To najważniejsze dla zachodniopomorskich muzealników wydarzenie organizowane jest przez Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Jego czternasta edycja, podobnie jak poprzednie, skierowana była przede wszystkim do muzeów Pomorza Zachodniego. Mogły być do niego zgłaszane najlepsze przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej w trzech kategoriach: działalności wystawienniczej, edukacyjnej oraz działalności wydawniczej, konserwatorskiej, naukowej i popularyzatorsko-informacyjnej.
– Pasja i zaangażowanie z jakim pracownicy działów realizują podejmowane przedsięwzięcia nie pozostaje obojętną dla społeczności Pomorza Zachodniego. Odbiorcami Waszej twórczej działalności są wszystkie pokolenia mieszkańców naszego regionu. Dziękuję Państwu za budowanie kapitału społecznego. Nagrodzonym i wyróżnionym dzisiaj laureatom konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2023 składam serdeczne gratulacje. Państwa praca ma nieoceniony wkład w kreowanie twórczych postaw silnie zaznaczających się w tożsamości naszego regionu – mówiła wicemarszałkini województwa Anna Bańkowska.
W tegorocznej edycji konkursu w kategorii działalność wystawiennicza przyznano dwie równorzędne nagrody. Pierwsza dla wystawy „Otwarcie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981” autorstwa Łukasza Rozmarynowskiego z Muzeum w Koszalinie oraz dr. Marcina Szeląga z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za przekrojowe i nowatorskie spojrzenie na dorobek plenerów osieckich. Drugą nagrodę otrzymała wystawa „Zduńskie opowieści” autorstwa Macieja Burdzy z Muzeum Zduńskie Opowieści za oryginalną i bogatą ekspozycję, będącą świadectwem pasji i przywiązania do zanikającego rzemiosła.
Wyróżnienie otrzymała „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”, autorstwa Katarzyny Findlik-Gawron z Muzeum Narodowego w Szczecinie za wyeksponowanie wyjątkowego piękna unikalnej kolekcji.
W kategorii działalność edukacyjna komisja przyznała nagrodę projektowi „Historia techniki na Pomorzu” zrealizowanemu w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Jego autorami są: Andrzej Wojciech Feliński, Sabina Wacławczyk, Tomasz Tarasiuk, Przemysław Kuryło i Marcin Ossowski. Docenione zostało skuteczne przekonywanie młodego pokolenia do tego, że historia techniki jest frapująca.
W tej kategorii wyróżnienie otrzymał projekt społeczno-edukacyjny znamy się z podwórka autorstwa Przemysława Antczaka z Muzeum Archeologiczno-historycznego w Stargardzie za wyjście w przestrzeń miejską i twórczą interakcje z młodymi uczestnikami projektu.
Michał Dworczyk i Andrzej Krywalewicz za książkę „Odra była jak umarła… Wspomnienia powojennych mieszkańców powiatu gryfińskiego” otrzymali nagrodę w kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna z Muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach, za benedyktyńską pracę przy gromadzeniu opowieści mieszkańców regionu.
Wysokość przyznanych nagród, których fundatorem jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, to łącznie 9 tys. zł.
Święto ma za zadanie ukazać rolę i znaczenie muzeów dla rozwoju społeczeństwa. Zwraca też uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją placówki chroniące dobra kultury materialnej, m.in. dbanie o wymianę kulturalną i wzbogacanie kultur poszczególnych narodów.