Paweł Kaczor - 19 Marca 2014 godz. 18:37
Ile przypadków zakażenia wirusem HIV wykryto w tym roku w naszym mieście? Jak należy się zabezpieczać? Czy warto wykonać badania kontrolne? – odpowiedzi na te, a także kilka innych pytań udzieliła lekarz medycyny, specjalista chorób zakaźnych, koordynator punktu HIV/AIDS w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie – Elżbieta Galińska-Gruchała. Jaka jest wykrywalność zakażenia wirusem HIV w Koszalinie? Jak ta kwestia wygląda w Polsce?
Aktualnie na miesiąc marzec mamy 9 przypadków wykrytych zakażeń wirusem HIV. W naszym kraju szacunkowo jest ok. 35 tys. osób zakażonych, natomiast wykrytych mamy ok. 18 tys. przypadków. Problem stanowią osoby, które nie wiedzą o tym, że są zakażone, ponieważ stanowią źródło zakażenia dla innych osób. Należy pamiętać, że wystarczy jedno nasze ryzykowne zachowanie, które może doprowadzić do zakażenia. Najbardziej narażoną grupą są mężczyźni w wieku 18-39 lat.
Co należy robić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia?
Musimy nad sobą panować. Musimy zdawać sobie sprawę i brać odpowiedzialność za to, co robimy. Nie możemy mieć przypadkowych stosunków seksualnych. W takich przypadkach często nie wiemy kto jest naszym partnerem seksualnym, nie znamy jego statusu serologicznego. Dlatego zawsze taka osoba stanowi dla nas zagrożenie. Patrząc na partnera nie można powiedzieć czy dana osoba jest czy nie jest zakażona.
Jeśli dochodzi do takich stosunków, to można się jakoś zabezpieczyć?
W zasadzie nie powinno być seksu bez prezerwatywy, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie rozstrzyga ona w 100% bezpieczeństwa. Prezerwatywa ma określoną datę przydatności, nie może być przechowywana w ciepłych miejscach, gdyż zmienia to jej strukturę. Wydolność seksualna młodych ludzi jest duża, ale nie można zmieniać partnerów seksualnych bez zastanowienia, bo potem są dramaty. Trzeba się zahamować i pomyśleć. Wiem, że młodzi ludzie lubią potańczyć, pobawić się, ale to nie znaczy, że np. nasz każdy znajomy ma być partnerem seksualnym.
Co zrobić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy zakażeni wirusem HIV? Co ma zrobić osoba, której obawy się potwierdzą?
Jeśli jest takie przypuszczenie to taka osoba musi mieć odwagę, żeby przyjść i zrobić sobie badania. Zakażenie wirusem HIV nie boli, on niszczy naszą odporność. My dążymy do tego, żeby wprowadzić leczenie, mieć tego wirusa pod kontrolą. Jeśli dana osoba wie, że jest zakażona to ma pewne zobowiązana. Jednostka musi poinformować wszystkich swoich byłych jak i ewentualnych przyszłych partnerów seksualnych o tym, że jest zakażona.
Czy w Koszalinie prowadzone jest leczenie?
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koszalinie nie prowadzi leczenia. Zajmujemy się tylko kwestią wykrycia zakażenia wirusem HIV. Proces leczenia w zakresie województwa zachodniopomorskiego prowadzi Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie. Pracują tam dobrzy lekarze, a pacjenci, którzy tam trafiają, są bardzo zadowoleni.
Jakie są objawy zakażenia wirusem HIV?
Należy podkreślić, że objawy chorobowe nie muszą zawsze występować. Może być tak, że dojdzie do zakażenia, nie będzie objawów i dopiero np. po 8-10 latach coś się zaczyna dziać. Natomiast zakażenie można podejrzewać, gdy np. występują różnego rodzaju wysypki czy gorączka utrzymuję się przez długi czas i nie reaguje na leczenie. Objawem może być również np. ból brzucha, utrzymująca się biegunka czy powiększone węzły chłonne. Trzeba jednak pamiętać, że objawów może nie być w ogóle, bądź mogą występować pod różnymi postaciami, gdyż różni pacjenci mogą mieć różne objawy.
Czyli warto wykonywać badania? W koszalińskiej poradni są one wykonywane bezpłatnie?
Bezwzględnie warto wykonywać badania. Czy my jesteśmy święci? Każdy z nas ma jakąś przeszłość seksualną. My robimy badania w punkcie HIV/AIDS bezpłatnie i anonimowo. Nie potrzebujemy żadnych dokumentów. Badania można wykonać w każdą środę w godz. 15.00 – 17.30.
Każdy może się przebadać czy są jakieś ograniczenia?
Badania wykonujemy osobom powyżej 18 roku życia. W momencie, gdy przyjdzie do nas pacjent, jest przeprowadzana rozmowa. Pacjent mówi dlaczego chce zrobić badanie, co go do tego skłoniło. Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia, to wykonywane jest badanie. Proszę, żeby każda osoba, która podejrzewa, że jest zakażona, zastanowiła się. Pacjenci nie płacą żadnych pieniędzy, nie potrzeba żadnego skierowania, badanie jest bezpłatne. Nie potrzebne nam jest nazwisko.
Dziękuje za rozmowę.