Film
Ala z mat. inf. - 17 Czerwca 2020 godz. 15:16
Ponad cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało prawie tysiąc projektów społecznych w całej Polsce, z których skorzystało ponad 6 milionów osób. Podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt „GadkiSzmatki”, czyli m.in. pokaz mody online promujący ekologiczne rozwiązania w produkcji i doborze ubrań zrealizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Aktywne działanie zamiast uczenia się w szkolnej ławce - właśnie zakończyła się rekordowa pod względem udziału młodzieży edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja młodzieży oparta na praktyce i doświadczeniu. Każdego roku punktem kulminacyjnym olimpiady jest Wielki Finał, podczas którego wybierane są zespoły młodzieżowe otrzymujące Złote Wilki - nagrody za najlepsze zrealizowane projekty społeczne w Polsce. Jak zauważają uczestnicy, udział w olimpiadzie to jedna z niewielu okazji, kiedy młodzież działając dla innych, zdobywa dla siebie kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna.
Gala Wielkiego Finału 2020, którą poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber, odbyła się 16 czerwca o godz. 19. Tym razem, w odpowiedzi na sytuację epidemiczną, przyjęła nową formę, wydarzenia online. – Realizowanie projektów społecznych jeszcze nigdy nie było tak aktualne jak w okresie pandemii. Z jednej strony pokazała nam ona, jak ważne jest mobilizowanie się we własnym otoczeniu i pomaganie innym, a z drugiej, jak bardzo internetowy świat przyspieszył. Pandemia sprawiła, że mamy do czynienia z jeszcze większą automatyzacją niż do tej pory, co pokazuje, że kompetencje przyszłości, o których przydatności myśleliśmy w perspektywie najbliższych lat, stały się już dzisiaj kompetencjami teraźniejszości – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.
W tegorocznym Wielkim Finale wręczono aż 16 Złotych Wilków, przyznawanych za najlepsze projekty według formatu oraz tematu. Nagrodzone projekty wybierane według formatu, podzielone zostały na 4 kategorie takie jak zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny i reklama społeczna. Projekty rywalizujące według tematu podzielono na 7 kategorii takich jak: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.
W kategorii ekologia i natura Złotego Wilka otrzymały aż trzy projekty społeczne. Jednym z nich został projekt „GadkiSzmatki”, czyli m.in. pokaz mody online promujący wśród młodzieży ekologiczne rozwiązania w produkcji i doborze ubrań. – Naszym projektem chcieliśmy osiągnąć przede wszystkim zmianę myślenia. GadkiSzmatki to nie tylko ekologia i mówienie o tym jak wpływa fast fashion na naszą planetę. Tu chodzi o coś więcej, o świadomość, że jeśli nie zaczniemy działać w jakiejkolwiek sprawie, to nigdy nic się nie zmieni w naszym życiu i na świecie – mówiła podczas gali Paulina Domek z Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie.
Według autorów, „GadkiSzmatki” to coś więcej niż projekt. Jak sami opisywali, stworzyli rodzinę ludzi z całej Polski, którzy chcą zadbać o zawartość swoich szaf, portfeli i planetę. Uczniowie koszalińskiego Plastyka w ramach projektu przeprowadzili prelekcje w szkołach, warsztaty szycia, z którymi odwiedzili m.in. Wrocław i Warszawę oraz dwa pokazy mody, w tym jeden online, do których kreacje stworzone zostały tylko z ciuchów z drugiej ręki. Zorganizowali także zbiórkę używanych ubrań dla “Kosmosu dla Dziewczynek”, a w dodatkowym czasie olimpiady uszyli jeszcze około 400 maseczek ochronnych dla szczecińskiej przychodni. – Wszyscy wiemy, że o ile świadomość zmian klimatycznych jest powszechna, tak konkretnych działań nam bardzo brakuje. Dlatego tak cenne są wszystkie inicjatywy, które biorą sprawy w swoje ręce, uświadamiają, wyrabiają nawyki, inicjują aktywność, edukują i wprowadzają zmianę – chwalił koszaliński projekt Karol Paciorek, prowadzący galę Wielkiego Finału.
Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl. Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook.