Koszalin, Poland
KATEGORIA

Wideo

Specgrupa likwiduje szlak przemytniczy

Film Ala za CBŚP - 19 Czerwca 2023 godz. 7:36
Kolejny sukces będący efektem międzynarodowej współpracy polskich, hiszpańskich i niemieckich organów ścigania za pośrednictwem Europolu i Eurojustu. Członkowie rozbitej narkotykowej, międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej działali w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Ekwadorze i Litwie. Według śledczych grupa mogła przemycić do Europy, w tym do Polski około 5,5 tony narkotyków, głównie kokainy, marihuany oraz haszyszu, których wartość w sprzedaży detalicznej mogła wynieść 300 mln zł. Tym razem funkcjonariusze w Polsce, Hiszpanii i w Niemczech zatrzymali 10 osób. Rozpracowaniem międzynarodowej grupy trudniącej się przestępczością narkotykową zajmowali się funkcjonariusze zespołu śledczego powołanego przez Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W skład zespołu wchodzą policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji, z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycali do Polski kokainę, marihuanę oraz haszysz, przede wszystkim z Ekwadoru i Hiszpanii, a następnie wprowadzali narkotyki do obrotu, głównie na terenie województw: podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego. Z zebranego materiału dowodowego wynika również, że od 2018 roku członkowie gangu mogli przemycić do Polski, a następnie wprowadzić na rynek 5 ton marihuany i haszyszu o szacunkowej detalicznej wartości około 150 mln zł oraz blisko pół tony kokainy wartej około 150 mln zł. W związku z tym, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali nie tylko w Polsce, ale także na terenie Hiszpanii, Niemiec, Litwy oraz Ekwadoru funkcjonariusze CBŚP i SG nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami i pracownikami Policia Nacional, Guarda Civil, Europolu oraz Eurojustu. Podczas operacji w Hiszpanii funkcjonariusze Policia Nacional oraz Guarda Civil, przy wsparciu policjantów CBŚP i SG, zatrzymali 2 mężczyzn poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. Wówczas do sprawy zabezpieczono także karabin maszynowy AK-47. Niemal w tym samym czasie w Polsce policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim oraz Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili działania na terenie woj. podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego, gdzie zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Według śledczych niektórzy z podejrzanych mają powiązania ze środowiskiem pseudokibiców śląskich, rzeszowskich i warszawskich klubów sportowych. Trzech z zatrzymanych było poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd, na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. W trakcie realizacji funkcjonariusze zabezpieczyli karabin maszynowy AK-47, zagłuszarkę sygnałów GPS, sprzęt mogący służyć do kradzieży samochodów, dokumenty tożsamości innych osób, telefony komórkowe, komputery i inne nośniki danych informatycznych. Dotychczas na poczet przyszłych kar przejęto majątek należący do podejrzanych na łączną kwotę blisko 570 tys. złotych, w postaci pieniędzy, luksusowych zegarków, biżuterii, monet oraz samochodów. Na terenie Niemiec, dzięki współpracy prowadzonej za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze niemieckiej Policji na lotnisku we Frankfurcie nad Menem zatrzymali tuż przed odlotem do Kolumbii Michała B., mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Wobec osób zatrzymanych na terenie Hiszpanii oraz Niemiec wdrożono już procedurę ekstradycyjną, natomiast osoby zatrzymane w Polsce zostały tymczasowo aresztowane przez sąd na okres trzech miesięcy. Zatrzymani podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyty i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, za co może grozić kara do 15 lat pozbawienia wolności. Łącznie w śledztwie występuje już 31 podejrzanych. Warto zaznaczyć, że w ramach rozpracowywania tej grupy przestępczej w minionych latach policjanci CBŚP przejęli 73 kg marihuany wartej blisko 3,6 mln zł przemyconej samolotem z Hiszpanii do Polski, zatrzymując jednocześnie członków grupy, którzy wywodzili się m.in. ze środowiska motocyklowego. Więcej o działaniach policjantów można przeczytać w materiałach pt.: „Awionetka miała służyć do przemytu narkotyków - CBŚP i PK przejęły marihuanę i samolot”, „Zatrzymany podejrzany o zorganizowanie przemytu narkotyków awionetką z Hiszpanii”, a także „Miłośnicy motocykli podejrzani o przemyt narkotyków”. Z uwagi na to, że sprawa jest wielowątkowa i dotyczy funkcjonowania międzynarodowej grupy przestępczej, prowadzone śledztwo ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Gala zakończenia 42. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film

