedy zmieniłem jego życie przez danie pozytywnej energii, motywacji i narzędzi do tego, żeby uwierzył w siebie i żeby zbudował odporność psychiczną. Te same narzędzia oddajemy w formie aplikacji, czatu, oprogramowania robota. Rozwijamy to i myślę, że to bardzo może pomóc zarówno młodzieży, jak i dorosłym w tym, żeby budować odporność psychiczną, budować wiarę w siebie i rozwiązania, które wzmacniają człowieka – mówi agencji Newseria Innowacje Marek Kamiński, podróżnik, twórca Metody Biegun. Opracowana przez niego metoda polega na realizacji zdefiniowanych celów w pięciu krokach. Kluczowe w tym procesie są marzenia, które stanowią punkt wyjścia do postawienia celu. Następnie budowana jest mapa drogi prowadzącej do realizacji celu, w której kluczowe jest budowanie scenariuszy, obejmujących również wizualizację punktów krytycznych. Następnym etapem jest dążenie, a potem przepracowywanie sukcesów i porażek. Co ciekawe, nie osiągnięcie celu, ale wnioski wyciągane na całe życie stanowią zwieńczenie drogi. W realizacji Metody Biegun ma teraz pomóc aplikacja mobilna. Jest ona rozwijana w ramach projektu LifePlan Academy, programu motywacyjno-rozwojowego dla młodzieży w wieku 14–17 lat, której we własnym otoczeniu brakuje wsparcia do samorozwoju i dążenia do realizacji marzeń. – Aplikacja ma formę gry, której celem jest poznanie samego siebie i zbudowanie odporności psychicznej. W tej chwili już jesteśmy obecni z naszym programem w 20 krajach Afryki, w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Chcielibyśmy, żeby tak jak matematyka, fizyka, chemia i inne nauki o zewnętrznym świecie są podstawowymi przedmiotami w szkołach, tak samo funkcjonowała nauka o samym sobie, która też ma definicje, twierdzenia, aksjomaty. Musimy poznać swoje słabe i silne strony, to, jak funkcjonuje nasz umysł, jak budować dobre nawyki, jak się bronić, jak mieć wolną wolę – wymienia Marek Kamiński. Jak podkreśla, ludzie powinni wiedzieć o sobie jak najwięcej, by lepiej się bronić przed zjawiskami takimi jak profilowanie treści czy reklam oparte na analizie zachowań i preferencji przez sztuczną inteligencję. – Jeżeli algorytmy w korporacjach będą znały nas lepiej niż my sami, to stracimy wolną wolę. Chcę, żeby ta aplikacja diagnozowała nasz poziom odporności psychicznej, diagnozowała nasze cechy, kompetencje w osiąganiu celów, wzmacniała je i przez personal learning w jak najszybszy sposób budowała te kompetencje – wskazuje twórca Metody Biegun. Aplikacja LifePlan App ma być dostępna do pobrania jeszcze w lipcu. W budowaniu wiary w siebie i realizacji założonych celów użytkownikom ma pomagać robotka NOA. – Według mnie sztuczna inteligencja jest przedłużeniem człowieka. Ona może nas wesprzeć w rozwoju, ona też wykreuje nowe miejsca pracy. To nasze powiększanie się wiedzy powoduje też zwiększanie zapotrzebowania na różne nowe zawody, które jeszcze są nieznane. Tak samo jak nie powinniśmy obawiać się tego, że słońce wschodzi i zachodzi, chociaż jest to zmiana, tak samo nie powinniśmy się obawiać tego, że rozwój technologii wchodzi na nowy poziom i sztuczna inteligencja będzie człowieka wspomagać w życiu, rozwoju – mówi ekspert. Na rynku aplikacji mobilnych pojawia się coraz więcej rozwiązań z zakresu terapii psychologicznej. Na początku lipca start-up Meomind udostępnił aplikację mającą przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu u pracowników. Rozwiązanie ma dawać dostęp do sprawdzonych praktyk i sesji terapeutycznych, dzięki którym pracownicy będą mogli sobie poradzić z problemami, odbywając ćwiczenia w dowolnym czasie i miejscu. Działanie aplikacji jest oparte na uczeniu maszynowym. Według Grand View Research światowy rynek aplikacji wspierających zdrowie psychiczne był w 2021 roku wyceniany na 4,2 mld dol. i do 2030 roku będzie rósł w średniorocznym tempie na poziomie 16,5 proc. Oznacza to, że w 2030 roku przychody rynku przekroczą 19 mld dol. O sztucznej inteligencji i jej relacjach z człowiekiem Marek Kamiński wraz z innymi ekspertami rozmawiali podczas debaty zorganizowanej w ramach jednego z czerwcowych Thursday Gathering. To coczwartkowe spotkania społeczności innowatorów, które w przestrzeniach CIC w warszawskim Varso organizuje Fundacja Venture Café Warsaw.

