Najpierw do rozwiązania był test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Część historyczna raczej nie zaskoczyła młodych ludzi, niektórzy mieli wątpliwości, czy dobrze odpowiedzieli na pytania z wiedzy o społeczeństwie.
Egzamin z języka polskiego sprawdzał, czy uczniowie kończący gimnazjum potrafią czytać ze zrozumieniem. Zdający musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentów tekstów:
”O odwadze”„Potopu” oraz fraszki Kochanowskiego „ O żywocie ludzkim”.
Cześć druga egzaminu z języka polskiego polegała na napisaniu własnych tekstów. Trzeba było zredagować zapytanie do internetowej poradni językowej dotyczące zagadnienia językowego, które sprawia najwięcej kłopotów.
Sporym zaskoczeniem dla uczniów, a także nauczycieli był temat dłuższej wypowiedzi pisemnej. Wielu trzecioklasistów spodziewało się rozprawki, tymczasem ich zadaniem było napisanie charakterystyki bohatera literackiego, który zdaniem ucznia wykazał się odwagą.
Sprawdź odpowiedzi z języka polskiego
Sprawdź odpowiedzi z historii i wiedzy o społeczeństwie
- Aby napisać dobrze tę pracę, trzeba było dokładnie przeczytać lekturę, a z czytelnictwem wśród uczniów nie jest najlepiej – podkreślali poloniści.
Z pewnością uczniowie oraz ich rodzice chcą wiedzieć, jak im poszło. Na oficjalne wyniki trzeba czekać do 21 czerwca. My już dziś zamieszczamy egzaminacyjne arkusze wraz z sugerowanymi odpowiedziami (zaznaczamy, że nie muszą one być zgodne z oficjalnym kodem odpowiedzi).
Środa to drugi dzień gimnazjalnych egzaminów. Uczniów czekają dwa testy, najpierw z biologii, fizyki, chemii i geografii, później – z matematyki. Podobnie, jak po testach humanistycznych, także i po matematyczno-przyrodniczych postaramy się zamieścić arkusze egzaminacyjne wraz z sugerowanymi odpowiedziami.