Organizatorzy - Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” oraz przedszkole integracyjno-terapeutyczne „Miś” – podczas konferencji będą mówić o współczesnych metodach diagnozy, terapii i leczenia autyzmu.
Liczba osób zmagających się z autyzmem rośnie. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się aż dziesięciokrotnie. O ile specjaliści wiedzą o tym zaburzeniu coraz więcej, o tyle powszechna wiedza na jego temat jest niewielka i przeważnie zniekształcona przez stereotypy. Dlatego właśnie organizatorzy zdecydowali się zwrócić uwagę na ten problem oraz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie kompleksowego podejścia do terapii dzieci autystycznych.
Podczas konferencji, która odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, prezentowana będzie między innymi, stworzona przez prof. Jagodę Cieszyńską, krakowska metoda pokonywania zaburzenia. Organizatorzy chcą przełamywać społeczne stereotypy, a także zaprosić do wspólnej dyskusji i refleksji opartej na wiedzy. Konferencja ma charakter szkoleniowy i skierowana jest do nauczycieli, logopedów, terapeutów, rodziców oraz wszystkich osób zainteresowanych problemami diagnozy i leczenia dzieci z autyzmem.
Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na to, że autyzm nie jest zaburzeniem o stałymi niezmiennym charakterze. Tematyka konferencji będzie koncentrowała się wokół zagadnień dotyczących realnych możliwości wczesnego diagnozowania i terapii dzieci zagrożonych autyzmem i już dotkniętych przez to zaburzenie.