Wybitny, a nieżyjący już krytyk teatralny, Jerzy Koenig w 1969 roku na łamach miesięcznika „Teatr” określił nowe, wchodzące do polskiego teatru pokolenie twórców mianem „młodych zdolnych”. Miał na myśli Izabellę Cywińską, Jerzego Grzegorzewskiego, Helmuta Kajzara, Macieja Prusa i Romana Kordzińskiego. Dwaj ostatni jedne ze swoich pierwszych przedstawień reżyserowali w Koszalinie. Maciej Prus w latach 1968-69 wyreżyserował kilka ważnych dla tej sceny przedstawień, między innymi „Pierwszy dzień wolności” Leona Kruczkowskiego, „Jan Maciej Karol Wścieklica” Witkacego czy „Pan Puntila i jego sługa Matti” Bertolta Brechta. To, jak należy przypuszczać, były również istotne spektakle w dorobku reżysera.
Jak informują organizatorzy.- Z naszym gościem porozmawiamy o tym, jaki teatr zastał po przyjeździe do Koszalina, a jaki zostawił. Czym był Teatr Ludzi Żarliwych, jak Maciej Prus zmienił kształt programowy BTD, otworzył go na festiwale, co spowodowało, że krytyka zauważyła Koszalin na mapie teatralnej kraju.
Kolejna debata zorganizowana w ramach obchodów 60 – lecia BTD rozpocznie się o godzinie 19:00, a poprowadzi ją Bartłomiej Miernik, krytyk teatralny. Wstęp wolny.