Po otwarciu Gali i przywitaniu zgromadzony gości, swój wykład przeprowadził dr hab. inż. Tomasz Rydzkowski z Politechniki Koszalińskiej. Wygłosił on prelekcję nt. „Nowoczesne techniki w opakowalnictwie – opakowania aktywne i inteligentne”. Po wykładzie nadszedł czas na nagrody i wyróżnienia. Poniżej przedstawiamy Wam pełną listę Laureatów 46. Koszalińskich Dni Techniki.
Zachodniopomorskim Produktem 2014 jest wysokiej jakości produkt wytwarzany w firmach Województwa Zachodniopomorskiego. Produkt ten wyróżnia się pod względem użytkowym, jakości, estetyki i nowoczesności na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Laureaci tej kategorii to: firma POM-EKO Sp. z o.o. za Przyczepę trójstronnego wywrotu – PWT 18, a także firma FUHRMANN S.A. za Piwo POŁCZYŃSKIE ZDROJOWE.
Koszalińskim Produktem 2014 jest wysokiej jakości produkt wytwarzany w firmach subregionu koszalińskiego, który dzięki swym walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym skutecznie konkuruje na rynku krajowym i zagranicznym. Laureaci tej kategorii to: DEGA S.A. za Paprykarz Szczeciński, MEDEN INMED Sp. z o.o. za Grupę Stołów do Pionizacji Pacjentów z Funkcjami do Rehabilitacji Kończyn Dolnych VERTIMO: modele CLASSIC, HI-LO, HI-LO STEP, a także Telewizja Kablowa Koszalin Sp. z o.o. za telewizję cyfrową SIGMA MAX.
Usługa 2014 – w tej kategorii oceniane są wysokiej jakości usługi świadczone w firmach i instytucjach na terenie województwa zachodniopomorskiego, które wyróżniają się pod względem jakości i nowoczesności. Laureat tej kategorii to: Hotel MEDICAL SPA UNITRAL Sp. z o.o. za pakiety usług DAY SPA, WEEK SPA I GYNO SPA w klimacie Morza Martwego.
Inwestycja 2014 – laureatami tej kategorii mogą zostać najlepsi na terenie województwa zachodniopomorskie inwestorzy i wykonawcy nowych lub modernizowanych obiektów budowlanych, a
także inwestycji innych rodzajów budownictwa zakończonych w 2013r. Laureat tej kategorii to: FIRMUS GROUP za inwestycję APARTAMENTOWIEC DUNE MIELNO.
Forma Roku 2014 – wyróżniając od wielu lat przedsiębiorstwa niejednokrotnie kapituła napotykała problem w postaci przedsiębiorstw, których działalność wymykała się kryteriom – znacznie je przewyższając. Do firm takich należy laureat tej kategorii. Znakomity inwestor, innowator, oferent najwyższej – światowej jakości usług oraz produktów, z niezaprzeczalnie
skuteczną kadrą menadżerską. Laureat tej kategorii to: GAWEX MEDIA Sp. z o.o.
Menedżer Pomorza 2013 – wyróżnienia w tej kategorii przyznawane są osobom zarządzającym firmami, które wyróżniają się przedsiębiorczością i efektywnością w działalności gospodarczej. Laureat tej kategorii to: Franciszek Klim – Prezes Zarządu Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka Sp. z o.o. z/s w Strzekęcinie.
Lider Samorządu Terytorialnego 2014 – aspektom rozwoju gospodarczego naszego regionu, niezmiennie towarzyszy samorząd. Jego działania mogą bowiem tworzyć dogodne warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości i w tym właśnie aspekcie wyróżniani są przedstawiciele samorządu. Członkowie Kapituły zauważają również działalność liderów samorządu także w aspekcie dobrego zarządzania – niejednokrotnie kierujący gminą, powiatem zarządzają grupą od kilkudziesięciu do kilkuset osób, operują wielomilionowym budżetem i podejmują skuteczne decyzje gospodarcze. Laureat tej kategorii to: Ryszard Osiowy – Wójt
Gminy Świeszyno.
Za nowe rozwiązania w dziedzinie techniki za rok 2013 uważa się rozwiązania niestosowane w kraju, w szczególności opatentowane oraz takie, które zapewniają osiągnięcie parametrów technicznych lub techniczno-ekonomicznych wyższych od dotychczas uzyskiwanych w kraju i odpowiadających nowoczesnym osiągnięciom zagranicznym. Laureat tej kategorii to: firma Mojsiuk Centrum Blacharsko-Lakiernicze S.A. za Monitorowanie i kontrolę procesu naprawy blacharsko-lakierniczej za pomocą programu DMS Solution w Mojsiuk Centrum Blacharsko-Lakierniczym, a także dr
inż. Rafał Gryglicki za Technologię nagniatania ślizgowego elementem diamentowym części walcowych o twardości powyżej 55 HRC wraz z algorytmem optymalnego sterowania procesem.
Za nowe rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska za rok 2013 – celem konkursu jest wyróżnienie rozwiązań stosowanych w procesach produkcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, które mają wpływ na kształtowanie i ochronę środowiska, przyczyniając się do zachowania walorów i zasobów środowiska naturalnego.
Nagrodę I stopnia otrzymuje: dr hab. inż. Tomasz Rydzkowski za Teoretyczne i doświadczalne podstawy efektywnego wytłaczania ślimakowo-tarczowego w recyklingu materiałów i kompozytów polimerowych. Nagrodę II stopnia otrzymuje: dr inż. Diana Fijałkowska za rozprawę doktorską pt. „Zmienność parametrów energetycznych wierzby krzewiastej w zależności od jej uprawy”, a także dr inż. Sylwia Janta-Lipińska za rozprawę doktorską pt. „Poprawa efektywności ekologiczności spalania paliwa w kotłach przemysłowo-grzewczych”.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień na scenie zaprezentowali się wspólnie wszyscy laureaci. Następnie odbył się koncert z muzyką włoską „Dolce Vita” pod dyrekcją Wojciecha Semerau-Siemianowskiego w wykonaniu solistów Joanny Tylkowskiej (sopran) i Leszka Świdzińskiego (tenor) oraz Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, a także okolicznościowy bankiet.