Jednak coraz częściej pojawiają się symbole pamięci o zaskakujących formach, można je także odnaleźć na koszalińskim cmentarzu.
W miniony wtorek został odsłonięty kunsztowny pomnik upamiętniający Sergiusza Fabiana Sawickiego - muzyka zespołu Marakesh. Stalowa gitara elektryczna, będąca repliką Fendera Stratocastera, do którego Sergiusz był bardzo przywiązany, to nie tylko oddanie szacunku jego pasji, ale także symbol o uniwersalnej wymowie. Muzyka może łączyć ponad religijnymi, czy światopoglądowymi podziałami.
Czym właściwie są tego typu dzieła sztuki? Oczywiście dla rodzin to sposób na podkreślenie szacunku i pamięci oraz oddanie ostatniego hołdu. Zapewne, postawienie wyjątkowego nagrobka, jest także sposobem na zamknięcie okresu żałoby.
Dla koszalinian, niektóre pomniki mogą odegrać jeszcze inną rolę. Dzięki projektantom i rzeźbiarzom rodzimy cmentarz staje się swoistą kroniką. Może opowiedzieć historię bez słów, jak choćby gnagrobek Ewy Krause, czterokrotnej Mistrzyni Polski w judo. Symboliczna rzeźba złożonej judogi skromnie zdobi nagrobek z wygrawerowaną grafiką wzorowaną na zdjęciu przedstawiającym zawodniczkę podczas treningu.
Także Pomnik pamięci Henryka Ficka, trenera taekwondo, odwołuje się do symboliki sztuki walki jaką uprawiał. Granitowa brama przedstawiająca umowne przejście do świata duchowego to pełen klasy symbol, podkreślający także fascynację trenera filozofią wschodu. Autorami projektu są mgr Paulina Kminikowska i prof. Jacek Ojrzanowski.
Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy jeszcze wiele innych nietypowych nagrobków, które zdobią koszaliński cmentarz.