Piłka nożna w Koszalinie:

5 Lipca 2019 godz. 10:31
Art za Zefir Wyszewo

Iskra triumfatorem turnieju WYSZEWO CUP

Piłkarze białogardzkiej Iskry zwyciężyli w tegorocznym turnieju Wyszewo Cup. W imprezie nad którą patronat sprawował Grzegorz Maciejasz, prezes Koszalińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej uczestniczyli piłkarze sześciu drużyn. Turniej WYSZEWO CUP zorganizowany przez Klub Piłkarski Zefir Wyszewo  rozgrywany był w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH. Impreza została objęta honorowym patronatem Prezesa Koszalińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W turnieju wystartowało 6 drużyn, które w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy. GRUPA A: KP Zefir Wyszewo, Grot Bonin, Zefir Wyszewo Fans GRUPA B: Iskra Białogard, Oldboys Wyszewo, Iskra Kłanino   Po rozgrywkach grupowych utworzono 2 pary półfinałowe: Grot Bonin - Iskra Białogard, zwycięstwo Iskry Zefir Wyszewo Fans - Oldboys Wyszewo, zwycięstwo Oldboys Wyszewo   Mecz o 3 miejsce: Zefir Wyszewo Fans - Grot Bonin , zwycięstwo Zefir Wyszewo Fans W meczu finałowym Iskra Białogard pokonuje zespół Oldboys Wyszewo. Końcowa kolejność   1 miejsce - Iskra Białogard 2 miejsce - Oldboys Wyszewo 3 miejsce - Fans Wyszewo 4 miejsce - Grot Bonin 5,6 miejsce - Klub Piłkarski Zefir Wyszewo, Iskra Kłanino W turnieju wzięło udział ponad 60 zawodników oraz liczni kibice, władze KOZPN, oraz przedstawiciele całego powiatu Manowo oraz sołectwa Wyszewo. Po turnieju większość uczestników bawiło się na festynie Biesiada Wyszewska, której organizatorem był: KP Zefir Wyszewo, Gminny Ośrodek Kultury Wyszewo, Sołectwo Wyszewo. Integracja sportowa społeczności zakończyła się sukcesem !!!!
13 Czerwca 2019 godz. 5:47
Art

III liga: Kasa zamiast walkowerów

Na boisku ograli rywala. Oba koszalińskie kluby: Bałtyk i Gwardia pokonały Chemika Bydgoszcz po 2:1. Zwycięstwa koszalińskich zespołów znacznie przyczyniły się do tego, że drużyna Chemika znajduje się w trzecioligowej tabeli na spadkowej pozycji. Działacze Chemika znaleźli jednak sposób na uratowanie klubu: żądają ukarania walkowerami Bałtyku i Gwardii. Działacze klubu z Bydgoszczy wnieśli  do Wydziału Dyscypliny Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej  oficjalne pismo, w którym poinformowali organ prowadzący rozgrywki o swoich zastrzeżeniach. Dziś Wydział Dyscypliny Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej w Szczecinie podjął w tej sprawie decyzję. Gwardia ukarana została karą 20 tys. zł w zawieszeniu na 2 lata, a Bałtyk karą 30 tys. zł w zawieszeniu na 2 lata. Skąd te kary? Bydgoszczanie uważają, że trener Wojciech Polakowski, który w Gwardii zastąpił Tadeusza Żakietę i prowadził zespół w meczach od 28. do 32.kolejki nie miał do tego prawa.  Polakowski wcześniej - w końcówce rundy jesiennej i na początku wiosennej (do 10 kwietnia) - pracował w Świcie Skolwin. Chemik powoływał się na art. 9 Uchwały nr X II/189 z dnia 12.12.2014 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, dotyczący zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej. Mówi on, że „trener może w trakcie jednej rundy sezonu piłkarskiego świadczyć usługi trenerskie lub z nimi związane tylko w jednym klubie występującym w tej samej klasie  rozgrywkowej” uważa, że doszło do rażącego naruszenia prawa związkowego, co podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także skutkuje wstrzymaniem licencji trenerskiej (na okres 1 roku). Chemik był przekonany, że tym samym Gwardia w meczach z Pogonią II (0:5), Chemikiem (2:1), Górnikiem Konin (1:0), Wierzycą Pelplin (1:0) i Świtem (0:5) złamała przepisy PZPN w sprawie licencji trenerskich i powołując się na regulamin rozgrywek III ligi, wnioskował o nałożenie kar finansowych 10 i 20 tys. zł za dwa pierwsze mecze oraz o zweryfikowanie jako walkowery na niekorzyść Gwardii trzech pozostałych spotkań.   Chemik miał także uwagi do "papierów" trenera Bałtyku Mariusza Lenartowicza, który w pięciu wiosennych meczów nie miał ważnej licencji trenerskiej. Działacze Bałtyku wyjaśniają, że co prawda Lenartowicz w tym okresie nie posiadał wymaganej licencji, ale podczas tych spotkań na ławce przebywali klubowi szkoleniowcy z wymaganą licencją UEFA A. Później Lenartowicz uzyskał już ważną licencję.
23 Maj 2019 godz. 4:53
Art za Chemik Police

