Na konferencji w Centrum Kultury 105, organizatorzy omówili przebieg najbliższych wydarzeń oraz wstępne założenia długoterminowego planu uświetnienia rocznicy powstania Koszalina.
Impreza rozpocznie się tradycyjnie 23 maja w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Umysłową, w Parku Książąt Pomorskich o godzinie 12:00. Tego samego dnia w koszalińskim Amfiteatrze wystąpi Monika Brodka. Jesteśmy jedynie koordynatorami Dni Koszalina- mówił Paweł Strojek, dyrektor CK 105- artyści, których zaprosiliśmy, zostali wytypowani na podstawie sondy, jaką przeprowadziliśmy wśród mieszkańców naszego miasta. Oferta koncertowa jest zróżnicowana, oprócz wspomnianej powyżej Brodki, usłyszymy także zespół Kombii, Dawida Podsiadłę i Majkę Jeżowską. Podsiadło wystąpi w nowym miejscu koncertowym- dodał Strojek- otwieramy Club 105, czyli salę na ok. 200 osób w odremontowanej części naszego budynku, którą wcześniej zajmowała Filharmonia Koszalińska. CK 105 otrzymało 200 tys. zł na organizację Dni Koszalina oraz zadań związanych z obchodami 750- lecia miasta.
W dniu 23 maja odbędzie się także uroczysty koncert w Filharmonii Koszalińskiej, inaugurujący obchody rocznicy nadania praw miejskich Koszalinowi. Orkiestrę poprowadzi koszalinianka, Marzena Diakun.
Jak poinformował prezydent Jedliński, obchody jubileuszu Koszalina rozłożone zostały na trzy lata. Rok pierwszy, czyli 2014, jest poświęcony historii miasta w 2015 tematem przewodnim będzie gospodarka, a w 2016 sport i kultura. Z okazji 750- lecia wyemitowana zostanie seria Szelągów Koszalińskich. Monety stanowią kolekcjonerską pamiątkę, jak i jeden z materiałów promocyjnych. Niedługo wyłoniony zostanie, także zwycięzca konkursu Urzędu Miasta na najlepszą pamiątkę z Koszalina.
Leopold Ostrowski, zastępca prezydenta Koszalina, przedstawił pokrótce założenia pierwszego roku odchodów jubileuszu. Podkreślił, że w budżecie zabezpieczone jest 100 tys. zł na realizację poszczególnych projektów. W wykonanie jednego z ważniejszych, zaangażowała się Koszalińska Biblioteka Publiczna. Andrzej Zieliński, dyrektor placówki, poinformował o powstającej monografii, która ma na celu opisać dzieje miasta w dwóch tomach. Pierwszy do 1945 roku, drugi dotyczący historii najnowszej. Publikacja, będzie miała miejsce w ostatnim roku obchodów jubileuszu, czyli w 2016 roku.
Szczegóły wszystkich wydarzeń kulturalnych związanych z Dniami Koszalina i jubileuszem, już niebawem w naszym kalendarzu.
Od autora:
Świętowanie, bezsprzecznie ważnego jubileuszu naszego miasta, rozłożone na trzy lata wydaje się być pomysłem nad wyraz dziwnym. W moim odczuciu jest to zabieg, który ma ułatwić zdobycie pieniędzy przez urzędników. Łatwiej będzie uzyskać dofinansowanie argumentując prośbę trwającymi obchodami 750 - lecia Koszalina. Zastanawiam się tylko, czy wydawanie publicznych pieniędzy na ogromną liczbę imprez, niekiedy o wątpliwym poziomie artystycznym, jest tym, czego oczekują podatnicy od rządzących? Tak długi okres celebracji może doprowadzić do tego, że „urodzinowa” atmosfera zwyczajnie się „rozmyje”. Zamiast wielu pomniejszych imprez wolałbym jedną uroczystość, na bardzo wysokim poziomie, aby wydarzenie rzeczywiście zaznaczyło wyjątkowość zbliżającej się rocznicy.