Rano w budynku Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej można było spotkać pierwsze osoby, które przybyły na badania lekarskie. W okresie od 6 marca do 5 kwietnia komisja ma w planach przebadać 546 mężczyzn z rocznika '94 oraz 121 osób z roczników '89-'93. W rejestrze widnieje również 6 kobiet. Badania robione są w celu określenia kategorii zdolności do pełnienia służby wojskowej. Stawiennictwo na nich jest obowiązkowe. Ci którzy się nie stawią, mogą liczyć się z tym, że doprowadzi ich policja. Średnio rocznie policja doprowadza na komisję lekarską 15 osób. Dziennie komisja średnio bada około 30 osób.
Kwalifikacja dotyczy mężczyzn, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby, które zostały uznane przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby ze względu na stan zdrowia. Również kobiety, które kończą naukę w szkołach lub uczelniach
medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 będą badane pod kątem zdolności do czynnej służby wojskowej. Do kwalifikacji mogą również przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdrowotnej.
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy muszą posiadać ze sobą niezbędne dokumenty takie jak dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości; muszą posiadać dokumentację lekarską dotyczącą stanu zdrowia, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy), dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.