Kilkusetprocentowe wzrosty cen energii mocno uderzają w budżety gmin. Aby nie przerzucać w całości tych kosztów na mieszkańców i podwyżki różnego rodzaju usług, coraz więcej samorządów szuka oszczędności. Część decyduje się na gaszenie oświetlenia ulicznego nocami, inne inwestują w jego modernizację. Prezydent Bydgoszczy zwołuje na czwartek (8 bm.) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a władze władze Norymbergi zdecydowały się na zamknięcie miejskiej pływalni na 72 dni. Miasto ma w ten sposób zaoszczędzić energię cieplną dla blisko 400 gospodarstw domowych oraz prąd dla blisko 800 gospodarstw.
Koszalinianie martwią się nie tylko o to, czy wystarczy im pieniędzy na zapłatę własnych rachunków za energię, ale i o to, czy wzrost kosztów oświetlenia i ogrzania spowoduje zamknięcie przedszkoli, szkół, domów kultury, hal sportowych, pływalni czy domów pomocy społecznej. Zastanawiają się też, czy trzeba będzie wyłączać uliczne latarnie.
- Od jakiegoś już czasu oszczędzamy energię elektryczną. Tak w mieście jak i w urzędzie - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza. - Wyłączona została iluminacja wieży ratusza, a w urzędzie pojawiły się wspólne dla wielu urzędników urządzenia wielofunkcyjne do drukowania. Ponadto całkiem niedawno Straż Miejska otrzymała dwa elektryczne samochody, a PGK wzbogaciła się o dwie eko-śmieciarki. Do tego musimy również doliczyć już wybudowane farmy fotowoltaiczne przy Parku Wodnym i MWiK a także dopiero co podpisanie umowy na budowę kolejnej w MWIK przy stacji uzdatniania wody w Mostowie - dodaje.
Z kolei Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie po raz kolejny zawarł czteroletnią Umowę z Energa-Oświetlenie sp. z o.o. na „Świadczenie usługi oświetlenia dróg i innych terenów publicznych na terenie miasta Koszalina". W ubiegłych latach w ramach dotychczasowej umowy wymieniono 1.096 punktów świetlnych sodowych na oświetlenie LED, wymieniono 538 słupów oświetleniowych oraz odnowiono przez malowanie 200 słupów oświetleniowych na terenie Koszalina. Natomiast dzięki dopiero co podpisanej, kolejnej czteroletniej umowie na terenie Koszalina zostanie:
- zmodernizowane oświetlenie: 3.050 punktów świetlnych poprzez wymianę oświetlenia sodowego na oświetlenie LED,
- wymienionych 400 słupów oświetleniowych,
- dobudowane doświetlenia na pięciu przejściach dla pieszych:
1. przejście dla pieszych na ul. Podgrodzie (łączące parking Sportowej Doliny z parkingiem przy ul. Grunwaldzkiej),
2. przejście dla pieszych na ul. Staszica – na wysokości SP 18,
3. przejście dla pieszych na ul. 4 Marca – na wysokości 17 Wojskowego Oddziału Gospodarczego,
4. przejście dla pieszych na ul. Orląt Lwowskich – pomiędzy łącznikami Deptaku Kopernika,
5. przejście dla pieszych na ul. Gnieźnieńskiej – dwa przejścia od szkoły „Samochodówki" wraz z przejściem dla pieszych na ul. Modrzejewskiej.
Na całkowitą liczbę punktów świetlnych w mieście wynoszącą 5.772 wymienionych na LED zostanie aż 4.146. Pozostałe słupy zostaną zlikwidowane poprzez inwestycje miejskie. Dzięki temu oświetlenie LED obejmie 100% punktów oświetleniowych na majątku Energa-Oświetlenie i będzie miało wpływ na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulic.
Dotychczas na potrzeby oświetlenia ulicznego zużywane jest 2 296 792 kWh rocznie. Zakłada się, że na skutek modernizacji zużycie energii elektrycznej zostanie zredukowane do 1 547 714 kWh rocznie. Oznacza to zmniejszenie zużycia o 50,8%. To jednak nie koniec pozytywnych aspektów modernizacji. Dzięki zredukowanemu zużyciu emisja CO2 zostanie obniżona o 522,86 tony rocznie. Ponadto nowe oprawy spełniają wszystkie standardy i normy oświetleniowe, posiadają certyfikaty jakości oraz długi okres gwarancji. Oznacza to, że zostaną także obniżone koszty utrzymania i konserwacji opraw. Czteroletnia umowa opiewa na kwotę 18,7 mln zł.
Czy to są wystarczające działania? - Gdy rozstrzygnięty zostanie przetarg na dostawę energii elektrycznej to dowiemy się ile będziemy musieli za nią zapłacić, i wówczas podejmowane będą kolejne oszczędnościowe decyzje. Decydować będziemy czy w tym roku pojawią się świąteczne iluminacje oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Mamy już doświadczenie wyniesione z pandemii dotyczące wyłączania co drugiej lampy ulicznej - dodaje Grabowski. Miasto przeznaczyło także 50 tysięcy złotych na przygotowanie projektu opracowania do "Planu zapotrzebowania w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Koszalina".
Dużo w sprawie oszczędzania energii zależy także od nas samych. Pamiętajmy, że energia elektryczna wykorzystywana jest również w takich obiektach jak szkoły, przedszkola, żłobki, budynki biurowe itp. i musimy dbać o racjonalne jej zużycie. Inną spraw jest to, że samorządy na pokrycie wzrostu cen energii elektrycznej powinny otrzymać dotację z budżetu państwa. Może warto, by władze Koszalina zaczęły starać się o pieniądze nie tylko na miejską spalarnię, czy stadion ale także na dopłatę do energii?