Nowy dowód nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Zabraknie również zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu. Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotąd. Natomiast fotografia, która będzie wykorzystywana w nowych dowodach, będzie taka sama jak ta, która obowiązuje obecnie w paszportach.
Dokument będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat. Nowością będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek, który zostanie złożony w gminie, będzie musiał zostać podpisany własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o dane w rejestrze PESEL oraz podane informacje.
Elektroniczny wniosek o wydanie dokumentu będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub zaufanym profilem ePUAP. Niezależnie od tego na jaką formę się zdecydujemy, do wniosku o wydanie dokumentu trzeba będzie dołączyć fotografię. W przypadku wniosku składanego w formie pisemnej zachowa on dotychczasowe wymiary – 35x45 mm. Natomiast do elektronicznego wniosku będziemy musieli dołączyć zdjęcie w pliku o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości max. 2,5 MB.
Istotne jest to, że fotografia będzie musiała być wykonana nie wcześniej niż pół roku przed dniem złożenia wniosku. Z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody pracownik gminy przyjmie formularz od wskazanej osoby w miejscu jej pobytu, zaś dowód osobisty będzie mógł odebrać pełnomocnik. Podobnie jak dotąd w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu wniosek składa rodzic, opiekun prawny lub kurator.
Jeśli utracimy dokument np. na wakacjach to organ gminy, do którego zgłosimy utratę dowodu, unieważni go natychmiastowo. Takie osoby otrzymają również zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie jego utraty. W takim przypadku odpowiednia adnotacja zostanie wprowadzona do Rejestru Dowodów Osobistych. Znajdą się tam informacje o dacie i przyczynie unieważnienia.