Prof. Czesław Partacz specjalizuje się w historii relacji polsko-ukraińskich w XX w. Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Rozprawę doktorską pt. Stosunki polsko-ukraińskie w Galicji w latach 1888-1908, obronił w Instytucie Historii Wydziału Historycznego UAM w 1989 r. W 2002 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i rozprawy pt. Kwestia ukraińska w polityce polskiego rządu na uchodźstwie i jego ekspozytur w kraju (1939-1945). W 1981 r. rozpoczął badania historii Polski i Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich. W lutym 1979 r. podjął pracę w Studium Nauk Społeczno-Politycznych Politechniki Koszalińskiej (wówczas: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie).
Wybitny naukowiec został w przeszłości wyróżniony medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008) i Złotym Krzyżem Zasługi (2017).
Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 r., jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, zwłaszcza za osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, a także za zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. Order ten jest najwyższym odznaczeniem po Orderze Orła Białego i Orderze Virtuti Militari nadawanym przez Prezydenta Polski.