Od 2023 roku pozwolenia na budowę nie będą potrzebne. Rząd rozszerzy uproszczoną procedurę na domy jednorodzinne powyżej 70 mkw

Film Ala za Newseria.pl - 10 Lipca 2022 godz. 14:48
Od przyszłego roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o maksymalnie dwóch kondygnacjach ma wymagać jedynie zgłoszenia z projektem budowlanym. Obowiązkowe będzie tylko zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy – wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W tej chwili uproszczona procedura obowiązuje w przypadku budowy domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. Nowa regulacja oznacza więc rozciągnięcie jej na wszystkie domy jednorodzinne, bez ograniczeń powierzchni. – Zniesienie pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych, co pokazała już wcześniej wdrożona procedura zgłoszeniowa dla domów do 70 mkw., to jest dobry kierunek. Przede wszystkim to duże uproszczenie dla inwestorów, które przełoży się na oszczędność czasu i pieniędzy – mówi agencji Newseria Biznes Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że rząd zamierza całkowicie zrezygnować z konieczności uzyskiwania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy. Nowe przepisy, które powstają w porozumieniu z nadzorem budowlanym, miałyby wejść w życie od 2023 roku. – Zgodnie z projektowanymi przez nas przepisami wystarczy, że inwestor, który będzie chciał budować dom jednorodzinny o dwóch kondygnacjach, bez ograniczenia powierzchni, złoży taki wniosek do odpowiedniego organu i będzie mógł zacząć budowę. Nie będzie musiał czekać na wydanie decyzji – mówi Dorota Cabańska. – Zakładamy, że te nowe przepisy wejdą w życie z początkiem nowego roku. W tej chwili jesteśmy na etapie procesu legislacyjnego, uzyskujemy wpis do wykazu prac legislacyjnych i będziemy dążyć do tego, żeby ta nowelizacja zaczęła obowiązywać jak najszybciej. Jak wskazuje, zmianie przepisów najprawdopodobniej będą jednak towarzyszyć wymogi dotyczące bezpieczeństwa budowlanego. – Ważnym elementem jest to, że taka inwestycja będzie musiała posiadać kierownika budowy – mówi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. – To właśnie kierownik budowy ma odpowiednie kwalifikacje, uprawnienia i dba o wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i odbiorami domów jednorodzinnych. Już w tej chwili każdy, kto posiada działkę budowlaną, może wybudować na niej dom do 70 mkw. w uproszczonej procedurze, czyli bez pozwolenia na budowę. Projekt takiego budynku może pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, a następnie adaptować go do posiadanej działki. – Jest bardzo duże zainteresowanie, jeżeli chodzi o realizację domów do 70 mkw. One spopularyzowały się właśnie w momencie, kiedy udostępniliśmy darmowe projekty budowlane do pobrania – mówi Dorota Cabańska. – Katalog jest przygotowany tak, żeby cały czas była możliwość uzupełniania go, więc na pewno jeszcze wiele ciekawych projektów zostanie w nim opublikowanych. Zakładamy, że będzie on systematycznie rozszerzany o nowe, również pozakonkursowe, projekty budowlane. Na stronie GUNB jest udostępnionych ponad 20 wersji projektów budowlanych. Docelowo ma być ich jednak około 70. Inwestor może pobrać sobie taki projekt, następnie zlecić projektantowi wrysowanie go w działkę, skompletować wymagane dokumenty i złożyć zgłoszenie do starostwa. Budowę może rozpoczynać już następnego dnia po zgłoszeniu. – Po rejestracjach i liczbie pobrań widzimy, że obywatele są zainteresowani tym programem. W ciągu czterech dni, od kiedy opublikowaliśmy projekty, pobrano je ponad 150 razy. Mamy też zarejestrowanych około 400 zgłoszeń dotyczących budowy domów do 70 mkw. w tej uproszczonej procedurze – mówi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Budowa domów do 70 mkw. na własne cele mieszkaniowe w uproszczonej procedurze, bez pozwolenia na budowę, była jedną z ważnych zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Te przepisy obowiązują już od początku tego roku.

Trio Basket Koszalin: Ekscytująca sobota!