Bałtyk nie obroni tytułu

W meczu 1/2 Finału Pucharu Polski na szczeblu ZZPN Chemik Police pokonali na własnym boisku broniącytrofeum Bałtyk Koszalin 1:0. Jedyną bramkę w 41 minucie meczu zdobył Szymon Kapelusz. Pierwsza połowa meczu była wyrównanym widowiskiem. Z tą różnicą, że to Chemikowi w 41 minucie meczu udało się wyjść na prowadzenie, którego policzanie nie oddali już do końca spotkania. Z głębi pola kapitalnie do Nikity Vovchenko podał Mateusz Kowalczyk. Vovchenko zgrał z pierwszej piłki do Szymona Kapelusza a ten huknął z 16 metra nie dając szans na obronę golkiperowi Bałtyku. Zaraz po przerwie powinno być 2:0 dla Chemika. Sprytnie rozegrany rzut wolny przez Bartka Ławę i w sytuacji sam na sam znalazł się Andrzej Protasenko. Niestety strzał naszego zawodnika o milimetry minął bramkę Bałtyku. W 70 minucie meczu policzanie mieli kolejną doskonałą okazję do zdobycia bramki. Jednak i tym razem sytuacji sam na sam nie wykorzystał Jarosław Jóźwiak. Goście swoich szans na zdobycie gola szukali w kontrach. Jednak tego dnia obrona Chemika była nie do przejścia. Pewnie bronił Czarek Szybka a obrońcy radzili sobie z napastnikami Bałtyku. Jeszcze w doliczonym czasie gry wynik meczu mógł ustalić Mikołaj Midzio. Jednak i tym razem lepszy okazał się bramkarz Bałtyku.  Broniąc uderzenie naszego zawodnika z najbliższej odległości. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:0. W finale Pucharu Polski na Szczeblu ZZPN Chemik zmierzy się z Kotwicą Kołobrzeg, która pokonała na własnym boisku Świt Skolwin 2:0.
19 Maj 2019 godz. 3:03
Art za Gwardia Koszalin

Gwardia: Cenne zwycięstwo

Bardzo cenne zwycięstwo odnieśli w sobotę piłkarze Gwardii Koszalin. Koszalinianie ograli na swoim boisku Chemika Bydgoszcz 2:1. W pierwszych minutach spotkania więcej z gry mieli gwardziści, a w kierunku bramki gości groźnie strzelali Dominik Drzewiecki i Keisuke Naka.  W 27. minucie Adrian Hartleb wygrał pojedynek jeden na jeden z jednym z graczy Chemika i po tej sytuacji przyjezdni wywalczyli rzut rożny. Po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu, futbolówka spadła wprost na nogę Dawida Janickiego, który mocnym strzałem posłał ją do siatki. Gwardia dążyła do strzelenia wyrównującej bramki jeszcze przed przerwą. W 40. minucie Keisuke Naka wyłożył piłkę Sebastianowi Ginterowi, a gwardyjski pomocnik z bliskiej odległości doprowadził do remisu. Druga połowa rozpoczęła się od ataków gospodarzy. Chwilę po wznowieniu gry, z rzutu wolnego nad poprzeczką uderzał Mateusz Piotrowski. W 52. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Naka, a strzałem głową swoją drugą w tym meczu bramkę zdobył Sebastian Ginter. Dziesięć minut później Sebastian dośrodkował z lewej strony boiska, a z kilku metrów przestrzelił Dominik Drzewiecki. W ostatnich minutach spotkania przyjezdni chcieli za wszelką cenę strzelić wyrównującego gola, lecz dogodniejszą okazję do zdobycia bramki stworzyli sobie gracze Gwardii. Z bliskiej odległości piłkę nad poprzeczką posłał Keisuke Naka. Skład Gwardii: Hartleb - Dondera, Wojciechowski, Silski, Maciąg, Karbowiak (75. Cybula), Piotrowski, Szczypek (46. Bednarski), Ginter, Naka (90. Gołojuch), Drzewiecki (85. Bachleda).
12 Maj 2019 godz. 3:34
Art za KKPN Bałtyk Koszalin

