Labirynt posadzono w kwietniu 2003r. W terenie wyznaczył go osobiście jego projektant – Piotr Bigoński. Łączna powierzchnia labiryntu po obrysie zewnętrznym wynosi ok. 1 ha. Wchodząc do niego, po prawej stronie znajdziemy fragment labiryntu w kształcie kwadratu. Dalej w części centralnej, na wschód od wieży, znajduje się fragment w formie koła, a po lewej części północnej – fragment w formie ośmioboku. Labirynt ma jedno wyjście. Co placu z wieżą prowadzą 3 drogi.
Pokrywają się one ze sobą na pewnych odcinkach. Labirynt posiada ślepe zaułki, a także pętle, które mogą prowadzić zwiedzającego ciągle w to samo miejsce. Przejście każdej z trzech możliwych dróg prowadzi do specjalnie zaprojektowanego placu z wieżą widokową, mini labiryntem, ławkami i tablicami informacyjnymi. Najkrótsza z nich liczy
396m, druga – 924m, zaś najdłuższa – 1003m.
Łączna długość wszystkich ścieżek wynosi 3218m, zaś ścian (żywopłot z grabu) – 6539m. Labirynt położony jest ok. 8,5 km w linii prostej od brzegu morza. Idąc prosto w jego kierunku wyszlibyśmy na plażę pomiędzy Gąskami, a Sarbinowem. Nowy kompleks ogrodów z Labiryntem i Wieżą Widokową został udostępniony do zwiedzania 14 czerwca. Obecnie ogrody zajmują powierzchnię 5 ha.
Labirynt można zwiedzać codziennie (oprócz poniedziałków) w godz. 10.30 – 17.30. W wakacje (lipiec i sierpień) planowane jest wydłużenie czasu do 20.00 lub 20.30. Bilet normalny do Ogrodów Hortulus Spectabilis kosztuje 17 zł, zaś ulgowy (dzieci od 3 do 15 lat) – 13 zł. Po ogrodach głównymi trasami można poruszać się wózkami inwalidzkimi oraz z wózkami dziecięcymi.