ekoszalin POLECA
Alina Konieczna / fot. Artur Rutkowski - 4 Września 2013 godz. 6:14
Gwarno i kolorowo było we wtorek po południu na Placu Polonii w Koszalinie. Przed gmachem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej wystartowały dwa festiwale: Integracja Ty i Ja oraz Koszart. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywa się już po raz dziesiąty. Z kolei Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Koszart jest obecny w Koszalinie po raz trzeci. Obie imprezy w tym roku połączył jeden motyw – problemy ludzi niepełnosprawnych.
Przesłanie tegorocznej edycji Koszartu brzmi „ Punkty styku. Sztuka przeciw wykluczeniu”. Motywem przewodnim Integracji jest filomoterapia. Kino może zachwycać, ale też uczyć, a nawet leczyć – tym zagadnieniom będzie poświęcona konferencja naukowa „Film – sztuka otwarta”.
Inauguracja obu festiwali zgromadziła liczne grono miłośników sztuki. Na otwarcie do festiwalowego miasteczka przybyli goście z różnych miast Polski i z zagranicy. Dopisali koszalinianie, nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, a także reprezentantów instytucji i organizacji.
Na placu przed biblioteką gości witali młodzi ludzie strojach samego mistrza Chaplina (w tej roli podopieczni Pałacu Młodzieży oraz uczniowie Gimnazjum nr 11). Tradycyjnie jazzowo grał Big Band z koszalińskiej szkoły muzycznej. Po raz kolejny festiwalowej publiczności zaprezentował się Teatr Ruchu Balonik z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.
Festiwalowa inauguracja został połączona z otwarciem dwóch wystaw – „10 lat Ty i Ja wystawa retrospektywna, prezentująca m.in. zdjęcia Wojciecha Szweja oraz Grzegorza Funke oraz „Obiektofilia” – wystawa ponad 20 obrazów Wiesława Zięby.
Oficjalnie festiwal Integracja Ty i Ja otworzyli: Andrzej Fidyk, przewodniczący jury, Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu oraz Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
Jubileuszowa, dziesiąta edycja skłoniła organizatorów do wspomnień. Impreza wymyślona przez nieżyjącego Piotra Jaroszyka oraz jego żonę Barbarę, wystartowała w 2003 roku w Kołobrzegu. Ówczesny współorganizator Marian Jagiełka, pojawił się na inauguracji tegorocznego festiwalu. Wręczył Barbarze Jaroszyk bukiet słoneczników, ulubionych kwiatów Piotra Jaroszyka.
Prezentów i życzeń, aby festiwal nadal się rozwijał i rósł w siłę, było dużo więcej. Pięknym prezentem dla publiczności zgromadzonej w festiwalowym namiocie stał się koncert dwojga wokalistów – Natalii Sikory, laureatki programu The Voice of Poland oraz Michała Ziomka, laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
- Na festiwalu jestem po raz drugi, poprzednio byłam tu trzy lata temu – powiedziała nam Justyna Kozdryk z Grójca, niepełnosprawna sportsmenka (podnosi ciężary). - Inne miasta powinny się od Koszalina uczyć, jak organizować podobne imprezy.
Oba festiwale potrwają do 7 września. W ramach Integracji widzowie obejrzą 40 filmów ( fabularnych, dokumentalnych i amatorskich). Oceni je jury, które przyzna nagrody – Motyle 2013 - najlepszym produkcjom w każdej z kategorii. Tradycyjnie swoją nagrodę przyzna publiczność.
Projekcie festiwalowych filmów rozpoczęły się już we wtorek. Dziś, w środę – ciąg dalszy projekcji konkursowych w kinie Alternatywa, seanse rozpoczną się o godz. 9.45 i potrwają do późnego wieczora. Na środę zaplanowanych jest wiele imprez towarzyszących, wśród nich m.in. warsztaty w Archiwum „Stwórz własne drzewo genealogiczne”, czy spotkanie z paraolimpijczykami w Zespole Szkól nr 1.
Sporo będzie też się działo w środę miasteczku festiwalowym. Tu odbędą się m,in. warsztaty „Animujemy – Tworzymy – Dokumentujemy”. Zaplanowany jest też pokaz aktywnej rehabilitacji, czy spotkanie z Andrzejem Fidykiem oraz z z paraolimpijczykami ( w godz. 17 – 210. Na placu będzie można podziwiać popisy jazdy na bicyklach, Wieczorem (godz. 21 – 23) w Galerii Scena odbędą się pokazy filmów ze starego kina.
Dziś (w środę) o godz. 18 w Galerii Na Piętrze przy ul. Dworcowej rozpocznie się wernisaż wystawy prac Stanisława Dróżdża „Czasoprzestrzennie/ Od – do. Prezentacja prac nieżyjącego już artysty, prekursora i wybitnego przedstawiciele poezji konkretnej w sztuce polskiej, to jedno z wydarzeń Koszartu.
Na środę Koszart proponuje też warsztaty dla dzieci „Przekraczanie granic” Michała Bałdygi, artysty i performera. To wydarzenie odbędzie się przed bilbordem przy ul. 1 Maja 11, przy Parku Książąt Pomorskich, w godz. 11 – 13.