Hołub do finału awansowała z czasem 51,67 s. To jej najlepszy rezultat w życiu i zarazem jeden z najlepszych w Polsce. W tym roku szybciej od niej w kraju pobiegła tylko Justyna Święty, która tuż przed mistrzostwami (25.06.2016, Bydgoszcz) ustanowiła swoją “życiówkę” - 51,66.
Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że bieg na 400 metrów jest jedną z najtrudniejszych lekkoatletycznych konkurencji. To najdłuższy z biegów sprinterskich, w którym należy połączyć siłę, szybkość i wytrzymałość. Trenerzy czterystumetrowców o taktyce biegu mówią: Startujesz. Pierwszą setkę biegniesz na maksa, kolejne dwieście na tyle ile sił masz w nogach, a ostatnią setkę najszybciej jak potrafisz. Proste? W rzeczywistości taktyka biegu uzależniona jest przede
wszystkim od indywidualnych warunków zawodnika. Tu start nie odgrywa tak istotnej roli jak w biegu na sto, czy dwieście metrów. Niewielkie opóźnienie można nadrobić. Pierwsze dwieście, trzysta metrów zawodnicy mają biec lekko, technicznie. Później bowiem następuje zakwaszenie mięśni i w najważniejszym momencie, czyli na ostatniej prostej czterystumetrowcy zwalniają. Nie dlatego, że chcą, a dlatego, że ich organizm odmawia posłuszeństwa. Inaczej jest w przypadku Hołub, która dysponując
znakomitą wytrzymałością potrafi na ostatnich kilkudziesięciu metrach przyśpieszyć.
Musicie też wiedzieć, że konkurencja ta swoje korzenie ma w XIX wieku i wymyślili ją angielscy studenci, którzy rywalizowali na 440 jardów (1 jard 0,9144 m) co po przeliczeniu dawało odległość 402,2 m. Dziś lekkoatleci rywalizujący w tej konkurencji mają do pokonania dystans jednego okrążenia. Liczy się go po wewnętrznej stronie bieżni. Dlatego też podczas startu zawodnicy są przesunięci. Najdalej wysunięty jest zawodnik biegnący na zewnętrznym torze.
Trzeba też wiedzieć, że rekordzistka świata i Europy, Niemka Marita Koch 400 m w Canberze pokonała w czasie 47.60 s. Do mety zatem biegła ze średnią prędkością 30,3 km/godz. Mężczyźni oczywiście są szybsi. Rekordzista, Amerykanin Michael Johnson mknął do mety z prędkością 33,3 km/godz. uzyskując czas 43,18 s. Rekordzistką Polski jest Irena Szewińska, która 29.07.1976 roku w Montrealu uzyskała czas 49.28 s.
Małgorzata Hołub
Wiek: 23 lata
Waga: 56 kg
Wzrost: 168 cm
Klub: KL Bałtyk Koszalin