Tydzień temu na naszym portalu zapytaliśmy czytelników jak się podoba projekt budynku zaprezentowany na facebooku przez Stanisława Gawłowskiego. Opinie były różne. Każda nowość w przestrzeni miejskiej wzbudza emocje i zyskuje, zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Kosztów budowy jeszcze nie znamy, ale wiemy jaki cel przyświecał projektantom z pracowni HS99.
Trzeba pamiętać, że tego typu obiekt jest przestrzenią publiczną. - Mówi Dariusz Herman. – Znaczy to, że musi spełniać wszelkie standardy zagospodarowania przestrzeni publicznej. Lokalizacja znajduje się przy wjeździe do śródmieścia, więc hala powinna być swego rodzaju wizytówką. To jest bardzo ważny teren i obiekt musi adekwatnie korespondować z założeniami kolejnych etapów rozbudowy centrum. Poza tym nie można ograniczać hali, jedynie do funkcji typowo targowej. Z racji wagi przestrzeni w jakiej ma się znaleźć, estetyka jest niezmiernie ważna. To dopiero wstępny projekt, który zaproponowaliśmy wedle warunków zlecenia, jakie otrzymaliśmy od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. - Wyjaśnia. - Ustaliliśmy już, że obiekt, w razie realizacji,
powstanie z elementów prefabrykowanych, co znacznie obniży koszty budowy.
To właśnie PGK ma pełnić funkcję administratora hali. Szacuje się, że w obiekcie znajdzie swoje miejsce od 50 do 80 stoisk. Powierzchnia całkowita, razem z pomieszczeniami biurowymi, socjalnymi i toaletami dla handlarzy i klientów to prawie 3,5 tys. metrów kwadratowych. Sama wysokość to ponad 12 m. Sprawa parkingu nie jest jeszcze przesądzona, możliwe że znajdzie się w podziemiach lub bezpośrednio przy hali. Główną powierzchnią dla handlujących ma być parter, ale w razie potrzeby możliwe jest dobudowanie antresoli. Koszt wynajmu boksu, na obecnym etapie nie jest jeszcze znany.