Film Art za FB/trio Basket Koszalin - 10 Lipca 2022 godz. 2:33
To był dzień pełen wrażeń. Sportowych i muzycznych. A wszystko dzięki X edycji turnieju koszykówki ulicznej Trio Basket Koszalin. Na sportowej arenie rywalizowało ponad 200 koszykarzy z całej Polski. Nie brakowało zaciętości.Niektóre pojedynki były wręcz dramatyczne... A na koniec... Diolina Papui świetna zabawa. Jedną z licznych atrakcji był konkurs wsadów. 

Policjanci z patrolu wodnego dbają o bezpieczeństwo na wodzie

Film Ala za KMP Koszalin - 8 Lipca 2022 godz. 14:06
Służba na wodzie jest ważna i potrzebna najbardziej podczas wakacji. Priorytetowym zadaniem policyjnych wodniaków jest dbanie o bezpieczeństwo osób aktywnie wypoczywających na wodzie i jej okolicach. Doświadczenia minionych lat wskazują, że funkcjonariusze na wodzie zwłaszcza w sezonie letnim są bardzo potrzebni. Pływający na łódkach policjanci i ratownicy WOPR, to przede wszystkim służba pełniona na zbiornikach wodnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wczasowiczom odwiedzającym pas nadmorski. W patrolu wodnym służbę pełnią funkcjonariusze przeszkoleni w zakresie ratownictwa wodnego i posiadający patenty stermotorzysty.  W trakcie patrolu mundurowi sprawdzają akweny, kontrolują jednostki pływające, ich wyposażenie, wymagane uprawnienia i trzeźwość sterników, ale przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo turystów znajdujących się nad wodą. W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", funkcjonariusze z patrolu wodnego udzielają również porad i wskazówek jak należy reagować w sytuacjach zagrożenia podczas letniego wypoczynku oraz przekazują cenne uwagi dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.

Pomorze Zachodnie - nowa aplikacja dla rowerzystów. Poprowadzi wokół Zalewu Szczecińskiego i innymi pięknymi trasami

