- Po 22 godzinnej podróży dotarliśmy wreszcie do Loano. W tym włoskim porcie zacumowana była Pogoria – mówi Marek Rzemieniewski, kapitan Pogorii i komandor Klubu Morskiego Tramp Mielno. - Najpierw odbyło się zaprowiantowanie i zakwaterowanie. Następnie załoga zapoznała się ze statkiem i kilometrami zainstalowanych tu lin. Start rejsu opóźniają nieprzyznane warunki pogodowe – dodał kapitan.
Załogantami Pogorii są zwycięzcy międzyszkolnego konkursu, który przeprowadzono pod hasłem „Morskie miasto Koszalin - historia i teraźniejszość”. Rejs Pogorią trwa od 26 lutego do 6 marca br.
Biorą niej udział: Małgorzata Tarasewicz, Ernest Królik i Hanna Kirejczyk. Ich wyjazd ufundował prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Dofinansował też w połowie udział w rejsie dla kolejnych dziesięciu uczniów, których wytypowały koszalińskie szkoły.
STS Pogoria – polski żaglowiec, stalowa, trójmasztowa barkentyna zbudowana w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Ma wymiary: dł. kadłuba 40,9 m, wys. 33,5 m, załoga 7+46 osób. Pogoria jest malowana na biało z szerokim niebieskim pasem, czym odróżnia się od bliźniaczej „Iskry” z pasem czerwonym.
Pogoria jest pierwszym dużym żaglowcem
zaprojektowanym przez polskiego konstruktora statków – inż. Zygmunta Chorenia Pogoria powstała na zamówienie Telewizji Polskiej (a dokładniej: Radiokomitetu) dla Bractwa Żelaznej Szekli. Bractwo powstało z inicjatywy kpt. Adama Jassera w 1971 r. i dorobiło się z czasem własnej audycji w TV pod nazwą Latający Holender prowadzonej przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Pierwszym kapitanem „Pogorii” został były kpt. „Iskry” kmdr por. Piotr Bigaj, który następnie oddał dowództwo Krzysztofowi Baranowskiemu. Znaki przypominające
krzyże, które przez wiele lat nosiła Pogoria na żaglach rejowych, to cztery skrzyżowane szekle, symbol Bractwa. Żaglowiec „Pogoria” zwodowano, gdy I sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek, pochodzący z Sosnowca, miasta Zagłębia Dąbrowskiego. Z Zagłębia pochodziło też wielu działaczy politycznych i decydentów tamtego okresu, a wśród nich szef Radiokomitetu, pierwszego armatora Pogorii – Maciej Szczepański. Na terenie Dąbrowy Górniczej, najrozleglejszego miasta Zagłębia, znajduje się zbiornik wodny – Pogoria I otoczony kilkunastoma ośrodkami wypoczynkowymi i klubami żeglarskimi. Swoje pierwsze kroki żeglarskie właśnie tutaj stawiał Maciej Szczepański – i stąd właśnie nazwa żaglowca.