Pismo można wygenerować elektronicznie (link). Przed przystąpieniem do wypełnienia elektronicznej deklaracji należy zapoznać się z instrukcją (link). Dokument należy składać:
- w formie papierowej w budynku przy ul. Mickiewicza 26 (pok. 19, 20 i 27) lub w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Koszalinie, ul. Rynek Staromiejski 6-7;
- za pomocą elektronicznej skrzynki na platformie ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej);
- e-mailem na adres um.koszalin@um.man.koszalin.pl (w tym przypadku należy udać się osobiście do UM, aby podpisać deklarację).
Pismo składają osoby sprawujące zarząd w przypadku domów wielolokalowych (również dla mieszkań z wyodrębnioną własnością), tj. zarządca, spółdzielnia itp. oraz właściciele (współwłaściciele, użytkownicy) domów jednorodzinnych. Dokumentu nie składają najemcy i właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych.
W deklaracji właściciel nieruchomości określa, czy odpady pochodzące z jego własności będą segregowane czy nie. Na tej podstawie samodzielnie wylicza wysokość opłaty – ważna jest powierzchnia mieszkania lub domu oraz stawka opłaty (0,60zł za 1m2 w przypadku segregowania i 0,90zł za 1 m2 w przypadku niesegregowania).
Opłaty uzależnione są od powierzchni lokalu i liczby osób, które go zamieszkują:
- jeżeli powierzchnia jest większa niż 80m2 – opłata wynosi jak za 80m2;
- jeżeli w lokalu o powierzchni powyżej 60m2 zamieszkują 2 osoby – opłata jak za 60m2;
- jeżeli w lokalu o powierzchni powyżej 25m2 zamieszkuje 1 osoba – opłata jak za 25m2.
W opłacie dla części nieruchomości zamieszkałej, na której jest prowadzona także działalność gospodarcza, nie obowiązują wspomniane wyżej zasady (należność stanowi iloczyn całej powierzchni użytkowej lokalu oraz stawki opłaty uzależnionej od sposobu zbierania odpadów).
Mieszkańcy domów wielorodzinnych, którzy są uprawnieni do zwolnienia z części opłat zobowiązani są do złożenia zarządowi/zarządcy/spółdzielni oświadczenia o zamieszkiwaniu dwóch osób w mieszkaniu o powierzchni powyżej 60m2 lub jednej osoby w mieszkaniu powyżej 25m2. Właściciele domów jednorodzinnych nie muszą składać takich oświadczeń.
Opłatę należy wnieść do 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, którego opłata dotyczy, np. termin opłaty upływa 15 sierpnia, a opłata ta obejmuje lipiec. Zapłaty można dokonać na dwa sposoby:
- przelewem na rachunek bankowy Urzędu (po złożeniu deklaracji i wprowadzeniu jej do systemu, UM wygeneruje indywidualny numer konta, którzy zostanie przesłany na wskazany adres);
- gotówką w kasie Urzędu.
Szczegółowych informacji można zasięgnąć w pokojach 19, 20 i 27 w budynku przy ul. Mickiewicza 26 oraz pod nr tel. 94 348 88 84 i 94 348 88 93.