Film Ala za WZP - 29 Czerwca 2022 godz. 10:51
Wszystko, co potrzebne podróżującym na dwóch kółkach, znalazło się w specjalnej aplikacji, którą właśnie „odpala” Urząd Marszałkowski WZ. Szczegółowe opisy tras, atrakcji turystycznych, zabytków i przyrody zostały wzbogacone m.in. o fascynujące fotoretrospekcje czy efektowne modele 3D zwierząt chronionych gatunków. Apkę można od 16 czerwca bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore. Rowerem przez Pomorze Zachodnie - takim hasłem wita nowa aplikacja przygotowania przez Urząd Marszałkowski WZ. To będzie turystyczny hit tego sezonu. Atrakcja dla podróżujących po regionie, nie tylko na dwóch kółkach. - Opowiadać o aplikacji to trochę tak jak opowiadać o jeździe rowerem. Najlepiej sprawdzić w praktyce. Po prostu wystartować, ruszyć w drogę - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Turystyka rowerowa jest naszą regionalną specjalizacją. Stawiamy na ekologię, zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. Wycieczki na dwóch kółkach będą wygodniejsze, ciekawsze, bezpieczniejsze nie tylko dzięki setkom kilometrów tras, ale także dzięki tej mobilnej aplikacji. Prace nad nią trwały kilka miesięcy - tłumaczy marszałek. Impulsem to stworzenia nowoczesnej apki, która pozwoli eksplorować najpiękniejsze zakątki Pomorza Zachodniego, był projekt trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. To kolejny długodystansowy szlak budowany i promowany przez samorządy - Województwo Zachodniopomorskie oraz Powiat Greifswald. Prawie 300-kilometrowa transgraniczna pętla została bardzo ciekawie opisana i sfotografowana na potrzeby aplikacji, a później projekt był wzbogacany o nowe miejsca i nowe funkcje. Teraz obejmuje ponad 1400 km tras, (wskazuje rodzaj nawierzchni, drogi w budowie, drogi tymczasowe etc.), ale nawiguje również poza trasami. Dostępnych jest kilka podkładów mapowych (traseo, terenowy i satelitarny) oraz API openrouteservice, dzięki czemu użytkownik mógłby sobie sam wygenerować wycieczkę (eksportowaną do gpx) z pokazaniem nawierzchni i profilu terenu.   Apka „Pomorze Zachodnie” jest prostym w obsłudze i multifunkcjonalnym przewodnikiem po regionie. Wystarczy kliknąć, by znaleźć w smartfonie „polecane trasy”, „polecane miejsca” i „wydarzenia” - zbliżające się koncerty, spektakle, wystawy, imprezy sportowe. Teraz w aplikacji można znaleźć m.in. zaproszenie na Międzygminny Rajd Pojazdów Zabytkowych w Przecławiu (18 czerwca), pierwsze w tym sezonie Biegowe Bulwarove w Szczecinie (25 czerwca), XXXII Międzynarodowy Zlot Motocykli „Nad Zalewem” w Polanowie (8-10 lipca) czy Letnie Brzmienia na Łasztowni (16-17 lipca).   Sercem aplikacji są oczywiście trasy rowerowe: wokół Zalewu, Velo Baltica, Blue Velo, Stary Kolejowy Szlak, Trasa Pojezierzy Zachodnich. Obok głównych velostrad Pomorza Zachodniego regionalna apka zaprasza również na inne szlaki, proponuje krótsze wycieczki, np. wokół wyspy Wolin (85 km), pętla Szczecin - Rieth (105 km), Trzebież dla każdego (25 km), pętla koło Anklam (53 km) czy różne warianty rowerowych tripów na festiwal Pol’and’Rock (ze Szczecina 160 km, Koszalina 121 km, Gorzowa Wielkopolskiego 174 km, Berlina 346 km).   - Zapraszam na Pomorze Zachodnie i gorąco zachęcam wszystkich, by poznawali nasz piękny region z perspektywy rowerzysty. Przyjazd na Pol’and’Rock również warto zaplanować jako wakacyjną rowerową wyprawę - przekonuje marszałek Olgierd Geblewicz.   Dzięki mobilnej aplikacji każda podróż po Województwie Zachodniopomorskim i terenach przygranicznych w Niemczech stanie się łatwiejsza. Elektroniczna mapa przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wskazywać będzie ok. 9 tysięcy punktów (POI - point of interest), tak jak w popularnych nawigacjach. Na razie jest ich 3937 (baza zostanie rozbudowana m.in. o dane od niemieckich partnerów projektu). To oczywiście zabytki, skarby architektury (np. Filharmonia Szczecińska), przyrody (Jasne Błonia czy Park Zdrojowy w Świnoujściu), techniki (np. latarnia w Świnoujściu czy kolejowa wieża ciśnień w Trzebieży), obiekty sportowe, atrakcje turystyczne etc. Wyróżnione są, oczywiście, również Miejsca Przyjazne Rowerzystom (system rekomendacji MPR działa od tego roku i jest cały czas otwarty na zgłoszenia).   Apka wskazuje lokalizacje kempingów, pól namiotowych, stacji kolejowych, punktów informacji turystycznej i innych obiektów przydatnych w podróży. Dodatkową atrakcją są panoramy 3D oraz podręczna encyklopedia roślin i zwierząt, z modelami np. bielika, czapli, szczupaka, kumaka nizinnego, konika polskiego). Bardzo ciekawe są również fotoretrospekcje - archiwalne zdjęcia obiektów i miejsc, które mijamy na trasie. Urozmaiceniem rowerowych wycieczek będą też gry terenowe - wystarczy smartfon, by poznać „Przyrodnicze zakamarki” wyspy Karsibór, zwiedzić Nowe Warpno (gra dla najmłodszych), aktywnie spędzić czas w Czarnocinie.   Aplikacja zawiera audioprzewodnik. Informacji o trasach rowerowych i najciekawszych miejscach Pomorza Zachodniego można wysłuchać w języku polskim, niemiecki i angielskim. Opisy również zostały przygotowane w trzech językach. Do końca czerwca - będzie gotowy również przewodnik w języku ukraińskim (funkcje i POI dla trasy wokół Zalewu Szczecińskiego. Mapy, opisy obiektów i inne treści zawarte w aplikacji są również dostępne na stronie internetowej: https://rowery.wzp.pl   Aplikacja rowerowa „Pomorze Zachodnie” została opublikowana 15 / 16 czerwca w serwisach Google Play i AppStore. Symboliczny start apki odbył się podczas rowerowego pikniku radia Zet w Kołobrzegu. W piątek (17 czerwca, godz. 11-16) event dla miłośników dwóch kółek zaplanowany jest w Dziwnowie, w sobotę w Międzyzdrojach, a w niedzielę w Świnoujściu. Wydarzenia są organizowane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.   Aplikacja mobilna „Pomorze Zachodnie” powstała w ramach projektu INT 174 „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza” (partnerami Województwa Zachodniopomorskiego są Powiatu Greifswald i Turismusverband Vorpommern - Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego). Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia - Pomorze Przednie.