Zawód policjanta stanowi jedną z bardziej intrygujących profesji na rynku pracy. Do podstawowych zadań policji należy ochrona porządku publicznego, wykrywanie i walka z przestępczością, ściganie osób poszukiwanych oraz poszukiwania osób zaginionych. W zakresie zadań znajduje się również ochrona osób i mienia, działalność antykryzysowa w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, działalność antyterrorystyczna oraz wszelkie działania prewencyjne.
Chcąc wstąpić w szeregi policji należy przede wszystkim spełniać poszczególne kryteria. Przede wszystkim posiadać obywatelstwo polski, być niekaranym o nieposzlakowanej opinii. Kandydat powinien korzystać w pełni z praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (potwierdzony adnotacją w książeczce wojskowej).
Na stanowisko funkcjonariusza policji preferowani będą przede wszystkim kandydaci posiadający wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku: prawo, ekonomia, administracja, informatyka, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne. Łatwiej objąć stanowisko będzie także osobom z tytułem ratownika lub ratownika medycznego.
Osoby zakwalifikowane, które dostarczą komplet dokumentów znajdujących się na stronie policji zostaną skierowani na test psychologiczny oraz fizyczny. Po uzyskaniu pozytywnych wyników na kandydatów czeka sześć miesięcy w Szkole Policyjnej w Słupsku. Możliwość uczęszczania do tej szkoły jest gwarancją otrzymania pracy jako funkcjonariusz policji.