W programie imprezy siedem przedstawień konkursowych, trzy towarzyszące oraz spektakl specjalny, który uświetni galę zamykającą festiwal. Na scenie koszalińskiego teatru zagoszczą twórcy z najróżniejszych stron kraju, m.in. z Wałbrzycha, Gniezna, Szczecina, czy Warszawy. Nie zabraknie także spektakli powstałych w BTD.
We wtorek, 9 czerwca publiczność będzie miała okazje obejrzeć przedstawienia towarzyszące. Pierwszy był już prezentowany w ubiegłym roku. „Wielcy inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka” w reż. Jacka Kozłowskiego z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Spektakl, pierwotnie pomyślany jako stand-up, okazał się smut-upem: 60 minutowym seansem smutku przerywanym okresowo krótkimi atakami śmiechu. Podobnie jak życie autora. Wieloletni scenarzysta kabaretu „Rozmowy w tłoku” w programie „Szymon Majewski Show”. W Instytucie Kultury Polskiej UW pisze
doktorat o serialach telewizyjnych. „Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka” to jego debiut teatralny. W wolnych chwilach nie bierze udziału w maratonach oraz marzy o bezruchu na świecie.
Następnie zaprezentowana zostanie koszalińska produkcja, autorstwa Michała Siegoczyńskiego „ Love forever” . Reżyser jest absolwentem dwuletniego, stacjonarnego studia aktorskiego SPOT w Krakowie. Zdał egzamin eksternistyczny sekcji dramatu Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Wolny słuchacz na wydziale reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej. Związany z kilkoma teatrami w Polsce.
W środę, 10 czerwca rozpoczną się już pokazy konkursowe. Swój spektakl „Balladyna kwiaty Ciebie
nie obronią” zaprezentuje Wojciech Faruga, który zrealizował przedstawienie w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem „Miarka za Miarkę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W ramach projektu Odkryte/Zakryte w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy zrealizował akcję performatywną „Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji” na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego.
Współtworzył zwycięską koncepcję Muzeum Katyńskiego oraz kilka innych idei ekspozycyjnych muzeów w całej Polsce - Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Napisał scenariusze i wyreżyserował wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach spektakle „Carson City” i „San Fernando Valley”. Wymienione pokazy zrealizowane zostały w ramach kolektywu teatralnego 52°43'N19°42'E Project. Współpracował m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Narodowym
Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsko – Białej. Od lutego 2012 roku Wojciech Faruga jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”.
Kolejny spektakl konkursowy to „Spowiedź masochisty” w reżyserii Aline Negra Silvy. Zanim trafiła do teatru, jej życie toczyło się wokół tańca. Na scenie najbardziej interesują ją poszukiwania nowych języków ekspresji, bada materiał filmowy w relacji ze sceną, ciałem, widzem. Aktorka, tancerka i performerka, obecnie koncentruje się na pracy reżysera teatralnego. Każde kolejne doświadczenie jest dla niej stymulatorem duszy i bodźcem do pracy.
Czwartkowy wieczór, 11 czerwca upłynie przy kolejnych pokazach konkursowych. Na początek „Jakobi i Leidental” w reż. Marcina Hycnara reprezentującego Teatr Powszechny im. Z. Hubnera w Warszawie. Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej. Obecnie student V roku Wydziału
Reżyserii tej uczelni. Od 2006 r. w zespole artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zagrał m. in. w spektaklach A. Glińskiej B. Suchockiej, J. Jarockiego, J. Englerta, A. Tyszkiewicza, G. Wiśniewskiego.
Współpracował także z Teatrem Polskim w Warszawie, Laboratorium Dramatu i Teatrem Syrena. Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i filmach fabularnych oraz spektaklach Teatru Telewizji. Swojego głosu użyczał w wielu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (m. in. Hamlet, Żegnaj Judaszu), a także filmach i serialach animowanych.
Jego profesjonalnym debiutem reżyserskim był spektakl „Aaa zatrudnimy clowna” z aktorami Teatru Montownia na scenie Och-Teatru w Warszawie. W Teatrze Polonia zrealizował monodram „Matka Polka terrorystka”, a we wrześniu 2013 r., na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, odbyła się premiera sztuki Neila LaBute'a „W mrocznym mrocznym domu” w jego reżyserii. W Teatrze Powszechnym im. Z. Hubnera w Warszawie zrealizował monodram „Kolorowa, czyli biało czerwona” oraz spektakl „Jakobi i Leidental” na podstawie sztuki H. Levina. Jego przedstawieniem dyplomowym jest „Tonacja blue”, zrealizowana jako wspólny dyplom ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego warszawskiej AT w roku akademickim 2013/2014.