Ważne 3 punkty Bałtyku

Walczący o utrzymanie w III lidze piłkarze Bałtyku Koszalin sprawili ogromną niespodziankę i w wyjazdowym meczu z czołową drużyną rozgrywek, Radunią Stężyca odnieśli zwycięstwo 3:2. Mająca drugoligowe aspiracje Radunia dwukrotnie obejmowała prowadzenie. Koszalinianie dwukrotnie doprowadzali do remisu, by na pięć minut przed końcem pojedynku za sprawą Mateusza Czapłygina objąć prowadznie.  Radunia Stężyca - Bałtyk Koszalin 2:3 (1:1) Bramki: 1:0 Artur Formela (10.), 1:1 Paweł Rak (25.), 2:1 Dawid Klawikowski (75.), 2:2  Paweł Łysiak (78.), 2:3 Mateusz Czapłygin (85.).   Dzięki zwycięstwu Bałtyk znacznie przybliżył się do utrzymania w III lidze. Trzy punkty zdobyte z druzyną walczącą o awans do II ligi, mogą być decydujące. Bałtyk ma w swoim dorobku już 30 pkt. Na dodatek w bieżącej kolejce  Chemik Bydgoszcz przegrał (2:3) z Polonią Środa i został z dorobkiem 21 punktów. Również 21 punktów ma Gwardia Koszalin ale w niedzielę, pod wodza trenera Wojciecha Polakowskiego, zagra w Szczecinie z  Pogonią II. Do dobrych dla Bałtyku rozstrzygnięć doszło w II lidze. Na jedną kolejkę przed końcem wiadomo już, że utrzymują się i Błękitni Stargard i Gryf Wejherowo. W tej sytuacji z naszej grupy III ligi spadną trzy zespoły. Wiadomo już, że ligę opuszczają Wda Świecie i Wierzyca Pelplin. Kto będzie trzecią drużyną? W tej chwili w najtrudniejszej sytuacji są zespoły Chemika Bydgoszcz i Gwardii Koszalin.  Za tydzień te drużyny zagraja miedzy sobą w Koszalinie. Zespol Bałtyku swoj mecz rozegra juz w piątek, 17 maja o godzinie 16.00. Rywalem koszalinian będzie Bałtyk Gdynia. Mecz odbędzie sie w piatek ze względu na Międzynarodowy Turniej Piłkarski Baltyk Transport Cup dla zawodnikow z rocznika 2007 i młodsi, który odbedzie się w dniach 18-19 maja.
9 Maj 2019 godz. 10:04
Art za Gwardia Koszalin, fot. FB/Wojciech Polakowski

Duet Polakowski-Chwastek poprowadzi Gwardię

Do niedzielnego meczu o ligowe punkty nasz zespół przystąpi pod wodzą nowego szkoleniowca, Nowym trenerem naszej drużyny został Wojciech Polakowski. W prowadzeniu zespołu będzie mu pomagał Jarosław Chwastek. Wojciech Polakowski zastąpił na stanowisku trenera Tadeusza Żakietę, który prowadził nasz zespół od kwietnia 2016 (wcześniej prowadził Gwardię w latach 2013-2015). Tadeusz Żakieta najpierw w trudnym momencie utrzymał naszą drużynę w trzecioligowych rozgrywkach, a rok później wywalczył awans do drugiej ligi. Trenerowi Tadeuszowi Żakiecie serdecznie dziękujemy za włożony wysiłek i życzymy powodzenia zarówno w roli szkoleniowca, jak i w życiu osobistym. Wojciech Polakowski to były zawodnik naszego klubu, występował w Gwardii w sezonie 1993/94. Ponadto był również graczem takich zespołów jak m.in. Darłovia Darłowo, Kotwica Kołobrzeg, Amica Wronki (osiem występów w ekstraklasie), Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Lechia Zielona Góra, Śląsk Wrocław, Ceramika Opoczno czy Rega-Merida Trzebiatów i Gryf 95 Słupsk. Jako szkoleniowiec prowadził Regę-Meridę Trzebiatów, Gryfa 95 Słupsk, Kotwicę Kołobrzeg oraz Bałtyk Koszalin. Od połowy rundy jesiennej do kwietnia bieżącego roku wspólnie z Jarosławem Chwastkiem prowadził Świt Skolwin. Jarosław Chwastek, podobnie jak Wojciech Polakowski, to również były zawodnik naszego klubu, występował także m.in. w Lechii Gdańsk, Pogoni Szczecin czy Kotwicy Kołobrzeg. Trenerom Wojciechowi Polakowskiemu i Jarosławowi Chwastkowi życzymy samych sukcesów. W niedzielę nasza drużyna zagra na wyjeździe z Pogonią II Szczecin.