Alina Konieczna - 10 Lipca 2013 godz. 14:22
Zakończył się XVI Międzynarodowy Plener Malarski Osieki 2013 „Czas i miejsce dla sztuki”. Tym razem do Osiek przyjechało 21 twórców z różnych krajów.
Tegoroczne spotkanie plastyków w Dworku Osieckim rozpoczęło się 1 lipca, zakończyło w piątek, 12 lipca. Do udziału w plenerze zostali zaproszeni artyści z miast partnerskich Koszalina. Do Osiek przyjechali plastycy z Gladsaxe w Danii oraz z Neumunster i Neubrandenburga w Niemczech.
- Jestem tu po raz pierwszy, mam nadzieję, że nie ostatni – powiedziała nam Pia Buxbom z duńskiego Gladsaxe, którą spotkaliśmy przy sztalugach, w ogrodzie. – Przyjechałam tu wraz z mężem, który nie jest malarzem, lecz wspiera mnie w mojej pracy.
Pia Buxbom z duńskiego Gladsaxe
Organizatorem pleneru tradycyjnie jest Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Koszalin – Słupsk.
- Cieszymy się, ze możemy gościć artystów z różnych krajów, także z wielu miast Polski – podkreśla Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, komisarz pleneru, jednocześnie prezes Okręgu. – W naszym plenerze uczestniczą artyści z Niemiec, Danii, Rosji, Białorusi, Słowacji, ale także z Gdańska, Nowego Targu, Lublina, czy Kołobrzegu.
Uczestnicy pleneru tworzą dzieła w urokliwym otoczeniu Dworku Osieckiego, ale także słuchają wykładów, poznają najbliższą okolicę i wymieniają doświadczenia.
Lis Severin z Gdalsaxe
- Takie spotkania są ogromnie ważne – podkreśla Bożena Giedych, komisarz pleneru. – Każdy z nas ma inny warsztat twórczy, inne podejście do koloru, kompozycji, faktury. Podczas pleneru możemy obserwować sposób pracy innych twórców, dowiedzieć się czegoś nowego. Bardzo ważne jest również to, że w czasie naszych plenerów nawiązują się przyjaźnie, które trwają przez długie lata.
Lilia Bogatko z Saint Petersburga uczestniczy w plenerze Osieckim po raz drugi. Była tu 11 lat temu, a dziś mówi, że jest szczęśliwa, że mogła przyjechać ponownie.
- Maluję kwiaty, ptaki, otaczającą nas przyrodę – opowiada Lilia. – Tu, w Osiekach, mamy wspaniałe plenery i świetną atmosferę do pracy twórczej.
Tegoroczny plener zakończył się 12 lipca, wspólnym spotkaniem oraz wystawą poplenerową. Tradycyjnie artyści zostawią swoje prace, jakie stworzyli w czasie pleneru. Koszalińsko-Słupski Okręg ZPAP ma w swoich zbiorach ponad 460 prac różnych artystów biorących udział w plenerach. Jak co roku, także i tym razem wystawa poplenerowa będzie prezentowana m.in. w Galerii Ratusz Urzędu Miejskiego w Koszalinie.