Dzisiaj w Centrali wielkie święto, a tym większe, że chińskie, wszak to kraj ogromny, a naród jeszcze większy. Jednym słowem świętujemy chiński Nowy Rok.
Jak w większości świąt na całym świecie tak i w tym, równie ważna i podniosła jak same święto jest wigilia. U nas to Sylwesetr – u Nich - Chu Xi Jie.
Wigilia Nowego Roku Chińskiego to dzień, w którym od rana zjeżdżają do domu wszyscy członkowie rodziny. I wszyscy pomagają wprzygotowaniu jedzenia. Do najważniejszych potraw, które w wigilię
Chińskiego Nowego Roku podane być muszą (i najlepiej jeśli są wspólnie przyrządzone), należą pierożki Jiao Zi i ciasto Nian Gao.
Uważa się, że pierożki Jiao Zi przynoszą szczęście i bogactwo, ponieważ ich kształt półksiężyca przypomina Yuan Bao - sztabki złota w kształcie łódeczek, będące przez wieki chińską walutą.
Pierożki te są na ogół wypełnione nadzieniem mięsno-kapuścianym. Im więcej się ich zje, tym więcej szczęścia i pieniędzy się będzie mieć w kolejnym roku. Dodatkowo, do jednego pierożka wkłada się czasem monetę i osoba, która na nią trafi może liczyć na szczęście podwójne (o ile ma dobrego dentystę).
Dopatrują się szczególnego połączenia pomiędzy homonimami. Na tym podejściu opierają wiele przekonań, mitów i przesądów. Samo słowo Nian oznacza "bestię", "rok", ale też - w języku kulinarnym - "coś kleistego". Słowo Gao z kolei, oznacza zarówno "ciasto", jak i "wyżej". A Nian Gao wypowiedziane razem brzmi tak samo jak "wyższy rok", albo "rok wyżej" i jest utożsamiane z rozwojem, postępem, przekraczaniem własnych granic, i wznoszeniem się ponad to, co do tej pory się osiągnęło. Czyli to ważne ciasto jest!
Po kolacji następuje czas na gry i zabawy, także gry w karty, pokera, nawet hazard. Składa się życzenia i wręczane prezenty. Nikt nie kładzie się spać. Wszyscy, nawet dzieci , są na nogach do rana. W końcu trzeba zachować czujność - Nian nie śpi, może jeszcze nie został wygnany i gdzieś się czai. Dlatego jest głośno i palą się wszystkie światła.
Trudno powiedzieć czy zabawa w Centrali będzie trwała aż tak długo, ale z dobrze poinformowanego źródła wiemy czego podczas tego wieczoru będzie można skosztować.
Będą to jajka herbaciane - CHA JIDAN (czyt. cz'ha dzidan) i kapusta włoska smażona - LU SE SHAO QIN CAI - (czyt. lu se szao cin c'hai) oraz smażony ryz z warzywami czyli CHAO FAN (czyt. cz'hao fan).
Dlatego zapraszamy na wspólne przeganianie NIANA, chińskiego Sylwestra, jak i przywitanie Nowego Roku po chińsku do
Centrali Artystycznej w środę, 20 lutego. Start 19:00. Wstęp wolny.
Przeczytaj też
Chiński Nowy Rok w Centrali Artystycznej