Zawsze warto wiedzieć kto dokładnie kryje się za werdyktem, który poznamy na Gali zakończenia Festiwalu Młodzi i Film 29 czerwca. Oto składy komisji i informacje o każdym z członków.
Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:
Anna Wieczur-Bluszcz – (ur. w 1974 roku) w 1998 roku ukończyła PWST we Wrocławiu, reżyserka i autorka adaptacji spektakli teatralnych w Teatrze Małych Form w Londynie oraz w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (m.in. „O Stale Obecnych” na podst. poezji ks. J. Twardowskiego, „Porucznik z Inishmore” M. McDonagha, „Deszcze” K. Bizio i T. Mana, „Mizantrop” Moliera). Zadebiutowała w kinie fabułą „Być jak Kazimierz Deyna” w 2011 roku. Film wielokrotnie nagradzany, m.in. na Ińskim Lecie Filmowym uhonorowany „Złotą Rybką”. Na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” zdobyła Grand Prix „Wielkiego Jantara” z uzasadnieniem jury: za rozum, ciepło i ironię w opowieści o Polsce.
Katarzyna Kwiatkowska – (ur. w 1974 roku) polska aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa. W 1997 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Wystąpiła w teledysku zespołu Kult „Gdy nie ma dzieci”. Współtworzyła wspólnie z Edytą Jungowską audycję „Babska szkoła jazdy” w Radiu Zet. W programie Szymona Majewskiego niekwestionowana gwiazda, parodiowała m.in. Dodę, Krystynę Jandę, Kazimierę Szczukę, Agnieszkę Chylińską, Maję Komorowską, Krystynę Czubównę, Nelly Rokitę, Magdę Gessler. Grała w wielu polskich filmach i serialach, ostatnio brawurowo główną rolę w debiucie Marii Sadowskiej „Dzień kobiet”.
Janusz Gauer – (ur. w 1954 roku w Łodzi) reżyser oraz operator filmowy i telewizyjny. W 1978 roku został absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Wybrana filmografia: reżyseria – „Adam i Ewa” (2000-2001); zdjęcia – „Samo życie” (2002-2007), „Deja Vu” (1998), „Kuchnia polska” (1991-1993), „Mów mi Rockefeller” (1990), „Rozalka Olaboga” (1984).
Piotr Najsztub – (ur. w 1962 w Żninie) polski dziennikarz i publicysta, miłośnik psów oraz zdeklarowany ateista. W latach 2002-2006 redaktor naczelny tygodnika „Przekrój”, zastępca redaktora naczelnego dwutygodnika „Viva!”, publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Wprost”, prowadził wraz z Jackiem Żakowskim program „Tok Szok”, reality show „Dwa światy” oraz program „Najsztub pyta” w telewizji TVN. Współtwórca scenariusza serialu „Czwarta władza”. Współwłaściciel warszawskiej restauracji Przegryź.
Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych:
Sławomir Fabicki – (ur. w 1970 roku w Warszawie) polski reżyser, scenarzysta i członek EuropejskiejAkademii Filmowej. W 1995 roku ukończył Studium Scenariuszowe PWSFTviT w Łodzi, a w 2002 roku Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Nominowany do studenckiego Oscara za „Męską sprawę” w kategorii film zagraniczny w 2001 roku. W 2006 roku zrealizował film „Z odzysku”, a w 2011 roku „Miłość”.
Wiola Sowa – (ur. w 1972 roku w Gnieźnie) reżyserka filmów animowanych, graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki. Nagrodzony Medalem Rektora ASP dyplom zrealizowała w Pracowni Filmu Animowanego Jerzego Kuci. Prezes ASIFA Poland (Association Internationale du Film d'Animation).
Sylwia Chutnik – (ur. w 1979 roku w Warszawie) polska kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008. Absolwentka gender studies, przewodniczy Fundacji MaMa zajmującej się prawami matek, należy również do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Fanka stolicy, oprowadza po Warszawie po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. W 2008 zadebiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”, następnie wydała: „Dzidzię” (2009); „Warszawę kobiet” (2011); „Mama ma zawsze rację” (2012) oraz „Cwaniary” (2012). W 2009 roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.
Tomasz Naumiuk – (ur. w 1981 roku w Olsztynie) absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, który ukończył w 2009 roku. Laureat licznych nagród, w 2012 roku odebrał Jantara za zdjęcia do filmu „Być jak Kazimierz Deyna” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Uzasadnienie jury brzmiało: za konsekwencję, za pomysł plastyczny i idealne zestrojenie się z ideą filmu. Autor zdjęć do filmów i seriali takich jak: „39 i pół”, „Prawo Agaty”, „Układ warszawski”, „Ratownicy” i „Śniadanie do łóżka”.
Grzegorz Zariczny – (ur. w 1983 roku pod Krakowem) przerwał studia geograficzne, by w 2005 roku rozpocząć naukę na kierunku reżyserii filmowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2008 roku podjął kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie zrealizował film dokumentalny „Marysina Polana” („The Dog Hill”) nagradzany w Polsce i za granicą. W 2012 roku, w Studiu Munka – SFP zrealizował dokument „Gwizdek” (Jantar 2012 na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny), który zdobył nagrodę główną – Short Film Grand Jury Prize – podczas Sundance Film Festival 2013. Do tej pory „Gwizdek” wygrywał także na festiwalach na Słowacji (Best Short Film 20th Febiofest International Film Festival), Litwie (Best Short Film 18th Vilnius International Film Festival) i w Hiszpanii (First Prize of the Jury 10th Documenta Madrid).