Pomorze Zachodnie przedstawia propozycje ok. 60 inwestycji, które mają zapewnić zrównoważony rozwój regionu. – Pomorze Zachodnie przeszło gigantyczną przemianę dzięki środkom unijnym z dotychczasowych rozdań. Perspektywa 2014-2020 jest ostatnią, w ramach której otrzymamy tak duże wsparcie. Dlatego stoimy przed koniecznością bardzo wyważonego wyboru pakietu inwestycji, które zapewnią naszemu regionowi konkurencyjność i gwarancję samodzielnego rozwoju po 2020r., już bez zastrzyku unijnych pieniędzy. – tłumaczy marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Przekonujemy rząd, że w naszym regionie niezbędne jest dalsze wsparcie infrastrukturalne, które zwiększy wykorzystanie potencjału gospodarczego i turystycznego. – dodaje Geblewicz.
Lista przedsięwzięć, które wskazane są do objęcia Kontraktem Terytorialnym dla naszego województwa to efekt prawie 2 lat prac i konsultacji społecznych. Z projektem stanowiska Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego do Kontraktu Terytorialnego można zapoznać się tutaj. Znajdują się w nim m.in. inwestycje, które służyć będą wzrostowi potencjału naukowego Szczecina i Koszalina. – To niezbędny krok, jeśli poważnie myślimy o silnym Pomorzu Zachodnim. Chcemy wzmocnić kapitał naukowy Szczecina i Koszalina, i dlatego dążymy do tego, aby na mapie kluczowych ośrodków badawczych znalazł się ośrodek z Pomorza Zachodniego. – podkreśla marszałek.
Spotkanie konsultacyjne, w którym wezmą udział reprezentacji samorządów lokalnych Pomorza Zachodniego oraz przedstawiciele regionalnych instytucji i poszczególnych środowisk, odbędzie się w Szczecinie. – Jesienią siądziemy do negocjacji, w trakcie których będziemy przekonywać stronę rządową do naszej wizji rozwoju Pomorza Zachodniego. – zapowiada Geblewicz. Kontrakt Terytorialny jest nowym instrumentem, który służy do realizacji polityki rozwoju. Jego zasadniczym celem jest zapewnienie koordynacji pomiędzy politykami i instrumentami rozwojowymi na szczeblu krajowym i regionalnym. Prace nad nim rozpoczęły się pod koniec 2012r.