Nasze miasto zdobyło 57,16 pkt: z których 28,6 za sytuację finansową i 28,55 za zarządzanie miastem. Dochody miasta na jednego mieszkańca wyniosły 4.333 złotych, wydatki 4.467 złotych. Pozyskane pieniądze unijne osiągnęły poziom 216 złotych na osobę (zdecydowana większość samorządów osiągnęła niższe wskaźniki niż w latach poprzednich ze względu na uruchamianie kolejnej perspektywy finansowej UE; w Koszalinie dodatkowo dotacja unijna za poprzednie, już zrealizowane przedsięwzięcia w wysokości 22 mln złotych, dokonana została w pierwszym półroczu br. Znajdzie to odzwierciedlenie dopiero w przyszłorocznym rankingu. Również w roku 2016 będą uruchamiane nowe środki unijne w ramach np. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).
Wysoko na tle innych miast kształtowały się wydatki Koszalina na organizacje pozarządowe – sięgały 2,2 proc budżetu miasta (duża część samorządów poniżej 1 - 1,5 proc.). Nakłady na gospodarkę mieszkaniową wyniosły 100 złotych na mieszkańca. - 24 miejsce w rankingu wskazuje na stabilną sytuację zarówno budżetową jak i w sferze zarządzania miastem. Liczymy, że przyszłoroczny ranking będzie już odzwierciedlał wysoki udział środków unijnych pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, jak i specjalnie dedykowanego miastu i naszemu regionowi Programowi ZIT , w ramach którego mamy otrzymać 40 mln euro z UE. Do tego dochodzą dodatkowe starania o środki z budżetu państwa - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.
W rankingu zwyciężył Gdańsk. Tuż za nim uplasował się Poznań, Gliwice oraz Sopot. Wysokie, 5 miejsce zajął Szczecin. Sąsiadujący z Koszalinem Słupsk uplasował się na 46 miejscu. Rewelacyjnie wypadł Kołobrzeg, który wśród gmin miejskich i miejsko – wiejskich zwyciężył w swojej kategorii w rankingu.