Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

Historyczna przestrzeń Koszalina

2014-10-13 14:44:00 Robert Kuliński/ fot. gł. koszalin.fotopolska.eu
W dniach 16 – 17 koszalińskie Archiwum Państwowe zaprasza na konferencję naukową „Koszalin w przestrzeni. Przestrzeń w Koszalinie”. Wydarzenie współorganizowane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną i Muzeum w Koszalinie, włącza się w trzyletnie obchody 750 - rocznicy aktu lokacyjnego naszego miasta.

Podczas spotkania z dziennikarzami, dyrektorzy placówek wraz z prezydentem Koszalina omówili przebieg nadchodzących wydarzeń. Choć głównym tematem będą  dawne dzieje, to wyniki najświeższych badań  mogą znacznie zmienić dotychczasowe opinie  dotyczące naszego miasta.

Niewątpliwą gratką  będzie wykład  prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka - rektora Uniwersytetu Szczecińskiego - dotyczący  procesów urbanistycznych w Koszalinie na przełomie XIX i XX wieku. Włodarczyk jest także odpowiedzialny za stronę redakcyjną  powstającej monografii naszego miasta, która jak się okazuje, jest niezwykle potrzebna, gdyż w latach powojennych nie dbano o zapis historii Koszalina tej dawnej, jak i  najnowszej. 

Ciekawą propozycją będą  przygotowane przez koszalińskie Archiwum plany z różnych epok, przedstawiające region koszaliński. Jak poinformowała dyrektor instytucji  Joanna Chojecka, ekspozycja będzie miała charakter stały. Plansze  opatrzone komentarzem będzie można oglądać  na murach Archiwum oraz w galerii. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 października o godzinie 12:00. Dodatkowo przygotowana zostanie ekspozycja prezentująca  różnorodność kulturową ziem koszalińskich pt „Z kaszubsko – słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”.

Andrzej Zieliński - dyrektor KBP podkreślił, że oprócz samej konferencji, Biblioteka  także zaprasza na wystawę prezentującą historię obiektów użyteczności publicznej. Ważnym jest też to, że wszystkie przemówienia, prelekcje i referaty znajdą się w  roczniku wydawanym przez placówkę. - Oznacza to, że nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na dokumentację konferencji, ale zrobimy to w ramach środków jakimi już dysponujemy. Cała publikacja poświęcona będzie właśnie temu wydarzeniu – Tłumaczy

Zieliński.  
 
Dyrektor koszalińskiego Muzeum, Jerzy Kalicki zwrócił uwagę, że  dzięki odkryciu i zbadaniu pozostałości kościoła na tyłach cerkwi przy ul. Mickiewicza, zaczyna się formować zupełnie inny obraz średniowiecznego Koszalina. Podkreślił też, że  pierwsza wzmianka o Koszalinie nie dotyczy miasta a miejscowości Koszalin, więc sama aglomeracja  może mieć dużo obszerniejszą historię niż powszechnie się uważa.

Szczegółowy program konferencji już jutro w naszym kalendarium.  

Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Nowa część Emki wynajęta w całości

