Fotokonfrontacje to rozwinięcie idei warsztatów, jakie odbyły się w ubiegłych latach w Kołobrzegu i Połczynie Zdroju. Okazało się, że sztuka fotograficzna otwiera przed uczestnikami wielkie możliwości twórczego rozwoju.
Założeniem tegorocznego spotkania fotograficznego jest zmierzenie się z tematem niepełnosprawności poprzez indywidualne spotkania modeli z artystami, członkami Związku Polskich Artystów Fotografików – Oddziału Gdańskiego. Fotograficy to Wojciech Szwej, Edward Grzegorz Funke, Robert Gauer, Stanisław Składanowski i Wojciech Felcyn, twórcy z wieloletnim doświadczeniem, nagradzani na licznych wystawach i konkursach w kraju i na świecie.
Zaproszeni do udziału w warsztatach uczestnicy - modele – Danuta Bujok, Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Izabela Sopalska, Andrzej Szczęsny i Tomasz Karcz – to wyjątkowe osoby niepełnosprawne, które poddadzą się wizjom twórczym artystów. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu, czyli „Wizerunek moją siłą”, idealnie nadaje się do artystycznej interpretacji w formie spotkań modeli i fotografów.
Poniżej przedstawiamy niezwykłych modeli.
Danuta Bujok – urodziła się w Estonii w 1988 r. Na świat przyszła z wadą wrodzoną (brak dwóch palców prawej dłoni, zniekształcenie lewej stopy i brak podudzia prawego). By mogła chodzić za pomocą protezy, nierozwinięta cześć nogi musiała być amputowana. Mieszka w Polsce. Jest zawodniczką reprezentacji Polski kobiet w siatkówce na siedząco, podopieczną Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”. Poza siatkówką – biega. Trenowała w sekcji lekkoatletycznej w Integracyjnym Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji „Start” w Wiśle. W 2013 roku wystartowała na Mistrzostwach Polski w lekkoatletyce osób niepełnosprawnych. Brała udział m.in. w Kraków Business Run, jest beneficjentką tego biegu z 2014 r. Jej marzeniem jest start w Igrzyskach Paraolimpijskich.
Angelika Chrapkiewicz - Gądek – od 3. roku życia choruje na rdzeniowy zanik mięśni, od 14 roku życia porusza się na wózku. Urodziła się i wychowała w Zakopanem, mieszka w Krakowie. Pracuje w Spółdzielni Socjalnej „Republika Marzeń Mimo Wszystko" Fundacji Anny Dymnej, firmie społecznej, która zajmuje się promocją twórczości osób niepełnosprawnych. Jest prezesem Stowarzyszenia „Nautica”, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą uczyć się nurkowania. Sama ma za sobą ok. 100 nurkowań. Zwiedziła różne kraje i rejony świata, m.in. Włochy, Chorwację, Kretę i Afrykę, która ją zachwyciła. Na Czarnym Lądzie uczestniczyła w wyprawie na Kilimandżaro (udało jej się wejść na wysokość 5200 m n.p.m.)
Izabela Sopalska – ma 25 lat, od 19 roku życia zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Obecnie porusza się na wózku. Miłośniczka tatuaży, okazjonalnie fotomodelka. Prowadzi blog „Kulawa Warszawa”, na którym opisuje m.in. absurdy architektoniczne utrudniające życie osobom niepełnosprawnym. Jest zawodniczką Four Kings I, klubu sportowego działającego w ramach Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby Na Wózkach „Four Kings”.
Tomasz Karcz – urodził się w 1984 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Modą interesuje się od dziecka. Wielokrotnie stawał przed obiektywem fotograficznym jako model. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się fryzjerstwem, był stylistą fryzur przy pokazach mody i na planach filmowych. Mieszka i pracuje w Krakowie, tu znajduje się jego Pracownia Tomasz Karcz (salon fryzjerski, pracownia krawiecka oraz showroom). Zajmował się stylizacją sesji zdjęciowych, pokazów mody i planów zdjęciowych do reklam. Trzy lata temu założył własną markę odzieżową – Karcz. Inspirują go – jak mówi – ludzie i ich historie. Jest miłośnikiem wysokiego krawiectwa haute couture, awangardy, szyje z najwyższej jakości materiałów.
Andrzej Szczęsny – rocznik 1982; polski narciarz alpejski, paraolimpijczyk, występujący w konkurencjach dla zawodników jeżdżących na stojąco. W walce ze śmiertelnym rakiem kości w dzieciństwie stracił prawą nogę. Jest jednym z najlepszych niepełnosprawnych narciarzy na świecie. W rankingu IPC jest obecnie na 15 pozycji, a w europejskich na 9. Jego jedenastoletnie doświadczenie w startach w zawodach pucharu świata daje mu dziś najwyższą pozycje wśród kadrowiczów. Zawodnik klubu Start Bielsko-Biała. Szczęsny zadebiutował w międzynarodowych zawodach sportowych w roku 2000. W 2004 zajął 5. miejsce w slalomie gigancie na mistrzostwach świata. Znajdował się w kadrze na Igrzyska Paraolimpijskie w Turynie w 2006, jednak podczas treningu przed zawodami złamał kość piszczelową. Na igrzyskach wystąpił dopiero 4 lata później w Vancouver. 25 kwietnia 2015 zwyciężył w I edycji programu rozrywkowego „Celebrity Splash!”. Szczęsny jest mistrzem Polski w slalomie oraz wicemistrzem w slalomie gigancie i superkombinacji z 2014 roku.
Fotokonfrontacje odbędą się w koszalińskim Hotelu Gromada w dniach 1 – 5 czerwca.