Ala za Zachodniopomorski OW NFZ - 29 Września 2017 godz. 7:51
1 października 2017 roku zacznie funkcjonować system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. sieć szpitali. Łączna wartość umów zachodniopomorskich szpitali w sieci na okres 4-ego kwartału 2017 roku wynosi 458 mln 800 tys. złotych i jest większa od wartości umów w pierwszym lub drugim kwartale 2017 roku o 35 mln 250 tys. złotych. Umowy podpisali wszyscy dyrektorzy szpitali sieciowych.
W województwie zachodniopomorskim do sieci zakwalifikowały się wszystkie szpitale: powiatowe, wojewódzkie, specjalistyczne, kliniczne i resortowe. Razem jest ich 29 (Szpital Wojewódzki w Szczecinie udziela świadczeń przy ul Arkońskiej i w Zdunowie, a Szpital Kliniczny nr 1 - w Szczecinie i Policach - co daje rzeczywistą liczbę 31 placówek). Bezpośrednio do sieci na podstawie kryteriów ustawowych zakwalifikowało się 28 szpitali. Udzielają one świadczeń w trybie całodobowym, także w przypadkach nagłych, bowiem dysponują izbami przyjęć lub szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. 29-ty -onkologiczny szpital Affidea w Koszalinie został dołączony do sieci na wniosek Dyrektora Oddziału NFZ, za zgodą Ministra Zdrowia
Poziomy kwalifikacji do sieci
15 szpitali powiatowych znajduje się na I poziomie zabezpieczenia: w Gryfinie, Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Połczynie Zdroju, Nowogardzie, Stargardzie, Choszcznie, Barlinku, Świnoujściu, Pyrzycach, Sławnie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Dębnie iSzczecinku; dwa szpitale są na II poziomie: w Kołobrzegu i Gryficach; dwa – na III poziomie: oba szpitale wojewódzkie - w Szczecinie i Koszalinie. W województwie jest jeden szpital pediatryczny - w Szczecinie Zdrojach, jeden pulmonologiczny - Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, dwa onkologiczne - Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie i Affidea Onkoterapia w Koszalinie oraz 6 ogólnopolskich: oba szpitale kliniczne w Szczecinie i 4 resortowe: dwa wojskowe – w Szczecinie i Wałczu oraz dwa MSWiA - w Szczecinie i Koszalinie.
Pozostałe, niesieciowe umowy
Nie wszystkie zakresy świadczeń realizowane przez szpital sieciowy, objęte zostały ryczałtem. Część świadczeń realizowanych w strukturze takiego szpitala, udzielanych jest na podstawie dotychczasowych umów, tak jak w placówkach, które nie należą do sieci. Umowy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz leczenie psychiatryczne i terapię uzależnień ważne są do połowy 2018 roku; natomiast na rehabilitację leczniczą, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opiekę paliatywną i hospicyjną oraz leczenie stomatologiczne - do połowy 2019 roku.
Finasowanie
Rozliczanie kosztów świadczeń udzielanych na podstawie umów zawartych w ramach sieci szpitali będzie się, co do zasady, odbywać w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez świadczeniodawcę w poprzednich okresach.
Ryczałt oznacza, że dany szpital będzie otrzymywać budżet obejmujący znaczną część świadczeń udzielanych w oddziałach szpitalnych, a ponadto świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowane w poradniach przyszpitalnych.
Odrębny ryczałt obejmuje szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Poza ryczałtem, na dotychczasowych zasadach, finansowane będą: świadczenia zabiegowe w zakresie usunięcia zaćmy, endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego (pierwotna lub rewizyjna); świadczenia szpitalne związane z porodem i opieką nad noworodkami; brachyterapia; radioterapii, w tym teleradioterapia lub terapia izotopowa; leczenie ostrego zawału serca; przeszczepy; programy lekowe i leki stosowane w chemioterapii
Szpitale wchodzące do sieci mają zapewnione umowy na okres od 1 października 2017 roku do 30 czerwca 2021 roku.
Organizacja i zarządzanie
Sieć szpitali tonowe rozwiązanie, które powinno usprawnić organizację szpitalnej opieki zdrowotnej i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego. Dzięki niemu zmniejszona zostanie liczba oddziałów szpitalnych, łatwiejszy będzie dostęp do porad specjalistów oraz do rehabilitacji, co powinno się przełożyć na lepszą jakość opieki nad pacjentem.
Celem utworzenia sieci jest także poprawa relacji pomiędzy płatnikiem, jakim jest NFZ, a wykonawcami świadczeń szpitalnych; zagwarantowanie ciągłości i stabilności finansowania jednostkom, które są istotne z punktu widzenia ochrony zdrowia i zabezpieczenia świadczeń, przy równoczesnym pozostawieniu możliwości dostępu do środków publicznych pozostałym jednostkom; uelastycznienie zarządzania szpitalem, optymalizacja struktury kosztów leczenia, a także koordynacja świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Dzięki nowemu sposobowi finansowania dyrektor szpitala sam będzie mógł zarządzać kontraktem, dokonywać przesunięć środków finansowych, szybciej rozliczy się z Funduszem. Dzięki ryczałtowi szpitale zyskają większą elastyczność w zarządzaniu pieniędzmi, co pozwoli szybciej reagować na potrzeby zdrowotne pacjentów i zapewnić im opiekę: od poradni, przez oddział szpitalny do opieki poszpitalnej, a także do rehabilitacji po wypadku, udarze czy zawale - w ośrodkach dziennych i oddziałach stacjonarnych.
