Koszalinianie przywykli do tego, że coroczne obchody Święta Niepodległości, 11 listopada odbywają się bardzo patetycznej atmosferze. W tym roku jednak ceremoniał wojskowy będzie tylko jedną ze składowych. Jak podkreślił prezydent miasta Piotr Jedliński. - Zależało nam na tym, aby dzień 11 listopada był świętem radosnym. Uważam, że tegoroczna propozycja sprosta tym wymaganiom.
Przygotowana została oprawa artystyczna. Po uroczystym przemarszu ulicami Koszalina, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w koncercie plenerowym, który na obecną chwilę zaplanowany jest pod amfiteatrem, ale jeśli odbiór Rynku Staromiejskiego przebiegnie bez problemu, to tam zostanie zaaranżowana scena. W programie występy takich artystów jak Kapela Wileńska, Norbi, czy Jola Tubilewicz wraz z zespołem Popcorn. Odbędzie się także inscenizacja historyczna zatytułowana „Odsiecz” przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”.
W obchody włączyła się także Akcja Katolicka. - W tym roku będziemy kwestować na rzecz Grzegorza Królaka, który urodził się z niepełnosprawnością. - Mówi ks. proboszcz Antoni Tofil. - Chłopiec cierpi na rzadki zespół wad wrodzonych określanych mianem TAR. Dzięki dotychczasowemu leczeniu udało się uprać z małopłytkowością krwi. Teraz możliwym jest dokonanie operacji zdeformowanych rączek chłopca. Leczenie jednak możliwe jest tylko za granicą i na ten cel będziemy zbierać pieniądze.
O godzinie 18:00 w sali widowiskowej CK 105 odbędzie się pełnowymiarowy koncert Kapeli Wileńskiej.
Z kolei Koszalińskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej zaprasza do udziału w Biegu Niepodległości, który po 10 latach przerwy znów odbędzie się w naszym mieście. Do dyspozycji koszalinian będą trzy trasy. Bieg na 1 milę dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych i bez opłat startowych oraz rajd nordic walking. Dla bardziej wprawionych biegaczy odbędą się zawody na 5 kilometrów. Opłata startowa wynosi 10 zł dla tych, którzy zarejestrują się przez internet ( link ). Uczestnicy rejestrujący się w dniu imprezy, będą musieli zapłacić 20 zł.
Tradycyjnie na zakończenie obchodów zapłoną „Ptaki” Władysława Hasiora przy ul. Gdańskiej.
Nie zabraknie także imprez towarzyszących. Już 7 listopada Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Lema organizuje Bieg Jedności , który odbędzie się o godzinie 13:00.
W obchody Święta Niepodległości włączył się także Koszaliński Automobil Klub, którego sekcja Klasyczny Koszalin zaprasza na paradę zabytkowych samochodów 8 listopada pod amfiteatrem o godzinie 9:00.
Ryszard Tarnowski zaprosił także na Żywe Lekcje Historii, które odbędą się 7 listopada w Przedszkolu nr 12 przy ul. Lechickiej oraz 10 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Gnieźnieńskiej.
Szczegółowy program obchodów Święta Niepodległości już niebawem w naszym kalendarzu.