Debata odbędzie się 7 listopada, godz. 17 w ArchiGalerii przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2. do udziału w dyskusji zostali zaproszeni: Joanna Chojecka, dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie, Piotr Pawłowski, publicysta, Michał Rucki, wiceprzewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku oraz Ewelina Starzak, dziennikarka.
Cykl wydarzeń poświęconych historii organizuje Koszaliński Klub Krytyki Politycznej, we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie. Pierwszym w cyklu są "Wymazani" - próba rekonstrukcji historii społeczności żydowskiej Koszalina. Zaplanowane są odsłony przedsięwzięcia: debata z udziałem historyków oraz przedstawicieli gminy żydowskiej, gra miejska oraz marsz pamięci, w kolejną rocznicę tragicznej w skutkach "kryształowej nocy".
Debata będzie się koncentrować wokół następujących tematów:- jaki sens ma rozmowa o "wymazanej" społeczności? Czego koszalinianie mogą się nauczyć z historii Żydów na Pomorzu? Czy trudno jest być Żydem w Polsce? Jak wygląda żydowska codzienność teraz? Co my jako Polacy możemy obecnie czerpać z kultury żydowskiej? Czy mówienie o trudnych relacjach polsko-żydowskich, zobrazowanych w literaturze i filmie jest potrzebne?
Debata ma charakter otwarty a zaproszeni goście dużo do powiedzenia. Organizatorzy spodziewają się wielu pytań ze strony publiczności, których nie pozostawią bez odpowiedzi. Dyskusję moderować będą: Joanna Przybyło i Jacek Wezgra.
17 listopada( nie 9 listopada, jak podali organizatorzy wcześniej) w godz. 10 -13 zostanie przeprowadzona gra miejska. Jej celem jest zapoznanie mieszkańców z historią Żydów koszalińskich oraz zabytkami i śladami kultury żydowskiej zachowanymi na terenie miasta.
9 listopada o godz. godz. 19 ulicami Koszalina przejdzie marsz pamięci w 75. rocznicę zniszczenia żydowskiej synagogi podczas „kryształowej nocy”. Trasa prowadzi od symbolicznego pomnika upamiętniającego synagogę do obu żydowskich cmentarzy w Koszalinie.
Na zdjęciu koszalińska synagoga przed zburzeniem.