Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
wydarzenia

Kandydaci do sejmiku

Autor ArtRut, fot. Krzysztof Wasilewski 14 Września 2014 godz. 8:28
Ponad połowa kandydatów PO w wyborach do zachodniopomorskiego sejmiku to ludzie spoza partii. W Szczecinie zarząd zachodniopomorskiej PO zatwierdził listy wyborcze. Hasło wyborcze brzmi: "Łączy nas Pomorze Zachodnie".

- Kompetentni, znani i lubiani. To kandydaci popierani przez Platformę Obywatelską w wyborach do samorządu Województwa Zachodniopomorskiego – powiedział Stanisław Gawłowski, szef zachodniopomorskiej PO. - Ostatnie lata to dobry czas dla Pomorza Zachodniego. Chcemy utrzymać ten kurs i stawiamy na silną drużynę do województwa którą poprowadzi w wyborach Marszałek Olgierd Geblewicz. Doświadczeni samorządowcy w Sejmiku Województwa będą gwarancją rozwoju w obecnej perspektywie UE 2014-2020 – dodał Gawłowski.

– „Duża część przyjętych list konstruowana była wspólnie ze wspierającymi nas niezależnymi kandydatami na Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Doskonałym tego przykładem jest pierwsze miejsce na liście w okręgu stargardzkim Rafała Zająca, bezpartyjnego wiceprezydenta Stargardu Szczecińskiego, popieranego przez Sławomira Pajora. Platforma Obywatelska jako formacja otwarta będzie współpracować w tegorocznych wyborach z zachodniopomorskimi samorządowcami pod hasłem „Łączy nas Pomorze Zachodnie – powiedział Olgierd Geblewicz, wiceprzewodniczący zachodniopomorskiej PO, przewodniczący PO w Szczecinie.

 Na czele listy nr 4 (miasto Koszalin, powiaty: koszaliński, sławieński, szczecinecki) stanął były poseł, wieloletni samorządowiec, założyciel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie Jan Kuriata. Oto lista:

 

 Okręg nr 4

1. Kuriata Jan - samorządowiec, poseł na Sejm VI kadencji, rektor PWSZ w Koszalinie

 2. Wyszomirski Adam - radny województwa

 3. Karlińska Elżbieta - wiceprezes Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej

 4. Biłas Roman - wiceprezes Związku Ukraińców o/Koszalin

 5. Kroll Ewa - dyrektor szkoły, Koszalin

 6. Szewczyk Roman - starosta koszaliński

 7. Cichoń Sławomir - leśnik, Szczecinek

 8. Sempołowicz Beata - skarbnik UMiG Bobolice

 9. Czarnuch Edyta Anna - dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, Sławno

 10. Kęsik Marek - dyrektor Zakładu Gazowniczego, Koszalin

 

Następny artykuł

Czytaj też

Kto do Rady Miejskiej?

