Po raz ostatni w tej jubileuszowej edycji imprezy w sobotni wieczór w festiwalowym namiocie zebrali się uczestnicy festiwalu, zaproszeni goście i publiczność, która – jak zwykle – dopisała. – To miejsce wyjątkowe, które każdemu pozwala poczuć się szanowanym, docenionym – podkreślali prowadzący galę dziennikarze z Warszawy: Paulina Malinowska- Kowalczyk i Michał Olszański.
Festiwal startował skromnie w 2003 roku, by po 10 latach stać się jedną z najbardziej znanych imprez filmowych w kraju. Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyły konferencje, wystawy, warsztaty, koncerty, spotkania, spektakle, prezentacje. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zostali zaproszeni niepełnosprawni sportowcy, którzy spotkali się nie tylko z publicznością festiwalu, ale także z uczniami koszalińskich szkół.
Festiwalowa publiczność mogła obejrzeć 40 filmów. Jak podkreślił przewodniczący jury Andrzej Fidyk, żadna z konkursowych produkcji nie była „letnia”. – Jeśli artysta potrafi znaleźć drogę, by dotrzeć do emocji odbiorców, wtedy mamy do czynienia z prawdziwą sztuką – mówił Fidyk. – Takie właśnie były filmy biorące udział w konkursie. Wszystkie grały na emocjach.
Jury po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych (12 filmów, fabularnych, 21 dokumentalnych i 7 amatorskich) jednogłośnie przyznało nagrody główne – Motyle 2013 oraz nagrody specjalne jury.
Największym wygranym festiwalu okazał się film „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Ten obraz jest opowieścią o przyjaźni trójki samotników: internetowego podrywacza, jego zamkniętego w sobie, chorego brata i sąsiadki nieufnej wobec otoczenia. Film „Dziewczyna z szafy” otrzymał dwie nagrody: Motyla 2013 w kategorii film fabularny oraz nagrodę publiczności.
Motylem 2013 za najlepszy film amatorski został uhonorowany obraz „Mam takie marzenie” w reżyserii Kajetana Święcichowskiego oraz Małgorzaty Święcichowskiej. Motyla2013 za najlepszy film dokumentalny otrzymał film „Zespół punka” w reżyserii Jukki Kärkkäinena oraz Jani-Petteri Passi (Finlandia).
Jury przyznało także nagrody specjalne. W kategorii film fabularny otrzymały je dwa filmy:„Cień błękitu” w reżyserii Carlosa Lascano (Hiszpania, Francja) za poezję, wzruszenie i magię oraz „Vincent chce nad morze” Ralfa Huettnera (Niemcy) za nieoczekiwany rozwój wydarzeń.
W kategorii film dokumentalny jurorzy uhonorowali nagrodami specjalnymi trzy filmy: „Drewniany” w reżyserii Izoldy Czmok-Nowak (Polska) za poczucie humoru, „Podwójne życie Piotra S.” w reżyserii Aliny Mrowińskiej (Polska) za wielką miłość, wreszcie „Prawo do miłości” w reżyserii Małgorzaty Frydrych (Polska) za determinację i skuteczność reżyserską.
Jak na filmową imprezę przystało, galę finałową wzbogaciły projekcje filmów nakręconych podczas festiwalu. Publiczność wzruszała się podczas emisji filmu „Nakręceni” zrealizowanego w czasie festiwalowych warsztatów w Połczynie. Michał Olszański zapowiedział emisję tego pięknego dokumentu w „Ekspresie Reporterów”.
- Dziękuję, że mogłam was gościć, że wciąż jesteście z nami – żegnała się z publicznością wzruszona Barbara Jaroszyk, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. Barbara Jaroszyk oraz Paulina Malinowska- Kowalczyk otrzymały pamiątkowe Serca Kiwanis, od Stowarzyszenia Kiwanis International. Galę zakończył koncert Doroty Osińskiej, finalistki programu The Voice of Poland.