W niedzielę , 24 listopada o godz.9.30 zostanie odprawiona msza w Cerkwi Greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy przy ul. Niepodległości. Po mszy zaplanowany jest wykład w języku polskim i ukraińskim prof. Omelana Wiszki z Torunia, który przedstawi rys historyczny tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Później odbędzie się msza za zmarłych tzw. Panachyda, a także złożenie wieńców i kwiatów pod krzyżem w pobliżu cerkwi.
Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932 – 1933, który szczególne nasilenie przybrała na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR, to konsekwencja polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe ZSRR narzuconych chłopom obowiązkowych, nieodpłatnych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi.Według różnych szacunków
Wielki Głód powodował śmierć od co najmniej 3,3 do 6-7 milionów ludzi. Nikt z badaczy nie ma wątpliwości, że głód z lat 1932-33 na Ukrainie był sztuczny. Istnieje natomiast różnica zdań na temat tego, czy była to przede wszystkim antyukraińska akcja kierownictwa stalinowskiego, czy też głód był konsekwencją bolszewickiej zbrodniczej polityki, gdzie nie może być mowy o jakimkolwiek podłożu narodowościowym.