1 Grudnia 2022 godz. 13:31 Ala za LCP
Powierzchnia handlowa oferowana w ramach rozbudowy Galerii Emka w Koszalinie została w 100 proc. wynajęta sieciowym markom. Otwarcie całego kompleksu zaplanowano na marzec 2023 roku. Inwestorem i właścicielem kompleksu jest firma LCP Properties. W dwukondygnacyjnym parku handlowym o powierzchni blisko 10,000 mkw. GLA stanowiącym rozbudowę Galerii Emka sklepy otworzą: Jysk, międzynarodowa sieć o skandynawskich korzeniach oferująca wyposażenie domu i ogrodu; nowoczesne kino Helios z sześcioma salami, w tym klasy premium; klub JustGym z 12 przestronnymi strefami treningowymi dostępnymi przez całą dobę. Klienci będą mogli również skorzystać z oferty marek: Sinsay z jednym z największych w regionie salonów o powierzchni 1,200 mkw.; Half Price, gdzie będzie można znaleźć szeroki wybór modnych ubrań, butów, kosmetyków i artykułów do domu w atrakcyjnej cenie oraz Zoo Karina, czyli sklep, w którym znajdzie się wszystko dla naszych pupili. Ostatnim najemcą dopełniającym całość będzie nowoczesna placówka banku PKO. Sukces pełnej komercjalizacji rozbudowy obiektu w dzisiejszych warunkach jest wyznacznikiem popularności Galerii Emka w regionie, zarówno wśród jej klientów, jak i najemców. Oznacza także, że najlepsze projekty handlowe wciąż są bardzo atrakcyjne biznesowo. Galeria Emka jest obecnie w fazie re-komercjalizacji wynikającej ze zmian struktury umów najmu oraz dostosowywania oferty do potrzeb klientów. Jesteśmy otwarci na rozmowy z nowymi najemcami na powierzchnie, które zostaną udostępnione w obecnie trwającym procesie komercjalizacji. ” – podkreśla Anna Bieniaszewska, leasing manager, LCP Properties Nowa część Galerii Emka została zaplanowana w formacie parku handlowego przyjaznego codziennym zakupom. Do sklepów będzie można wejść bezpośrednio z parkingu, a dzięki łącznikowi z istniejącym budynkiem galerii, obiekty staną się jednym kompleksem ze wspólną komunikacją wewnętrzną. Do kina Helios w nowej części można będzie przejść bezpośrednio z pierwszego piętra Galerii. Jesteśmy pewni, że zmiany, które wprowadzamy, wpłyną pozytywnie na atrakcyjność obiektu oraz jego odwiedzalność. Powiększyliśmy ofertę o znane i lubiane marki oraz zaproponowaliśmy nowe możliwości spędzania wolnego czasu, co jest odpowiedzią na potrzeby i sugestie naszych klientów . ” - komentuje Justyna Małysko, Senior Leasing Manager w LCP Properties Poland. Po ukończeniu prac i otwarciu parku handlowego wiosną 2023 roku cały kompleks będzie miał łącznie ponad 25,000 mkw. powierzchni handlowej i blisko 80 najemców. Liczba miejsc parkingowych wzrośnie z 550 do 800....
 

Koszalińscy policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu

30 Listopada 2022 godz. 3:08 Ala za KMP Koszalin
Niespełna dwie godziny od ucieczki z miejsca zdarzenia trwały poszukiwania 34-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego, sprawcy potrącenia policjanta i kolizji z radiowozem. Mężczyzna odpowie także za inne przestępstwo, którego się dopuścił na terenie pobliskiego województwa. Policjanci z koszalińskiej komendy otrzymali informację z innego województwa, że na teren miasta może wjeżdżać samochód, którego kierujący może być sprawcą przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. W informacji zostały przekazane marka oraz numery rejestracyjne pojazdu, którym ma poruszać się mężczyzna. Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego w niedługim czasie od podanego komunikatu przez dyżurnego zauważyli wymieniony pojazd przy ul. Gnieźnieńskiej. Zgadzała się marka oraz numery rejestracyjne. Policjanci niezwłocznie podjęli kontrolę i wskazali kierującemu miejsce do zatrzymania. Po chwilowym unieruchomieniu pojazdu 34-latek ruszył volkswagenem z impetem potrącając interweniującego policjanta oraz uderzając w oznakowany radiowóz. Mężczyzna zjechał na przeciwległy pas ruchu, zostawił pojazd i podjął ucieczkę w kierunku Cmentarza Komunalnego. Rozpoczęły się działania poszukiwawcze i pościgowe. Policjanci ze wszystkich pionów koszalińskiej komendy zostali skierowani do akcji i rozdysponowani w okolicach miejsca ucieczki sprawcy. Wykorzystane zostały radiowozy oznakowane i nieoznakowane. Do działań skierowani zostali przewodnicy wraz z psami służbowymi. Mundurowi sprawdzali wszystkie te miejsca, gdzie mógł się ukryć 34-latek. Policjanci zauważyli mężczyznę odpowiadającego podanemu rysopisowi w okolicach centrum handlowego. Nastąpiło jego dynamiczne zatrzymanie. 34-latek przebywa obecnie w policyjnym areszcie. Mundurowi po skompletowaniu materiałów procesowych przekażą 34-latka do dyspozycji jednostki, która wszczęła za nim poszukiwania. Mężczyzna usłyszy zarzuty za przestępstwo, którego się dopuścił na terenie innego województwa, jak również za potrącenie policjanta i przestępstwa, które wynikały z jego niezatrzymania się do kontroli oraz ucieczki....