Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, mgły, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące przede wszystkim ograniczenie widoczności oraz wydłużenie drogi hamowania.
Podczas weekendu w całym zachodniopomorskim doszło do trzech wypadków drogowych, w których pięć osób zostało rannych, jedna zginęła.
W piątek po godzinie 15.00 w Krajniku Dolnym kierujący samochodem marki VW Polo, na łuku drogi prawdopodobnie nie dostosował prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, zjechał na przeciwległy pas ruchu i przodem uderzył w ciężarowy samochód. Kierowca polo, 30- letni mieszkaniec Niemiec trafił do szpitala.
W sobotę natomiast doszło do dwóch zdarzeń drogowych na terenie powiatu pyrzyckiego. Po po godzinie 15.00 kierująca samochodem marki Mazda 22- letnia kobieta, podczas manewru mijania się na oblodzonej drodze Krzemlin- Sitno, straciła panowanie nad pojazdem, wpadła w poślizgi uderzyła b okiem w drzewo. Trzech pasażerów pojazdu doznało ogólnych obrażeń ciała.
Przed północą na drodze Tetyń – Piaseczno, kierujący samochodem marki BMW najechał na leżącego na jezdni mężczyznę. Niestety 38- latek mimo podjętej reanimacji zmarł. Policjanci z Pyrzyc będą teraz pod nadzorem prokuratury wyjaśniać okoliczności tego wypadku.
W ubiegłym tygodniu doszło także do kilku potrąceń pieszych, prawidłowo przechodzących w wyznaczonych miejscach. Takie zdarzenia miały miejsce w Darłowie, gdzie kierujący passatem potrącił 78- letnią kobietę, która doznała urazu nogi. W Szczecinie na ul. Tkackiej 68- letnia kierująca mercedesem potrąciła 8- latka oraz 50- letnią kobietę. Dziecku nic się nie stało, kobieta trafiła do szpitala.
Do tragicznego potrącenia doszło w czwartek w Reczu. Kierujący samochodem marki Reanult Trafic, na oznakowanym przejściu potrącił 81- latkę, która niestety zmarła w szpitalu. Dwa kolejne potrącenia miały miejsce w Świnoujściu oraz w Szczecinie na ul. Wyzwolenia. Poszkodowani z ogólnymi obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.
Charakterystyczne jest to, że wypadki te miały głównie miejsce wczesnym rankiem bądź wieczorem, kiedy widoczność jest znaczenie ograniczona. W takich warunkach szczególnie narażeni są piesi co ma odzwierciedlenie w statystykach dotyczących wypadków. W czasie prowadzenia akcji profilaktycznych zarówno z dziećmi, z młodzieżą jak i dorosłymi przypominamy o obowiązku noszenia odblasków i odzieży z takimi elementami. Nawet mały odblask zwiększa widoczność pieszego na drodze nawet o sto metrów.
Kierowcy zawsze zobowiązani są do zachowania bezpieczeństwa, szczególnie zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych. O tej porze roku muszą zachować szczególną ostrożność. Opady śniegu i przymrozki sprzyjają wypadkom i kolizjom. Kierowcy, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy mogą się liczyć z utratą prawa jazdy.
Dlatego policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów i dostosowywanie swoich zachowań do warunków atmosferycznych.