Dla kobiet może być to nieco krępujące, jednak przy dzisiejszych wynikach raportów, ryzyko guza jest wysokie i profilaktyka jest zalecana przez lekarzy. Zrobienie takiego badania jest rozsądnym krokiem, gdyż nawet wcześniejsze wykrycie choroby pozwala na szybką reakcję i leczenie.
Kobiety które nie są zapisane na badania mogą przyjść i przebadać się. Ze sobą należy mieć dokument z numerem PESEL. Koszty darmowych badań pokrywane są z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, jednak co trzeci przypadek nie jest groźny.
Mammobus będzie stał jeszcze dzisiaj 7 marca przed Ratuszem.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania - to bardzo pomaga osobie interpretującej wynik.
JAK WYKONUJE SIĘ BADANIE MAMMOGRAFICZNE ?
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu. Wynik to klisze rentgenowskie oraz opis tych zdjęć. Nie każdy wynik badania będzie jednak jasny dla pacjentki. Jego interpretacja i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do rejonowego lekarza internisty, czy też lekarza rodzinnego, a ten na pewno oceni zdrowie piersi, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej. Można także zgłosić się bezpośrednio do poradni chorób piersi, poradni (K) czy też prowadzącego ginekologa.