Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.
W Koszalinie przewidziano:
godz. 8.30 Msza św. w intencji Ojczyzny (katedra pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny)
godz. 9.00 Nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa za Ojczyznę (kościół prawosławny pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. A. Mickiewicza 22)
godz. 9.30 Przemarsz ulicą Zwycięstwa
godz. 10.00 Uroczystości patriotyczne z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (plac Zwycięstwa - pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego)
godz. 17.00 Koncert Patriotyczny „Z pieśnią i piosenką patriotyczną ku Niepodległej” (pl. Polonii, w przypadku złych warunków atmosferycznych – w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej)