- Kiedyś popularne było powiedzenie „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dziś jest ono trochę nieaktualne, bo okazuje się, że tak na dobrą sprawę możemy, a nawet powinniśmy uczyć się przez całe życie.
- To prawda, właśnie takie są wymogi współczesnego rynku pracy. Teraz zdobycie dyplomu nie jest końcem, lecz początkiem drogi w doskonaleniu swoich umiejętności, czy zdobywaniu nowych kwalifikacji.
- Rok temu, za sprawą nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w kształceniu osób dorosłych nastąpiły istotne zmiany.
- Tak i są one bardzo ważne, zarówno dla osób zdobywających kwalifikacje zawodowe, jak i dla pracodawców. Najistotniejszą zmianą jest sposób zdobywania kwalifikacji zawodowych przez osoby dorosłe. Kiedyś, by zdobyć kwalifikacje, mogły się one udać do technikum, zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły policealnej dla dorosłych. Obecnie zdobycie zawodu wiąże się najczęściej z ukończeniem kwalifikacyjnych kursów zawodowych i przystąpieniem do egzaminu przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Kursy rozpoczynają się w momencie, gdy zostanie zebrana grupa słuchaczy, nie tylko we wrześniu. Egzamin zdawany przez uczestników kursu, jest taki sam jak zdawany przez młodzież uczącą się w danym zawodzie.
- Czy taki pozytywnie zdany egzamin ułatwi absolwentowi znalezienie pracy?
-Na pewno zwiększy szanse, egzamin potwierdza posiadanie konkretnych umiejętności zdobywanych w trakcie nauki przez kandydata do pracy. Niestety nowe reguły zdobywania kwalifikacji jeszcze nie są do końca czytelne, również dla pracodawców. Dlatego właśnie uczestniczymy w spotkaniach, podczas których przybliżamy te zasady. Generalnie, każdy certyfikat, czy pomyślnie zdany egzamin jest dodatkowym atutem podczas starań o pracę. Absolwenci na własne życzenie otrzymują wynik przetłumaczony na język angielski, czyli EUROPASS, który jest pomocny w poszukiwaniu pracy za granicą.
- Dziś wyższe uczelnie opuszczają absolwenci kierunków humanistycznych, czy ekonomicznych, którzy nie mogą znaleźć pracy. Czy oni mogą zgłosić się na kursy, które dadzą im kwalifikacje na przykład mechanika?
- Tak oczywiście system kształcenia dorosłych zakłada, że każdy może zdobywać kwalifikacje zawodowe. Coraz częściej wśród słuchaczy Centrum identyfikujemy studentów i absolwentów wyższych uczelni z dyplomami magistra, czy licencjata, którzy mając świadomość sytuacji na rynku pracy, chcą dysponować „czymś jeszcze”. Czymś, co wyróżni ich spośród innych kandydatów, da konkretne umiejętności, kwalifikacje.Każdy szuka czegoś dla siebie, a możliwości jest wiele. Obecnie największą popularnością, przede wszystkim wśród panów, cieszą się kwalifikacyjne kursy zawodowe w branży mechanicznej, natomiast panie zdobywają kwalifikacje w branży administracyjno - usługowej.
- Ile kosztuje taki kurs?
- Nauka w naszym Centrum jest bezpłatna, zatem ukończenie kursu kwalifikacyjnego w danym zawodzie nie kosztuje nic. Wystarczą dobre chęci, wola nauki i zdobywania nowych umiejętności oraz czas, który osoba dorosła będzie mogła poświęcić na edukację.
- Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Alina Konieczna
Tą rozmową rozpoczynamy cykl artykułów o kształceniu ustawicznym osób dorosłych. Wkrótce napiszemy o tym, jakie kursy kwalifikacyjne oferuje swoim słuchaczom Centrum Kształcenia Ustawicznego, jak długo trwają zajęcia, jakie zawody cieszą się największą popularnością, a jakie dają największe szanse na zdobycie pracy.