Weekend Otwartych Winnic - Letnie Dionizje Pomorza Zachodniego to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego. Plenerowe eventy zaplanowane są w dziesięciu winnicach naszego regionu. W tzw. długi weekend - od piątku (11 sierpnia) do wtorku (15 sierpnia). Słońca ma być więcej niż na początku sierpnia, a program wydarzeń tak bogaty, że nawet najbardziej wytrawni smakosze znajdą coś dla siebie.
- Zachodniopomorskie winnice oferują prawdziwe bogactwo smaków. I są coraz ważniejszą częścią lokalnej gospodarki - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Winnice są również atrakcjami turystycznymi. Zlokalizowane w miejscach z wyjątkowymi klimatem i pięknie urządzone są coraz popularniejszym celem wycieczek. Weekendowe pikniki z winiarzami to świetny pomysł. Serdecznie zapraszam na Letnie Dionizje Pomorza Zachodniego.
Ich współorganizatorem jest Województwo Zachodniopomorskie. Regionalny samorząd od lat wspiera działania związane z rozwojem enoturystyki, dofinansowując wyjazdy na targi winiarskie czy organizując Festiwal Wina Pomorza Zachodniego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
- Po trzech edycjach Festiwalu Wina, podczas których ich uczestnicy mieli możliwość spróbowania bachusowego trunku z naszego województwa, czas na pokazanie jak dokładnie wyglądają miejsca, w którym on powstaje - wyjaśnia Damian Orlik, Przewodniczący Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego.
„Weekend Otwartych Winnic” należy rozumieć dosłownie.
- Odwiedzający winnice będą mogli pospacerować między krzakami winorośli, zobaczyć gdzie dokładnie powstaje wino i posłuchać, jak jest ono tworzone. Oczywiście nie zabraknie degustacji, czegoś na ząb i dobrej zabawy - zapowiada Marta Sidorkiewicz, Sekretarza Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego.
Gdzie będzie można zgłębiać winiarskie tajemnice? Na długi weekend swoje bramy otwierają:
1. Winnica Bekasiak,
2. Winnica Binowo,
3. Winnica De Lewin,
4. Winnice Kojder,
5. Winnica Korzeń,
6. Winnica Molias,
7. Winnica Pałacu Rajkowo,
8. Winnica Sydonia,
9. Winnica Turnau,
10. Winnica Zodiak.
W katalogu gwarantowanych atrakcji we wszystkich lokalizacjach są: możliwość samodzielnego spaceru po winnicy, zwiedzanie winnicy i winiarni z winiarzem, degustacja wina na miejscu, zakup wina na wynos. Wszędzie będzie można też kupić regionalne specjały - sery, wędliny, pieczywo i inne przekąski. Każda z winnic przygotuje też strefę wypoczynkową dla gości, z leżakami, ławkami, kocami itp.
Ale w programie Letnich Dionizji Pomorza Zachodniego najciekawsze są chyba dodatkowe atrakcje, autorskie pomysły gospodarzy poszczególnych winnic na pokazanie ich wyjątkowości, lokalnego kolorytu, historii, turystycznego kontekstu. Winnica Bekasiak organizuje wędkowanie i grilla. Winnica Binowo również zaprasza na ognisko, przysmaki z dziczyzny (oferowane przez zaprzyjaźniony foodtruck) i pyszne Sery Marwickie z mleka krowiego, owczego i koziego. Odwiedzając Binowo warto wybrać się nad pobliskie jeziora i do Puszczy Bukowej. Winnicę De Lewin będzie można objechać melexem. A gospodyni przygotuje na deser pyszne ciasto drożdżowe. Winnica Kojder organizuje m.in. warsztaty malowania akwarelami (Anna Kwiecień, Radocha Pracownia) i zaprasza na degustacje win, soków, serów i… pieczonych ślimaków. Z kolei w Winnicy Korzeń będzie można skosztować pomarańczowych dżemów własnej roboty i hiszpańskiej szynki. A także pograć w tenisa. Natomiast w Winnicy Molias wino będzie flirtowało z miodem. Na gości czekają miody z własnej pasieki, także miód pitny. Do Winnicy Rajkowo mieszkańcy Szczecina mogą dojechać autobusem komunikacji miejskiej (243), a na miejscu czekać będą ekologiczne wina i soki, leżaki, hamaki, ognisko. Winnica Sydonia kusi włoskimi przekąskami, nawet pizzą wypiekaną na miejscu. Będzie tam można pograć w bule, integrować się przy ognisku, a w poniedziałek (14 sierpnia) planowany jest spływa kajakami po rzece Krąpiel. Winnica Turnau zaserwuje regionalne smakołyki - sery i dania z grilla od lokalnego restauratora. W Winnicy Zodiak będzie można własnoręcznie zakorkować butelkę stuletnią korkownicą z Szampanii i posłuchać fascynujących opowieści o winach musujących.
Podczas Weekendu Otwartych Winnic można zaplanować jednodniową wizytę, ale warto pomyśleć też o dłuższym pobycie. Niektórzy winiarze oferują miejsca na bezpłatne postawienie własnego kampera (szczegółowe informacje i dane kontaktowe znaleźć można na fan-page’ach poszczególnych winnic). Tam, gdzie, nie ma możliwości rozbicia namiotu czy zaparkowania kampera, gospodarze pomogą znaleźć zakwaterowanie w najbliższej okolicy.
Więcej informacji / szczegółowy program:
W winnicach Pomorza Zachodniego uprawiane się przede wszystkim winorośla z odmian PIWI (Pilzwiderstandsfähig), określane także mianem odmian hybrydowych, które są odporne na niskie temperatury i różne choroby. Są to winogrona należące do szczepów białych i czerwonych, m.in. Solaris (najbardziej popularny), Hibernal, Johanniter, Seyval Blanc, Regent, Rondo, Cabernet Cortis. W zachodniopomorskich winnicach można znaleźć także szlachetne odmiany winorośli, w tym: Riesling, Chardonnay i Pinot Noir. Powstają z nich - pełne smaku i aromatu - wina spokojne (słodkie i wytrwane) i musujące.
Wina z Pomorza Zachodniego trafiają na rynki zagraniczne, są eksportowane m.in. do Danii, Niemiec, Irlandii, Norwegii, i Szwajcarii. Ceny? Od 50-60 zł za butelkę.
W naszym regionie powstała największa winnica w Polsce, z areałem upraw ok. 37 ha (Winnica Turnau). Na Pomorzu Zachodnim znajduje się też winnica wysunięta najdalej na północ kraju (Winnica Darłowo).