Podczas spotkania z dziennikarzami, dyrektorzy placówek wraz z prezydentem Koszalina omówili przebieg nadchodzących wydarzeń. Choć głównym tematem będą dawne dzieje, to wyniki najświeższych badań mogą znacznie zmienić dotychczasowe opinie dotyczące naszego miasta.
Niewątpliwą gratką będzie wykład prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka - rektora Uniwersytetu Szczecińskiego - dotyczący procesów urbanistycznych w Koszalinie na przełomie XIX i XX wieku. Włodarczyk jest także odpowiedzialny za stronę redakcyjną powstającej monografii naszego miasta, która jak się okazuje, jest niezwykle potrzebna, gdyż w latach powojennych nie dbano o zapis historii Koszalina tej dawnej, jak i najnowszej.
Ciekawą propozycją będą przygotowane przez koszalińskie Archiwum plany z różnych epok, przedstawiające region koszaliński. Jak poinformowała dyrektor instytucji Joanna Chojecka, ekspozycja będzie miała charakter stały. Plansze opatrzone komentarzem będzie można oglądać na murach Archiwum oraz w galerii. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 16 października o godzinie 12:00. Dodatkowo przygotowana zostanie ekspozycja prezentująca różnorodność kulturową ziem koszalińskich pt „Z kaszubsko – słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”.
Andrzej Zieliński - dyrektor KBP podkreślił, że oprócz samej konferencji, Biblioteka także zaprasza na wystawę prezentującą historię obiektów użyteczności publicznej. Ważnym jest też to, że wszystkie przemówienia, prelekcje i referaty znajdą się w roczniku wydawanym przez placówkę. - Oznacza to, że nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na dokumentację konferencji, ale zrobimy to w ramach środków jakimi już dysponujemy. Cała publikacja poświęcona będzie właśnie temu wydarzeniu – Tłumaczy
Zieliński.
Dyrektor koszalińskiego Muzeum, Jerzy Kalicki zwrócił uwagę, że dzięki odkryciu i zbadaniu pozostałości kościoła na tyłach cerkwi przy ul. Mickiewicza, zaczyna się formować zupełnie inny obraz średniowiecznego Koszalina. Podkreślił też, że pierwsza wzmianka o Koszalinie nie dotyczy miasta a miejscowości Koszalin, więc sama aglomeracja może mieć dużo obszerniejszą historię niż powszechnie się uważa.
Szczegółowy program konferencji już jutro w naszym kalendarium.