Pierwszy w wariantów zmian w ordynacji zakłada zwolnienie z podatku rodzin z minimum trójką dzieci. Ich roczny dochód nie może przekroczyć 85 828 zł. Według „Dziennika Gazety Prawnej” z punktu widzenia fiskusa nie stanowi to problemu, gdyż takich rodzin jest niewiele. Ponadto zazwyczaj korzystają one z ulg dla dzieci i osiągają niskie dochody przez co i tak płacą niskie podatki.
Kolejne rozważane rozwiązanie przewiduje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku, malejącej wraz ze wzrostem dochodów. Aktualnie zwolnienie jest jednakowe dla wszystkich niezależnie od dochodów, zaś kwota nie była podwyższana od 5 lat. „Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że realizacja tego wariantu zwiększałaby uzależnienie wzrostu podatków od osiąganych dochodów.
Według gazety rząd bierze pod uwagę również ujednolicenie składek i podatków. W tej chwili składka emerytalna dla przedsiębiorców odpowiada składce od 60% przeciętnego wynagrodzenia. Skorzystałyby na tym osoby, które zarabiają mniej – ich składki byłyby jeszcze niższe. To nie pierwszy tego typu pomysł – od lipca działa już Karta Dużej Rodziny (więcej informacji tutaj).