Następnie koszalinianie zobaczą „Baby doll” z Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Reżyserem przedstawienia jest studentka V roku warszawskiej Akademii Teatralnej, Barbara Wiśniewska. Dwukrotna laureatka Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne
osiągnięcia, laureatka Nagrody im. Z. Krawczykowskiego. Wyreżyserowała koncert „Kweer myuzik" w Folkoperan Stockholm, projekt „meme.me” organizowany w ramach cyklu Niepoważne media w Teatrze Powszechnym w Łodzi i spektakl warsztatowy „Słoik cukru, czyli bajka o kraju różowego pieprzu” w Teatrze Nowym w Poznaniu.
Od 2012 współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową, gdzie trzykrotnie asystowała przy produkcjach Mariusza Trelińskiego. Współpracowała również z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Prowadziła czytania w Laboratorium Dramatu w Warszawie, na XXX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, na Festiwalu Biała Wieża w Brześciu i w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Prowadziła warsztaty na 56 Festivalu dei Due Mondi w Spoleto. Jej etiuda reżyserska „Julia musi umrzeć” na podstawie Romea i Julii Williama Shakespeare'a, została wyróżniona na Festiwalu Baltic House Theater Festival w St. Petersburgu.
Piątek,12 czerwca należeć będzie do aktorów rodzimego BTD. W ramach konkursu zostanie wystawiona sztuka „Edyp cię kocha” w reżyserii Cezarego Ibera, laureata Nagrody Publiczności za najlepszy spektakl 5. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m- teatr 2014”.
Drugim spektaklem wieczoru, tym razem pozakonkursowym, będzie doskonałe przedstawienie „Kali babki” Michała Siegoczyńskiego .
W sobotę, 13 czerwca będzie można obejrzeć ostatnie spektakle biorące udział w konkursie. Pierwszym przedstawieniem będzie sztuka w reż. Katarzyny Szyngiery zrealizowana w szczecińskim Teatrze Współczesnym „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”. Szyngiera jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz
Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Spektakl dyplomowy „Sferia” wg tekstu Magdy Kupryjanowicz zrealizowała w 2013 roku we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej na ostatniej kondygnacji parkingu galerii handlowej „Sfera”. W ramach festiwalu Malta 2011 przygotowała przedstawienie „Autobus jedzie” w popadającej w ruinę przestrzeni przedwojennego szpitala psychiatrycznego w Owińskach. W koprodukcji krakowskiej PWST i Muzeum Powstania Warszawskiego wyreżyserowała w plenerze widowisko „Przypisy do Powstania” . W czasie tych studiów realizowała akcje performatywne, m.in. w klubie Plan B: „Bajka spekulatywka” i „Bukowski Show” , czy „Kwadrofonia”.
Na zakończenie zmagań konkursowych wystąpi zespół Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Zostanie zaprezentowane przedstawienie „Rweolucja balonowa” zrealizowana przez Alinę Moś – Kerger. Reżyserka i dramatopisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni oraz kierownik produkcji filmowej i telewizyjnej. Współpracowała z Teatrem im. Osterwy w Gorzowie Wlkp., Teatrem Żelaznym i Teatrem Korez w Katowicach, Chorzowskim Centrum Kultury, a we współpracy z Instytucją Kultury Katowice
Miasto Ogrodów wyprodukowała monodramy wg sztuk swojego autorstwa - „Karin Stanek" i „Rajcula warzy".
Wyreżyserowany przez nią spektakl „Ony" M. Guśniowskiej z Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. znalazł się w finale 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, a Jacek Sieradzki nazwał go najlepszym spektaklem sezonu w ankiecie miesięcznika „Teatr". Alina jest także zwyciężczynią Konkursu dla młodych reżyserów Czytelnia Kontrrewolucyjna organizowanego przez Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, a jej spektakle pokazywano i nagradzano na licznych festiwalach: m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, Obserwatorium Artystycznym Entree w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramów Współczesnych w Warszawie, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu oraz na Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych. Brała udział w warsztatach
dramatopisarskich prowadzonych przez Ingmara Villqista i przez Pawła Demirskiego. Jej autorskie teksty dwukrotnie wyróżniono w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku.
Niedziela, 14 czerwca upłynie w oczekiwaniu na werdykt jury i publiczności. Podczas gali finałowej zaprezentowany zostanie spektakl „Depresja komika” w reż. Michała Walczaka z Teatru Montownia w Warszawie z udziałem Rafała Rutkowskiego i Adama Woronowicza. To zabawna opowieść o depresji. Zaskakujące wyznania, zwroty akcji i wyjątkowe historie komika oraz jego terapeuty tworzą zabawny, ciepły i intrygujący obraz naszej codzienności.