Film Ala za FB/MiF - 18 Czerwca 2023 godz. 6:18
Na Gali zakończenia poznaliśmy laureatów 42. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film Zostali nimi:  WIELKI JANTAR 2023 ZA PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT FABULARNY - Damian Kocur, „Chleb i sól” JANTAR 2023 ZA REŻYSERIĘ PEŁNOMETRAŻOWEGO FILMU FABULARNEGO - Tomasz Wiński, „Granice miłości” WYRÓŻNIENIE ZA FILM FABULARNY - Michał Chmielewski, „Roving Woman” JANTAR 2023 ZA SCENARIUSZ PEŁNOMETRAŻOWEGO DEBIUTU FEBULARNEGO - Anna Maliszewska i Przemysław Chruścielewski, „Tata” JANTAR 2023 ZA ODKRYCIE AKTORSKIE ROLA MĘSKA - Tymoteusz Bies, „Chleb i sól” JANTAR 2023 ZA ODKRYCIE AKTORSKIE ROLA KOBIECA - Hana Vagnerová, „Granice miłości” WYRÓŻNIENIE ZA ROLĘ KOBIECĄ W PEŁNOMETRAŻOWYM FILMIE FABULARNYM - Nikola Raczko, „Chleb i sól” WYRÓŻNIENIE ZA ROLĘ DZIECIĘCĄ W PEŁNOMETRAŻOWYM FILMIE FABULARNYM - Polina Gromova, „Tata” JANTAR 2023 ZA ZDJĘCIA - Patryk Kin, „Norwegia Dream” WIELKI JANTAR 2023 ZA PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT DOKUMENTALN - Lea Glob, „Apolonia, Apolonia” JANTAR 2023 ZA REŻYSERIĘ PEŁNOMETRAŻOWEGO DEBIUTU DOKUMENTALNEGO - Jakub Piątek, „Pianoforte” JANTAR 2023 ZA ZDJĘCIA W PEŁNOMETRAŻOWYM DEBIUCIE DOKUMENTALNYM - Lea Glob, „Apolonia, Apolonia” WYRÓŻNIENIE ZA PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT DOKUMENTALNY - Karina Będkowska, „Moja Ozerna” JANTAR 2023 ZA KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY - Natalia Koniarz, „Postcards from the Verge” WYRÓŻNIENIE ZA KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY - Maria Wider, „Starsza pani szuka” JANTAR 2023 ZA KRÓTKOMETRAŻOWY FILM FABULARNY - Michał Toczek, „Być kimś” WYRÓŻNIENIE ZA KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY - Julita Orlik, „To nie będzie film festiwalowy” WYRÓŻNIENIE ZA KRÓTKOMETRAŻOWY FILM FABULARNY - Natasza Przymies, „Moje stare” JANTAR 2023 ZA KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY - Piotr Chmielewski, „Krab” JANTAR 2023 ZA ZDJĘCIA DO FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO - Stanisław Cuske, „Poscards from the Verge” NAKRĘCENI NA TEATROTEKĘ - NAGRODA ZA REŻYSERIĘ - Luiza Budejko, „Taniec z ofiarą” NAKRĘCENI NA TEATROTEKĘ - NAGRODA ZA ZDJĘCIA - Adam Palenta, „Za wolno” NAKRĘCENI NA TEATROTEKĘ - NAGRODA ZA KREACJĘ AKTORSKĄ - Aleksandra Piotrowska i Maciej Zuchowicz, „Taniec z ofiarą” NAGRODA DZIENNIKARZY ZA PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT FABULARNY - Michał Chmielewski, „Roving Woman” NAGRODA DZIENNIKARZY ZA PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT DOKUMENTALNY - Jakub Piątek, „Pianoforte” NAGRODA DZIENNIKARZY ZA FILM KRÓTKOMETRAŻOWY - Konrad Kosycarz, „Skorupka” NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Daniel Jaroszek, „Johnny” NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH - Filip Dzierżawski - „Obudź się”  

King Szczecin mistrzem Polski!

