- To ważny festiwal, który promuje ideę integracji poprzez sztukę filmową, poruszającą problematykę niepełnosprawności w różnych jej aspektach. Pomorze Zachodnie wspiera jego organizację już od dziesięciu lat - mówił wicemarszałek województwa Jakub Kowalik.
Festiwal kreuje wzorce, które powinna prezentować współczesna kultura. Odpowiada na zapotrzebowanie na film ambitny i niekomercyjny, w którym podmiotem jest człowiek. W projekt włączają się także instytucje rządowe, organizacje pozarządowe, ośrodki medialne i środowiska kulturotwórcze.
W latach 2003-2023 o statuetki Motyla walczyło ponad 800 filmów o niepełnosprawności. W tegorocznym konkursie filmy ocenione zostaną w kategorii: najlepszy film fabularny, dokumentalny, amatorski (tworzony przez osoby z niepełnosprawnością lub przy znacznym ich udziale), nagroda publiczności i nagroda jury młodzieżowego.
21. EFF Integracja Ty i Ja odbędzie się w dniach 3-7 września br. w koszalińskim Kinie Alternatywa. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Efekt motyla".
- Spotkamy się, żeby oglądać filmy z niemal całego świata. To będą filmy o prawdziwym życiu, refleksyjne ale i zabawne. To będą obrazy o sporcie, miłości, spotkaniach i rozstaniach. Pewnie jest jedno: kino, które pokazujemy w Koszalinie nie pozostawi Was obojętnymi. W konkursach na najlepszy film amatorski, fabularny i dokumentalny pokażemy blisko 40 obrazów. Dobrego kina na pewno nie zabraknie - informował dyrektor programowy festiwalu Dariusz Pawlikowski.
- Wrześniowy festiwal poprzedzają warsztaty filmowe oraz regularne spotkania w ramach Filmowej Akademii Integracji z młodzieżą koszalińskich szkół. Ta integracja jest wyjątkowo ważna - dodała dyrektor festiwalu Barbara Bielińska-Jaroszyk.
W 45 miejscach na terenie całego kraju we wrześniu i październiku odbędą się także Małe Festiwale Ty i Ja. Podczas tych wydarzeń zaprezentowane zostaną filmy poruszające tematykę niepełnosprawności (także w wersji z audiodeskrypcją). Projekcjom filmowym towarzyszyć będą artystyczne prezentacje, twórczości osób z niepełnosprawnościami, m.in.: wystawy, koncerty, spektakle, happeningi czy parady.
Organizatorami festiwalu są Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Wsparcie z budżetu województwa zachodniopomorskiego to 30 tys. zł.
Dodatkowo wicemarszałek podpisał umowę przyznającą Teatrowi Muzycznemu Adria 10 tys. zł na organizację III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej ADRIA 2024 w Koszalinie. Wydarzenie odbędzie się̨ 24 i 25 sierpnia 2024 r.