Patryk Pietrzala - 29 Sierpnia 2014 godz. 11:22
Meczem Polska - Serbia w sobotę na Stadionie Narodowym rozpocznie się siatkarski mundial. Mistrzostwa globu będą pod wieloma względami wyjątkowe. Koszalinianie pokochali siatkówkę. Mecze naszej żeńskiej kadry oglądal komplet widzów. W czwartek swoje zgrupowanie przed występami w mistrzostwach zakończyli Chińczycy. A od soboty emocjonować będziemy się meczami MŚ.
Pojedynki odbędą się w sześciu miastach: Katowice, Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków i Warszawa.
Inauguracja odbędzie się na Stadionie Narodowym, gdzie łącznie zasiądzie ponad 60 tysięcy osób. Co więcej, obiekt ten został przystosowany do meczu siatkarskiego, więc nasi reprezentanci zagrają przed rekordowym tłumem. W czwartek biało – czerwoni, którzy od wtorku trenują w Warszawie, wstępnie zapoznali się ze Stadionem Narodowym. - Na Stadionie Narodowym będą 3 wozy transmisyjne i 31 kamer, w tym takie, które nigdy nie były wykorzystywane do pokazywania siatkówki. Będzie np. kamera, tak zwana spidercam, którą używano podczas mundialu w Brazylii. Daje ona największe możliwości pokazania z rozmachem, zwłaszcza tak fenomenalnego obiektu – zdradza Marian Kmita, szef Polsat. Na antenie tylko tej stacji będziemy mogli obejrzeć wszystkie mecze siatkarskiego mundialu.
- Nową rzeczą, wprowadzoną przez FIVB, a zaprezentowaną po raz pierwszy u nas, jest wprowadzenie dodatkowych 8 kamer, połączonych z jednym komputerem. Na podstawie zebranych danych można ocenić prędkość czy wysokość piłki, szybkość zawodnika. Wszystko to można sprawdzać na żywo. Rozwiązanie to będzie także z pewnością bardzo przydatne podczas treningów, bo można zaobserwować czas reakcji siatkarza, ocenić jego technikę – twierdzi Mirosław Przedpełski, prezes PZPS
Na udogodnienia mogą liczyć także użytkownicy sprzętów innych niż laptopy. - Budujemy tak zwany second screen. Jest to bardzo modne, ale i pożyteczne, ponieważ stanowi swego rodzaju wsparcie dla użytkowników smartfonów i tabletów. Na bieżąco można otrzymywać informacje statystyczne. Jest to fajne rozwiązanie, bo coraz więcej ludzi chce takie rzeczy śledzić - przekonuje szef związku.
Przypomnijmy, że do tej pory w mistrzostwach świata Polacy odnieśli dwa sukcesy. W 1974 roku zostali mistrzami, a w 2006 roku wicemistrzami świata. W pierwszej fazie odprawili z kwitkiem Egipt, Stany Zjednoczone i ZSRR, w drugiej nie dali szans mistrzom świata z NRD (oddali im tylko 12 małych punktów, co, nawet biorąc pod uwagę, że sety rozgrywano do 15, jest wynikiem imponującym), Belgom i Meksykanom. O medalach miały zdecydować mecze pomiędzy sześcioma najlepszymi zespołami turnieju. Jeszcze raz przyszło więc Polakom zmierzyć się z ZSRR i NRD, oba mecze wygrali po pięciu setach. W takim samym stosunku pokonali Czechosłowację (mimo że dwie pierwsze partie przegrali), 3:0 ograli zaś Rumunów. W ostatnim meczu naprzeciwko biało-czerwonych stanęli Japończycy. Zaczęło się od przegranego seta, skończyło - zwycięstwem 3:1, tytułem najlepszej drużyny globu i wywalczeniem olimpijskiej kwalifikacji do Montrealu. Najlepszym zawodnikiem mundialu 1974 roku wybrano Stanisława Gościniaka. Złoto ekipy Wagnera pozostaje do dzisiaj jedynym polskim mistrzostwem świata w grach zespołowych (biorąc pod uwagę seniorskie reprezentacje).
Mistrzowie świata 1974:Ryszard Bosek, Wiesław Czaja, Wiesław Gawłowski, Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Aleksander Skiba, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki.
Po 32 latach Polacy znów znaleźli się na podium mundialu. Tym razem prowadził ich Raul Lozano. W finale Polacy ulegli 0:3 Brazylii, ale sukces był ogromny. Wicemistrzowie świata 2006: Michał Bąkiewicz, Piotr Gacek, Piotr Gruszka, Wojciech Grzyb, Łukasz Kadziewicz, Daniel Pliński, Grzegorz Szymański, Sebastian Świderski, Michał Winiarski, Mariusz Wlazły, Paweł Zagumny, Łukasz Żygadło.
Stephane Antiga, trener kadry narodowej powołał do reprezentacji Polski mężczyzn na FIVB MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014.
Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Paweł Zagumny
Atakujący: Dawid Konarski, Mariusz Wlazły*
Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Michał Winiarski
Środkowi: Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona
Libero: Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski
Sztab szkoleniowy i medyczny:
Stephane Antiga – I trener
Philippe Blain – II trener
Wojciech Janas – trener przygotowania fizycznego
Oskar Kaczmarczyk – statystyk
Robert Kaźmierczak – statystyk
Jan Sokal – lekarz prowadzący
Paweł Brandt – fizjoterapeuta
Tomasz Pieczko - fizjoterapeuta
Diedier Bennetot – osteopata
Mariusz Szyszko – rzecznik reprezentacji mężczyzn
Andrzej Wołkowycki – kierownik reprezentacji
Hubert Tomaszewski – menadżer reprezentacji
Ceremonia otwarcia MŚ 2014 rozpocznie się o godzinie 18:30, a na scenie pojawią się m.in. Donatan i Celo z piosenką „My Słowanie”, oficjalny hymn turnieju zaśpiewa wokalistka Margaret. To zdecydowanie jedna z większych imprez, jakie kiedykolwiek miały miejsce w naszym kraju.
Co ciekawe, na ceremonii otwarcia zabraknie najważniejszego, czyli trofeum dla zwycięzców. Puchar został skradziony w Brazylii. W drodze do siedziby FIVB zniknął z samochodu kuriera. Trofeum wykonali Szwajcarzy, którzy obiecali zdążyć na finał – 21 września.
Wyjątkowe jest także samo trofeum. Kompozycję tworzy 12 pojedynczych skrzydeł, symbolizujących 12 zawodników. - Jest ułożone rotacyjnie, co oznacza, że siatkarze zmieniają się na boisku. W to wszystko wkomponowany jest motyw piłki, pokazuje to, że siatkówka jest grą zespołową. Tutaj, w przeciwieństwie do innych dyscyplin, jeden zawodnik sam nie wygra spotkania. Można to odnieść do samych mistrzostw: grupa musi współdziałać, by wszystko przebiegło sprawnie, by udało się osiągnąć sukces - tłumaczy Mirosław Przedpełski.
Najgorszą wiadomością dla Polaków jest fakt, iż mecze siatkarskiego mundialu będą transmitowane na kanałach telewizji Polsat. Zainteresowani muszą wykupić pakiet, który kosztuje sto złotych.
Tutaj podajemy link do oficjalnego folderu mistrzostw:
http://poland2014.fivb.org/~/media/fivb2014/press%20pdf/fivb_wchs_poland2014_presskit.pdf