W konkursie o statuetkę Motyla 2014 zmierzy się 35 filmów z całej Europy. Jury w składzie Mikołaj Jazdon, Aneta Todorczuk – Perchuć, Marcin Kondraciuk i Krzysztof Piotrowski wybiorą laureatów w trzech kategoriach: Film Dokumentalny, Fabularny i Amatorski. Jak podkreślił Dariusz Pawlikowski, kierownik programowy, odbędą się także pokazy specjalne wzbogacone o audiodeskrypcję, dla osób niedowidzących i niewidomych. Gratką dla kinomanów będzie projekcja arcydzieła Giuseppe Tornatore „Cinema Paradiso”.
Festiwal jednak niczym nie różniłby się od innych, gdyby nie wydarzenia w miasteczku festiwalowym przy budynku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. W programie przewidziano trzy wystawy: retrospektywę autorstwa Wojtka Szweja „10 lat Ty i Ja w Obiektywie”, „Retro – Kreacja” Fundacji Fabryka UTU z Torunia
oraz zbiór fotografii Bogusława Ogrodnika pt. „Wrocław na szczytach świata” - ta ekspozycja opatrzona będzie także audiodeskrypcją.
Ponadto Wojciech Węglowski, dyrektor artystyczny festiwalu, zaprosił na spektakle, m.in. „Pozor už nemŏžem” grupy Delikates oraz „Siewcy” Teatru Receptna. W programie także szereg happeningów, warsztatów i spotkań ze znanymi podróżnikami. Nie zabraknie także koncertów n.in. alternatywnej grupy Cfiszyn.
Po raz kolejny w festiwal włączyła się Politechnika Koszalińska. W czwartek, 4 września w auli przy ul. Kwiatkowskiego odbędzie się konferencja naukowa „Film – podróż bez barier”, która zorganizował Instytut Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych. Zaprezentuję się m.in. prof. Wojciech Otto oraz prof. Aouil Bassam.
Koszaliński fetiwal nie ogranicza się jedynie do terenu naszego miasta. Impreza zagości także do w ponad 60 miejscowości za sprawą tzw. Małych Festiwali i projekcji filmów konkursowych w kinach studyjnych, m.in. w Warszawie, Poznaniu, czy Krakowie. Szczegółowy harmonogram wydarzeń w naszym kalendarzu.