Przykładowo w Krakowie w tym samym okresie najwyższe stężenie 24-godzinne pyłu PM10 stanowiło 514% poziomu dopuszczalnego. Należy również zaznaczyć, że w województwie zachodniopomorskim nigdy nie został przekroczony poziom informowania (200 µg/m3) i alarmowy (300 µg/m3) dla pyłu PM10.
Według oceny jakości powietrza wykonanej za rok 2015 oraz 2014 w Koszalinie nie wystąpiło przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla stężeń 24-godzinnych oraz poziomu dopuszczalnego określonego dla stężeń średniorocznych. Ocena za rok 2016 zostanie wykonana do dnia 30 kwietnia 2017 roku, jednak ze wstępnych analiz wynika, że również w roku 2016 nie wystąpiło takie przekroczenie - informuje Małgorzata Landsberg - UczciwekNaczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Szczecinie
Naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Szczecinie
Wysokie stężenia pyłów obserwuje się w okresach zimowych, szczególnie przy bardzo niskich temperaturach powietrza. Stężenia te są na ogół wysokie w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy mieszkańcy Koszalina zaczynają ogrzewać swoje mieszkania indywidualnie (palenie w piecach, kominkach) i właśnie taka emisja zanieczyszczeń (określana jako powierzchniowa) ma największy wpływ na wysokie stężenia pyłów w powietrzu.
- Stężenie szkodliwych pyłów nie jest normowane godzinne, tylko 24-godzinnie. To, że na daną godzinę jest 146 mikrogramów w metrze sześciennym, nie oznacza, że dla doby będzie to przekroczenie - mówi Beata Atałap, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje na skutek zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk pogodowych. Jednymi z zanieczyszczeń wchodzącymi w skład smogu są pyły. Pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, a pył PM2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Im drobniejsze cząstki pyłów tym łatwiej mogą one wnikać do płuc i powodować poważne problemy zdrowotne, związane z chorobami dróg oddechowych i chorobami serca.
Dla pyłu PM10 obowiązują dwie normy: dla stężeń 24-godzinnych poziom dopuszczalny wynoszący 50 µg/m3 (dopuszczalna ilość dni z przekroczeniami tego poziomu wynosi 35 w ciągu roku kalendarzowego), a dla stężeń średniorocznych 40 µg/m3. Natomiast dla pyłu PM2,5 określony jest poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego, który wynosi 25 µg/m3 (od 2020 r. ten poziom będzie wynosił 20 µg/m3) .