Film Art za plk.pl, fot. Andrzej Romański - 16 Czerwca 2023 godz. 3:44
King Szczecin pokonał WKS Śląsk Wrocław 92:72 i wygrał całą serię finałową Energa Basket Ligi 4-2! To pierwsze mistrzostwo Polski drużyny ze Szczecina w historii! Gospodarze weszli w ten mecz z wielką energią - zarówno w obronie, jak i w ataku. Na wyróżnienie zasługiwał przede wszystkim Zac Cuthbertson, a po trójce Bryce’a Browna mieli już sześć punktów przewagi. Później wrocławianie byli jednak blisko, w czym pomagali Artiom Parachowski oraz Jakub Karolak. Ostatecznie dzięki zagraniu Filipa Matczaka po 10 minutach było 22:17. W drugiej kwarcie WKS Śląsk wykorzystał niemoc w ataku rywali, a do remisu doprowadził Parachowski. Prowadzenie przyjezdnym dawał później Ivan Ramljak. Po chwili jednak kolejne wyrównanie zapewniał Andrzej Mazurczak, a przewagę trójkami zapewniał Bryce Brown. Ostatecznie dzięki zagraniu Mateusza Kostrzewskiego pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 47:35. Phil Fayne oraz Tony Meier dodawali jeszcze więcej energii, a różnica na korzyść ekipy trenera Arkadiusza Miłoszewskiego wzrosła nawet do 15 punktów. Gospodarze powoli zaczęli kontrolować wydarzenia na parkiecie i złapali swój rytm w ataku. Wrocławianie do końca potrafili znaleźć sposób na ofensywny zryw. Co prawda po późniejszej trójce Jakuba Nizioła zbliżyli się na dziewięć punktów, ale zaraz podobnym rzutem odpowiedział Bryce Brown. Po 30 minutach było 69:57. W ostatniej kwarcie zespół trenera Ertugrula Erdogana nie była już w stanie zagrozić przeciwnikom. Po efektownym wsadzie Phila Fayne’a przewaga wzrosła do 18 punktów. Szczecinianie ciągle prezentowali skuteczną ofensywę i byli spokojni o zwycięstwo. King wygrał 92:72, w całej serii był lepszy 4-2 i zdobył swoje pierwsze mistrzostwo w historii. Medale i puchary wręczali: Grzegorz Bachański, Wiceprezes Polskiej Ligi Koszykówki i Polskiego Związku Koszykówki oraz Konrad Mądry, członek Zarządu Polskiego Związku Koszykówki, Prezes Zachodniopomorskiego Związku Koszykówki.  

Franciszkańska: Samochód między rogatkami

Film Ala za PKP - 14 Czerwca 2023 godz. 19:00
PKP na swojej stronie "Bezpieczny przejazd" opublikowała nagranie, na którym możemy zobaczyć niebezpieczne zachowanie kierowcy samochodu na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Franciszkańskiej w Koszalinie. W takiej sytuacji naprawdę niewiele dzieliło uczestników ruchu drogowego od prawdziwej tragedii. Kierowca nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej wjeżdżając na przejazd. Przez nieodpowiednie zachowanie mogło dojść do tragedii.   Materiał wideo z ubiegłorocznej symulacji zderzenia lokomotywy z vanem: W środę (14 bm.) PKP zorganizowało efektowną symulację zderzenia lokomotywy z SUV-em.  Dziennikarze i zaproszeni goście mogli przekonać się na własne oczy, do czego doprowadzić może nieodpowiedzialne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przyczyny wypadków na przejazdach od lat są te same Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii. Statystyki pokazują, że ten niechlubny „kwartet” zachowań uczestników ruchu drogowego odpowiada za większość wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. na przejazdach i przejściach w poziomie szyn, doszło do 82 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych, w których zginęły 24 osoby, a 5 zostało ciężko rannych.   Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, który ma na celu podnoszenie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń na przejazdach kolejowo-drogowych oraz wskazanie odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia.

Sukces Krzysztofa Rutkowskiego. Wskazany przez jego biuro podpalacz fabryki lodów JAN został przez sąd aresztowany na 3 miesiące

Film Źródło: Materiały operacyjne Biuro Rutkowski - 12 Czerwca 2023 godz. 19:47
Krzysztof Rutkowski na konferencji prasowej przekazał informacje o szczegółach aresztowania sprawcy podpalenia w wytwórni lodów JAN w Koszalinie. Dzięki prawidłowemu wskazaniu podejrzanego przez BIURO RUTKOWSKI został on zatrzymany przez policję i aresztowany przez sąd do 4 września br. Otrzymaliśmy także materiały operacyjne Biura Rutkowski nie tylko z podpalenia fabryki ale i kradzieży samochodu. - Chciałbym podziękować funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie za sprawne wykorzystanie przekazanych przez moje biuro informacji i zatrzymanie sprawcy - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Rutkowski. - To Dominik W., mężczyzna, którego wskazaliśmy policji po przeprowadzeniu naszego dochodzenia – dodał detektyw, który sprawą podpalenia zajął się ze względu na przyjaźń jaka łączy go z właścicielem fabryki.  - Sprawca działał sam a po powrocie do domu spalił ubranie w którym dokonał przestępstwa - powiedział. Krzysztof Rutkowski wspomiał również, iż sprawa może być rozwojowa i dotyczyć również innych podpalenień na terenie miasta Koszalin. Dodał również, że czyn ten mógł być wykonany na zlecenie.  

Arłukowicz: Ten marsz był największym wydarzeniem politycznym po 1989 r. Gawłowski dziękuje koszalinianom

Film Ala za FB/Stanisław Gawłowski - 11 Czerwca 2023 godz. 14:41
W Koszalinie odbyło się spotkanie prasowe z europosłem Bartoszem Arłukowiczem i senatorem Stanisławem Gawłowskim. W konferencji wzięła także udział również 11-letnia Hania. - Dla tego pokolenia trzeba walczyć o lepszą Polskę - stwierdzili zgodnie politycy. Wcześniej obaj politycy odwiedzili giełdę, gdzie rozmawiali z mieszkańcami Koszalina.