Paweł Kaczor / info. komitety wyborcze / fot. eko-samorzadowiec.pl - 11 Września 2014 godz. 11:50
Wybory samorządowe coraz bliżej. Mieszkańcy Koszalina wybiorą nie tylko prezydenta, ale także radnych. Wśród „jedynek” na listach wyborczych nie brakuje niespodzianek. W małych miastach i gminach rada wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych. Natomiast w naszym mieście będziemy głosować w pięciu okręgach wyborczych. Okręg nr 1 obejmuje północną cześć miasta, okręg nr 2 – m.in. osiedle Jedliny, okręg nr 3 – Rokosowo, okręg nr 4 – m.in. Śródmieście, zaś okręg nr 5 – m.in. osiedle Morskie i Jamno. Każdy komitet wyborczy zgłasza po pięć list kandydatów do Rady Miejskiej. Z tychże list mieszkańcy będą wybierać swoich faworytów.   Na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej „jedynkami” są obecny wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, aktualna radna miejsca Barbara Grygorcewicz, wiceminister edukacji narodowej Przemysław Krzyżanowski, prezydent Koszalina Piotr Jedliński (w przypadku wygranych wyborów prezydenckich zrzeknie się mandatu) oraz szef koszalińskiej PO Tomasz Sobieraj. Ponadto na listach Platformy Obywatelskiej znajduje się m.in. sprinterka Małgorzata Hołub, prowadzący imprezy masowe w mieście Damian Zydel i były koszykarz Leszek Doliński.   Na listach Lepszego Koszalina znajdą się przedstawiciele różnych środowisk społecznych oraz politycznych. Na pierwszych miejscach w kolejnych okręgach znaleźli się: kanclerz Politechniki Koszalińskiej Artur Wezgraj, była piłkarka ręczna Joanna Dworaczyk, lekarz rodzinny Sergiusz Karżanowski, działacz Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina Stefan Romecki oraz obecny radny miejski Mariusz Krajczyński. Ponadto na listach LK znajduje się m.in. Grzegorz Niski, Irena Ciesielska, Krzysztof Gołaszewski, Arkadiusz Witkowski, Alina Anton, Maciej Zawadzki i Jacek Wezgraj.   Oficjalnie nie wiadomo jeszcze kto będzie „jedynką” na listach wyborczych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że będzie to szef koszalińskiej młodzieżówki SLD Piotr Sikorski, obecna radna miejska Krystyna Kościńska, aktualny radny Mieczysław Załuski, wiceprzewodniczący SLD w Koszalinie Robert Kaczmarek i obecna radna Dorota Chałat. Kto będzie „jedynką” na listach Prawa i Sprawiedliwości również jest tajemnicą. Najprawdopodobniej będzie to aktualny radny miejski Mirosław Skórka, członek PiS Miłosz Janczewski, kandydatka na prezydenta miasta Anna Mętlewicz oraz obecny radny Artur Wiśniewski. Piąte nazwisko nie jest znane.