Rozwiązania zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania placówek sieciowych. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ jest gwarancją zawarcia ze nim umowy bez konieczności uczestniczenia przez szpital w postępowaniu konkursowym. Świadczenia opieki zdrowotnej nienależące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowania konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w postępowaniach konkursowych.
Korzyści dla pacjenta
Dla pacjenta najkorzystniejsza jest koordynacja leczenia, lepsza dostępność do przyszpitalnych poradni.
Sieć szpitali to również kompleksowa opieka nad pacjentem, u którego wystąpiły powikłania. Oczekiwaną zmianą powinno być skrócenie kolejek na SOR-ach i w izbach przyjęć, ponieważ w większości sieciowych szpitali będą funkcjonować przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ramach sieci szpitali pacjent powinien otrzymać kompleksowe świadczenia diagnostyczno-lecznicze, na poziomie ambulatoryjnym i w ramach hospitalizacji, a także rehabilitację w ośrodkach dziennych i w trybie stacjonarnym.
Podmioty szpitalne w województwie zachodniopomorskim, które zakwalifikowały się do sieci - systemu podstawowego zabezpieczenia oraz poziomy zabezpieczenia
1. Barlinek - Szpital Barlinek Sp. z o.o. 2. Białogard - Centrum Dializa Szpital Białogard "Centrum Dializa" Sp. z o.o. 3. Choszczno - SP Zakład Opieki Zdrowotnej w Choszcznie 4. Dębno - Szpital w Dębnie Sp. z o.o. 5. Drawsko Pomorskie - Drawskie Centrum Specjalistyczne („Szpitale Polskie" Spółka Akcyjna ) 6. Goleniów - Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o. 7. Gryfice - SP Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach 8. Gryfino - "Szpital Powiatowy w Gryfinie" Sp. z o.o. 9. Kamień Pomorski - Szpital Św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim (EMC Instytut Medyczny SA) 10. Kołobrzeg - Regionalny Szpital w Kołobrzegu 11. Koszalin - Affidea Onkoterapia Sp. z o.o. 12. Koszalin - Szpital Wojewódzki Im. M. Kopernika w Koszalinie 13. Koszalin - SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWIA w Koszalinie 14. Koszalin - Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, Koszalin 15. Nowogard - Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie 16. Połczyn-Zdrój - Przyjazny Szpital w Połczynie - Zdroju Sp. z o.o. 17. Pyrzyce - Szpital Powiatowy w Pyrzycach 18. Sławno - Szpital Powiatowy w Sławnie 19. Stargard - SP Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie 20. Szczecin - 109 Szpital Wojskowy Z Przychodnią Samodzielny Publiczny ZOZ 21. Szczecin - SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Szczecinie 22. Szczecin i Police - SP Szpital Kliniczny Nr 1 23. Szczecin - SP Szpital Kliniczny Nr 2, Pomorzany 24. Szczecin i Zdunowo - SP Wojewódzki Szpital Zespolony 25. Szczecin - SP Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje" 26. Szczecin - Zachodniopomorskie Centrum Onkologii 27. Szczecinek - Szpital w Szczecinku Sp. z o.o. 28. Świnoujście - Szpital Miejski Im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. 29. Wałcz - 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Wałczu
Kwalifikacja szpitali do sieci odbyła się na podstawie kryteriów zawartych w ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Świadczenia objęte siecią szpitali z mocy ustawy
PROFILE SYSTEMU ZABEZPIECZENIA (oddziały szpitalne), np.: choroby wewnętrzne; diabetologia; dermatologia i wenerologia; anestezjologia i intensywna terapia; anestezjologia i intensywna terapia dla dzieci; położnictwo i ginekologia; chirurgia ogólna; chirurgia plastyczna; izba przyjęć; diabetologia dla dzieci; endokrynologia; endokrynologia dla dzieci; gastroenterologia; hematologia; onkologia i hematologia dziecięca; kardiologia dla dzieci; neurologia; reumatologia; pediatria; chirurgia dziecięca; chirurgia onkologiczna; neurochirurgia; ortopedia i traumatologia narządu ruchu; ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci; otolaryngologia; chirurgia szczękowo – twarzowa; chemioterapia – hospitalizacja; szpitalny oddział ratunkowy
POZOSTAŁE RODZAJE I ZAKRESY ŚWIADCZEŃ:
poradnie przyszpitalne odpowiadające profilom/ oddziałom szpitalnym, np.: poradnie: diabetologii, endokrynologii; dermatologii i wenerologii; położnictwa i ginekologii; chirurgii ogólnej; chorób metabolicznych; diabetologii dla dzieci; endokrynologii dla dzieci; gastroenterologii; gastroenterologii dla dzieci; hematologii; hematologii i onkologii dziecięcej; kardiologii; kardiologii dziecięcej; genetyki; neurologii; onkologii; reumatologii; neonatologii; ginekologii dla dziewcząt; chirurgii dziecięcej; neurochirurgii; ortopedii i traumatologii narządu ruchu; ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci; preluksacji; otolaryngologii; chirurgii szczękowo – twarzowej
· świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej:
o tomografia komputerowa; medycyna nuklearna: badania izotopowe, terapia izotopowa; rezonans magnetyczny; badania endoskopowe przewodu pokarmowego: gastroskopia i kolonoskopia; leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dzieci i dorosłych
· diagnostyka i leczenie onkologiczne *
· świadczenia endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego (pierwotnej lub rewizyjnej)
· świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne (kwoty podwyżek)
· programy lekowe **
· świadczenia gwarantowane z zakresu leków stosowanych w chemioterapii ***