Na czele rankingu akademickiego w tym roku znalazł się Uniwersytet Warszawski, który o 1,2 pkt przebił drugą najmocniejszą uczelnię – Uniwersytet Jagielloński. UW wypadł najlepiej w badaniu pracodawców, a także w rankingu międzynarodowego uznania. Uczelnia jest mocna także pod względem wielokulturowości środowiska akademickiego i kompetencji kadry.
W „odwiecznym” pojedynku na szczycie w tym roku zwyciężył Uniwersytet Warszawski (100%), wyprzedzając o 1,8 % Uniwersytet Jagielloński (98,2) Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (82,3%).
Tuż za trzema uniwersytetami silną grupą idą trzy najlepsze polskie politechniki: Politechnika Warszawska (81,7%), Politechnika Wrocławska (77,3%), a tuż za nią znakomita Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (77,2%).
Na miejscach 61-70 sklasyfikowana została Politechnika Koszalińska, która tym samym utrzymała swoją ubiegłoroczną rankingową pozycję. Tym czym nasza Politechnika wyróżnia się w gronie tych dziesięciu uczelni to przede wszystkim innowacyjność. Politechnika otrzymała tu aż 18,33%. Drugie miejsce pod względem tego wskażnika w grupie uczelni zajmujących miejsca 61-70 zajął Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlach (14,73), a trzecie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (6,86). Ten rezultat daje także naszej uczelni technicznej w klasyfikacji ogólnej”Innowacyjność 2016” wszystkich uczelni w kraju wysoką 32. pozycję. Nasza Polibuda również w klasyfikacji “Uczelni technicznych” powtórzyła swój wynik sprzed roku. Tak obecnie jak i wówczas Politechnika Koszalińska została sklasyfikowana na 17. pozycji. Politechnika znakomicie wypadła także w klasyfikacji “preferencje pracodawców – woj. Zachodniopomorskie”. Tu PK z dorobkiem 82,17 pkt zajęła drugą lokatę. Pierwsze miejsce przypadło Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie, który uzyskał 100 pkt. Kolejne miejsca zajęli: Uniwersytet Szczeciński (79,33), Uniwersytet Warszawski 64,08) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z Poznania (41,15).
W grupie uczelni niepublicznych znowu gratulacje dla Akademii Leona Koźmińskiego, która i w tym roku obroniła tytuł najlepszej niepublicznej uczelni w Polsce. Tuż za nią SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Na trzecim miejscu Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.
W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych pierwsze miejsce zajęła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Nasza PWSZ podobnie jak przed rokiem znalazła się na pozycji +20 (tu klasyfikuje się uczelnie alfabetycznie). A to oznacza, ze znalazła się w grupie pięciu najsłabszych rankingowych tego typu uczelni w kraju. Dodajmy, że nie wszystkie szkoły zawodowe zdecydowały się wziąć udział w tej klasyfikacji. Takich szkół było aż jedenaście.