Jedliński prowadzi w sondażu

Robert Kuliński - 25 Czerwca 2014 godz. 18:53
Obecny prezydent Koszalina, Piotr Jedliński i Artur Wezgraj zmierzą się w drugiej turze zapowiadanych na listopad tego roku prezydenckich wyborach. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego między 14 a 17 czerwca przez Radio Koszalin. Piotr Jedliński ma spore szanse na reelekcję. I to już w pierwszej turze. Według sondażu Pracowni Badań Społecznych i Samorządowych Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Szczecinie, która przeprowadziła badanie na zlecenie Radia Koszalin Jedliński dziś może liczyć na 49,2% głosów poparcia. Na dodatek aż 43,9% mieszkańców naszego miasta ocenia pozytywnie jego dotychczasową działalność. Badanie przeprowadzone zostało, na wpełni reprezentatywnej grupie 510 mieszkańców naszego miasta. To co cieszy, to deklarowana wysoka frekwencja wyborcza. Gdyby wybory samorzadowe odbyły się dziś, aż 64,9% koszalinian zameldowałaby sie przy urnach! Tylko 6,5% jest tych, którzy nie mają w tej sprawie jeszcze swojego zdania. W rankingu ugrupowań politycznych prym wiedzie Platforma Obywatelska. Na obecnie rzadzącą partię chęć oddania głosu zadeklarowało 36 % respondentów. Stowarzyszenie Lepszy Koszalin może liczyć na 18% poparcie, a główna partia opozycyjna w kraju – Prawo i Sprawiedliwość otrzymała 17% poparcia. Na czwartej pozycji uplasowało z 15% poparciem SLD. - Tak duży procent poparcia koszalinian dla mnie jest powodem do zadowolenia - mówi z nieukrywaną satysfakcją Jedliński. – Wynik ten zmusza do jeszcze większej mobilizacji. Do efektywniejszego  działania. Jeśli moja praca jest dobrze oceniania to ten fakt przynosi mi sporą to satysfakcję. Mam równocześnie  dodatkowy napęd, do tego, by pracować jeszcze bardziej intensywnie. Dziękuję za już okazane zaufanie i zrozumienie mieszkańców. Praca prezydenta wiąże się także z decyzjami trudnymi. Na przykład obecnie chyba wszyscy kierowcy odczuwają kłopoty na drogach.  Związane są one z wieloma prowadzonymi inwestycjami. Sondaż pokazuje, że koszalinianie zadowoleni są z projektów, których  wykonania się podjeliśmy. Jednak  ten prawdziwy sondaż, dopiero przed nami. Odbedzie się on w listopadzie. Do zobaczenia przed wyborczymi urnami  – dodał Jedliński. - Wyniki potwierdzają, że w walce o stanowisko prezydenta tak na prawdę liczyć się będzie tylko dwóch kandydatów – twierdzi Artur Wezgraj, lider Lepszego Koszalina i główny kontrkandydat Jedlińskiego do fotela prezydenta miasta. – To co mnie zaskoczyło, to bardzo dobry wynik pani Mętlewicz. Jak na osobę , która jeszcze nie potwierdziła swojej kandydatury do walki o sprawowanie władzy w Koszalinie, to zyskała poparcie bardzo wielu koszalinian.  Co do  szacowanego układu sił w radzie  mogę tylko powiedzieć, że jeśli koalicja będzie potrzebna, to już dziś deklaruję wolę współpracy. Będziemy  otwarci. Celem Lepszego Koszalina jest działanie na rzecz mieszkańców i rozwoju miasta. Jeśli  tylko będzie możliwe współdziałanie dla dobra Koszalina, to na pewno taką koalicję zawiążemy – deklaruje obecny kanclerz Politechniki Koszalińskiej.   - Jeszcze nie podjęłam decyzji o mojej kandydaturze, a już udało mi się uzyskać tak dobry wynik –  cieszy się Mętlewicz z PiS w Koszalinie. - Dziwią mnie tak wysokie noty aktualnego prezydenta, Piotra Jedlińskiego. Spotykając się z ludźmi w Koszalinie co rusz słyszę bardzo dużo głosów, które są zdecydowanie  przeciwne działaniom obecnej władzy. Zastanawiam się także nad tym, czy grupa ponad pięciuset osób jest rzeczywiście reprezentatywna? Według mnie wystarczyło ankietę przeprowadzić na którejś z koszalińskich uczelni, co nie koniecznie musi oddawać rzeczywiste nastroje wśród koszalinian.  Natomiast  poparcie dla Artura Wezgraja i Adama Ostaszwskiego według mnie wypada bardzo słabo. Trzeba pamiętać, że obydwaj panowie prowadzą kampanię wyborczą już od zeszłego roku. Nie wydaje mi się, aby teraz mieli powody do zadowolenia. Najwyraźniej nie są w stanie wzbudzić zaufania wyborców. - Wyniki sondy potwierdzają, że SLD ma stabilny elektorat – mówi Adam Ostaszewski, przewodniczący SLD w Koszalinie – Sondaż pokazuje, że nasze notowania pomału rosną. Odzyskujemy zaufanie wyborców.  Wszystko wskazuje na to, że w wyborach samorządowych liczyć się będą tylko trzy ugrupowania. Na dodatek żadne z nich  nie będzie w stanie utworzyć większości w radzie. Konieczna będzie zatem koalicja. Nadmienię, że jesteśmy otwarci na współprace, ale najważniejsze są zagadnienia programowe, w których musimy się zgadzać z ewentualnym partnerem. Jeśli chodzi o wyniki  kandydatury na stanowisko prezydenta  uważam, że  mój wynik jest, jak na ten moment zadowalający. Jestem na stanowisku szefa partii w regionie dopiero dwa lata, a od niewiele ponad siedmiu  miesięcy oficjalnie  występuję jako  kandydat w wyborach. Obecnie urzędujący prezydent ma zdecydowanie łatwiej, jeśli chodzi o promocje swojej osoby. Często bywa z racji wykonywanej funkcji w mediach. Zaskoczyły mnie notowania Artura Wezgraja, gdyż stracił przez cztery  lata  niemal trzydzieści procent poparcia. To na prawdę ogromny spadek. Deklaracje poparcia kandydatów na prezydenta Koszalina:   Piotr Jedliński 49,2Artur Wezgraj 23,7 Adam  Ostaszewski 10,3Anna Mętlewicz 8,4 Ktoś inny 8,4   Poparcie dla partii i stowarzyszeń politycznych: Platforma Obywatelska – 35,9 proc.Lepszy Koszalin – 17, 6 proc.Prawo i Sprawiedliwość – 16,6 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej – 15,3 proc.Nowa Prawica – 5,0 proc.Twój Ruch – 4,3 proc.Polskie Stronnictwo Ludowe – 1,3 proc.Solidarna Polska – 1,0 proc.Polska Razem – 0,3 proc.Polska Jest Najważniejsza – 0,3 proc.    Ocena działalności urzędującego prezydenta:   dobrze 43,9źle 22,5obojętnie 33,5