Zamiast statycznych raportów i zagregowanego obrazu rozprzestrzeniania się wirusa (które nie odpowiadają na pytania kto mógł być zarażony i gdzie), DataWalk przeanalizował niewidoczne zależności, relacje pomiędzy miliardami danych w symulacji prowadzącej do odkrycia powiązań pomiędzy ludźmi, lokalizacjami, środkami transportu, ruchem transgranicznym w celu odnalezienia tzw. superroznosicieli oraz pacjentów 0.
„W tej chwili większość krajów na świecie ma pojedyncze zachorowania i łatwo określić, które osoby są zagrożone, ale już za chwilę sytuacja może się diametralnie zmienić i będzie bardzo trudna do opanowania – mówi Paweł Wieczyński, prezes Zarządu DataWalk. – Z tego powodu zrobiliśmy proste ćwiczenie, zastosowaliśmy opatentowaną przez nas technologię, łącząc w kilka dni przykładowe dane o strukturze identycznej do tej, jaką dysponują wyspecjalizowane instytucje. Efekt można zobaczyć na opublikowanym przez nas video”– dodaje.
Platforma DataWalk łączy miliardowe zestawy danych, pozwala na monitorowanie i korelowanie np. ruchu granicznego z zanonimizowanymi danymi urządzeń mobilnych oraz informacjami o zachorowaniach. W efekcie, w bardzo krótkim czasie można uzyskać informacje niezbędne odpowiednim służbom na szybkie dotarcie do chorych i zagrożonych oraz skuteczną prewencję z niespotykaną do tej pory dokładnością i szybkością.
„Dla wielu instytucji zaprzęgnięcie analityki sieci powiązań do takiego działania dotychczas napotykało na szereg barier – mówi Paweł Wieczyński. – Przyczyn było dużo, m.in. ogromne wolumeny danych, z którymi na świecie radzi sobie tylko DataWalk i Palantir, czy też długi czas wdrożenia zaawansowanego systemu analitycznego. Wzorem innych naszych projektów w zakresie bezpieczeństwa DataWalk potwierdził, że i tym razem możemy działać operacyjnie w czasie liczonym w dniach. Po wewnętrznych testach jesteśmy gotowi do wsparcia instytucji centralnych w walce z koronawirusem” – dodaje.
O DataWalk
DataWalk SA to polska spółka notowana na GPW, która na bazie własnej technologii zbudowała produkt analityczny rozwiązujący globalne problemy w obszarze bezpieczeństwa. Platforma DataWalk łączy miliardy obiektów z wielu źródeł, znajdując zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym m.in. w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), wyłudzeniami (ubezpieczyciele) i przy identyfikacji nadużyć (administracja centralna). DataWalk z powodzeniem konkuruje z dwoma głównymi graczami w analityce powiązań, czyli amerykańskimi IBM i Palantir, wygrywając m.in. udział w największym kontrakcie IT w historii Polski, wartym $500 milionów projekcie modernizacji analitycznej Departamentu Sprawiedliwości w USA. Więcej informacji na www.datawalk.com