Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
kultura

Historyczna przestrzeń Koszalina

Autor Robert Kuliński/ fot. gł. koszalin.fotopolska.eu 13 Października 2014 godz. 14:44
W dniach 16 – 17 koszalińskie Archiwum Państwowe zaprasza na konferencję naukową „Koszalin w przestrzeni. Przestrzeń w Koszalinie”. Wydarzenie współorganizowane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną i Muzeum w Koszalinie, włącza się w trzyletnie obchody 750 - rocznicy aktu lokacyjnego naszego miasta.

Podczas spotkania z dziennikarzami, dyrektorzy placówek wraz z prezydentem Koszalina omówili przebieg nadchodzących wydarzeń. Choć głównym tematem będą  dawne dzieje, to wyniki najświeższych badań  mogą znacznie zmienić dotychczasowe opinie  dotyczące naszego miasta.

Niewątpliwą gratką  będzie wykład  prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka - rektora Uniwersytetu Szczecińskiego - dotyczący  procesów urbanistycznych w Koszalinie na przełomie XIX i XX wieku. Włodarczyk jest także odpowiedzialny za stronę redakcyjną  powstającej monografii naszego miasta, która jak się okazuje, jest niezwykle potrzebna, gdyż w latach powojennych nie dbano o zapis historii Koszalina tej dawnej, jak i  najnowszej. 

Ciekawą propozycją będą  przygotowane przez koszalińskie Archiwum plany z różnych epok, przedstawiające region koszaliński. Jak poinformowała dyrektor instytucji  Joanna Chojecka, ekspozycja będzie miała charakter stały. Plansze  opatrzone komentarzem będzie można oglądać  na murach Archiwum oraz w galerii. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 października o godzinie 12:00. Dodatkowo przygotowana zostanie ekspozycja prezentująca  różnorodność kulturową ziem koszalińskich pt „Z kaszubsko – słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”.

Andrzej Zieliński - dyrektor KBP podkreślił, że oprócz samej konferencji, Biblioteka  także zaprasza na wystawę prezentującą historię obiektów użyteczności publicznej. Ważnym jest też to, że wszystkie przemówienia, prelekcje i referaty znajdą się w  roczniku wydawanym przez placówkę. - Oznacza to, że nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na dokumentację konferencji, ale zrobimy to w ramach środków jakimi już dysponujemy. Cała publikacja poświęcona będzie właśnie temu wydarzeniu – Tłumaczy

Zieliński.  
 
Dyrektor koszalińskiego Muzeum, Jerzy Kalicki zwrócił uwagę, że  dzięki odkryciu i zbadaniu pozostałości kościoła na tyłach cerkwi przy ul. Mickiewicza, zaczyna się formować zupełnie inny obraz średniowiecznego Koszalina. Podkreślił też, że  pierwsza wzmianka o Koszalinie nie dotyczy miasta a miejscowości Koszalin, więc sama aglomeracja  może mieć dużo obszerniejszą historię niż powszechnie się uważa.

Szczegółowy program konferencji już jutro w naszym kalendarium.  

Następny artykuł

Czytaj też

Niepełnosprawność na rynku pracy

Ekoszalin z mat. inf. / fot. www.rzg.pl - 14 Października 2014 godz. 7:18
Jakie bariery napotykają pracownicy z niepełnosprawnością? Dlaczego pracodawcy boją się ich zatrudniać? Już niedługo obie grupy będą mogły skonfrontować swoje opinie na temat rynku pracy. Wszystko to dzięki rozpoczynającemu się właśnie badaniu „Pracodawca na TAK”, którego efektem będzie raport stanowiący kompendium wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. To kolejna odsłona projektu „TAKpełnosprawni”.   – Widzimy wymierne efekty naszych wcześniejszych działań, dlatego postanowiliśmy jeszcze bardziej wyjść naprzeciw problemom pracodawców i osób z niepełnosprawnością – tak krótko tłumaczy motywację do zorganizowania ogólnopolskiego badania Katarzyna Rydzewska, Dyrektor Zarządzająca w Grupie Job  (Upright Group) – Chcemy nie tylko poznać i zaprezentować obawy pracodawców i potencjalnych pracowników. Przede wszystkim zależy nam na tym, by znaleźć kompleksowe rozwiązanie, które zachęci firmy do zatrudniania osób z niepełnosprawnością – dodaje.   Badanie, które przeprowadza Grupa Job jest zbudowane z dwóch części. Pierwsza z nich skierowana jest do firm i dotyczy czynników, które z punktu widzenia pracodawcy mogą wpływać na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Pytania pozwalają również poznać świadomość pracodawcy na temat współpracy z tą grupą pracowników. Każdy przedsiębiorca, który weźmie udział w badaniu otrzyma raport z wynikami opracowanymi przez specjalistów w tej dziedzinie. – Dzięki temu firmy będą mogły przekonać się, w jakim stopniu są przygotowane na zatrudnianie pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Rydzewska   Druga część badania jest skierowana do osób z niepełnosprawnością. Jej głównym celem jest zbadanie sposobu w jaki postrzegają swoich pracodawców oraz jak funkcjonują w życiu zawodowym (np. jak wygląda ich współpraca z innymi pracownikami, na co zwracają szczególną uwagę podczas szukania pracy). – Osoby z niepełnosprawnością są głównym beneficjentem naszego projektu TAKpełnosprawni. Dlatego też chcemy przeprowadzić badanie o jak największym zasięgu, które pozwoli nam poznać rzeczywiste bariery z jakimi stykają się podczas poszukiwania pracy– mówi Katarzyna Rydzewska – Poprzez swoje ankiety chcielibyśmy też rozwiązać jeden z największych problemów współczesnego rynku pracy – ukrywanie przed pracodawcą informacji o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności – dodaje.   Zakończenie badań zostanie zwieńczone wydaniem raportu, który będzie swoistym kompendium wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Będzie to dopiero początek korzyści z analizowania rynku pracy osób z orzeczeniem. Zyskają tutaj dwie strony: zarówno pracodawcy, jak i pracobiorcy. Przedsiębiorstwa będą miały możliwość otrzymania bezpłatnych konsultacji z ekspertami projektu, zaś pracownicy – osoby z niepełnosprawnością, wpływu na złamanie stereotypu dotyczącego zatrudniania osób z orzeczeniem.   Formularz ankietowy dla przedsiębiorców znajduje się pod adresem http://pracodawcanatak-przedsiebiorca.badanie.net/, a dla osób z niepełnosprawnością http://pracodawcanatak-pracownik.badanie.net/. Badania będą trwały do końca listopada 2014 r.